Porady motoryzacyjne
-
Czy można jeździć rowerem po chodniku? Zdziwisz się. W tej sytuacji zabraknie argumentów do kłótni
Czy można jeździć rowerem po chodniku? Przepisy często wydają nam się oczywiste, jednak z biegiem czasu okazuje się, że nawet i doświadczonego kierowcę można "zagiąć". Sprawdź, czy masz wiedzę w tym temacie i dowiedz się, czy są jakieś wyjątki.
-
Zalanego samochodu lepiej nie uruchamiać. Co w przypadku auta elektrycznego?
Ogromne powodzie w Polsce i krajach Europy Środkowej niszczą nie tylko infrastrukturę i nieruchomości, ale także samochody. Co zrobić, jeśli do pojazdu dostanie się woda, albo zostanie całkowicie zalany? Zdaniem ekspertów przede wszystkim nie nale...
-
Uważaj z przyciemnianiem szyb. Limuzyna Kaczyńskiego właśnie za to straciła dowód
Dziś przypominamy przepisy i zasady w zakresie przyciemniania szyb samochodowych. Są o tyle ważne, że w razie błędów, prowadzący - identycznie jak kierowca Kaczyńskiego - ryzykuje utratą dowodu rejestracyjnego i mandatem do 3000 zł.
-
Ustawa Kamilka w OSK i WORD. Co zmieni się podczas kursu na prawo jazdy?
OSK i WORD-y czekają nowe wyzwania. Te są związane z tzw. ustawą Kamilka. Co jednak w praktyce oznacza "standard ochrony małoletnich"? I czy wpłynie na sposób przeprowadzania kursów na prawo jazdy, czy egzaminów?
-
Samochody zniszczone w powodzi. Kiedy i komu należy się odszkodowanie?
Woda na południu Polski zalewa nie tylko domy i bloki. Zalewa także samochody. Auta takie nie nadają się do dalszej eksploatacji. Czy zatem właściciel pojazdu może starać się o odszkodowanie? Czasami tak, a czasami nie.
-
Kierowcy wpadają jeden po drugim. Sekunda nieuwagi i szykuj nawet 4000 zł
Przejazd kolejowo-drogowy to miejsce, w którym liczy się odpowiednie zachowanie i ostrożna jazda. Kierowcy jednak masowo popełniają wykroczenia, policja ma dzięki temu pełne ręce roboty. Liczy się każda sekunda.
-
Przejazd przez zalaną drogę. Co może uszkodzić woda? Lista i koszty
Głęboka kałuża czy zalana droga są wrogiem samochodu. Lepiej nie liczyć na łut szczęścia, bo potencjalne usterki spowodowane przez wodę są zbyt poważne. Mogą sprawić np., że kierowca będzie musiał wymienić hamulce, katalizator, a nawet silnik.
-
Płukać czy nie płukać? Robią to z silnikiem, nie wiedząc, kiedy jest konieczne
Na czym polega płukanie silnika i po co się przeprowadza? Choć takie działanie ma uzasadnienie i jest sporo argumentów za jego wykonywaniem, pojawiają się też te przeciw. Zwolennicy i przeciwnicy od lat debatują. Na co należy uważać?
-
Miały poprawić bezpieczeństwo, a budzą niepewność. Jak jeździć po rondzie turbinowym?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, czym się różni rondo turbinowe od zwykłego ronda. Powód? To dość nowa opcja na polskich drogach, więc wielu kierowców nie ma jeszcze z nią obycia. Sprawdź, jak się po nim poruszać.
-
Znak drogowy:trójkąt z czarną kropką. Co oznacza? Rozsądny kierowca go nie zignoruje
Niektóre znaki drogowe mogą wprawić w zakłopotanie nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Co oznacza trójkąt z czarną kropką? Możemy się na niego natknąć w wielu krajach, ale dla wielu Polaków jego znaczenie wciąż jest zagadką.
- Polska marka pojazdów ma 54 lata. Jest znana na całym świecie
- Była ryba, teraz czas na osła. Wiesz co oznacza ta naklejka na aucie?
- Android Auto nie tylko do samochodów. Nowa wersja 13.5
- Koreański gigant buduje fabrykę w Polsce. Produkcja ruszy już w tym roku
- Dane dotyczące polskiego przemysłu motoryzacyjnego. "Pukanie w dno od spodu"
- Polscy transportowcy biją na alarm. Wszystko przez Niemcy
- Od poloneza po mustangi. Czym jeździ Kickster? Jeden jest jego ulubionym
- Jak hamować na zakręcie? Pokonasz go bez przeszkód
- Zżółknięte lampy w aucie będą wspomnieniem. Rozwiązanie masz w łazience
- Przerwa zimowa to nie problem. Tak powstaje nowy tunel drogi S19
-
Kupują, a później żałują? Te pojazdy notują rekordowe spadki wartości
Przesiadka na samochód elektryczny jest dużym krokiem, ale w jaką stronę? Problem może pojawić się przy sprzedaży, bo auta z takim napędem z różnych powodów, tracą na wartości w zaskakującym tempie.
-
Długo oszukiwali w Polsce. Teraz oszukują w Hiszpanii. Tak się naciąga kierowców. Numer na fotoradar
Uważaj na wiadomości SMS! Jeszcze ledwie kilka miesięcy temu Główny Inspektorat Transportu Drogowego ostrzegał kierowców przed fałszywymi powiadomieniami o konieczności opłacenia mandatu karnego. Teraz przyszła pora na Hiszpanię.
-
To już koniec. Po 26 latach Peugeot kończy produkcję znanego modelu. W Polsce był bardzo popularny
Jak długo można produkować jeden model samochodu? Tak długo jak się da? Nie. Przede wszystkim tak długo jak to się opłaca. Francuzi utrzymali swój bestseller aż przez 26 lat! Oto model, który przez lata cieszył się sporą popularnością także w Polsce.
-
Jak usunąć żywicę z szyb i karoserii? Jest na to prosty sposób
Samochód musi być sprawny. Powinien też wyglądać estetycznie. Choć czasami zwykłe mycie na myjni nie wystarczy. Stanie się tak w przypadku, w którym na lakierze pojawią się plamy z żywicy. Jak je usunąć?
-
Zakaz wjazdu do stref czystego transportu dla aut z LPG. Rzecznik: "Wyraz niekonsekwencji"
Czy LPG może wjechać do strefy czystego transportu? Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga obywatela. Mieszkaniec Warszawy nie rozumie, dlaczego samochody zasilane niskoemisyjnym gazem LPG zostały wykluczone.
-
Piesi mają pierwszeństwo nawet, jak nie przechodzą przez pasy. Przepisy mówią jasno
Kwestia dotycząca pierwszeństwa pieszych na przejściach wciąż budzi wiele emocji i niejasności. Co w przypadku, jeśli nie znajduje się na nieoznakowanym miejscu? Kiedy pieszy ma pierwszeństwo 2024? Kierowcy muszą o tym wiedzieć.
-
Zanim ustawisz pozycję "P" w automacie, pamiętaj o tym. Inaczej narażasz się na uszkodzenia
Co oznacza "P" na automacie? Zanim ustawisz taką pozycję w automatycznej skrzyni biegów, pamiętaj o jednej czynności. Typowe błędy podczas jej użytkowania popełnianie często i konsekwentnie mogą doprowadzić do osłabienia elementów skrzyni.
-
Pułapka na "śpiących policjantach". Dokąd działa ograniczenie prędkości na progu zwalniającym?
Wielu kierowców zachodzi w głowę, dokąd obowiązuje ograniczenie prędkości przy progu zwalniającym? Czy po jego przejechaniu przestaje obowiązywać limit prędkości? "Śpiący policjant" wprawia w zakłopotanie, a nie powinien.
-
Szarpanie samochodem podczas jazdy. Co oznacza? Eksperci wskazują na najczęstsze przyczyny
Co może być przyczyną nierównej pracy silnika? Szarpanie samochodem podczas jazdy zazwyczaj wróży coś niepokojącego i prowadzi do nierównej eksploatacji pojazdu. Przyczyn może być kilka.
-
Użytkownicy hulajnóg nie znają przepisów. Zapoznaj się z nimi, zanim wyruszysz w drogę
Mimo iż elektryczne hulajnogi już dawno zagościły na naszych drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach, nadal rzesza osób kompletnie nie potrafi z nich korzystać, nie łamiąc przy tym przepisów. Co trzeba wiedzieć, by jazda była bezpieczna tak dla...