Samochody elektryczne mają bardzo wyraźne zalety i wady. Jeszcze kilka lat wstecz były coraz popularniejszą opcją dla kierowców. Z tego też powodu wielu kierowców zastanawiało się, czy nadszedł czas na zmianę samochodu na taki z silnikiem elektrycznym. Z biegiem lat możemy zaobserwować, że utrata wartości na rynku wtórnym jest większa, niż w przypadku samochodów spalinowych. Z czego wynika ich wysoka deprecjacja?
Ceny pojazdów elektrycznych spadają, ponieważ stosowane w nich rozwiązania są coraz powszechniejsze, a więc tanieją. Tak jest z każdą nową technologią. Wcześniej podobną drogę przeszły m.in. komputery i telefony komórkowe, ale w przypadku samochodów, które mają znacznie wyższą wartość, cena odsprzedaży ma większe znaczenie. Poza tym salony dealerskie zapełniają się kolejnymi egzemplarzami aut w obliczu przeszacowanego przez producentów popytu. Wpływ na słabnącą popularność elektryków ma również:
W rezultacie ceny pojazdów elektrycznych w niektórych przypadkach zbliżają się do cen samochodów napędzanych benzyną, dzięki czemu stają się bardziej konkurencyjne, ale odbija się do niekorzystnie na ich cenie na rynku wtórnym. Portal ampergo.pl przeanalizował sytuację, zwracając uwagę, że samochody elektryczne tracą na wartości nieco szybciej niż spalinowe, o około 2-3 proc. Powód? Są nowością na rynku, a większość z nich ma mniej niż 10 lat. Konsumenci mają obawy w związku z kosztownymi naprawami baterii i ograniczonym zasięgiem. Ceny nowych elektryków są czasem niższe niż ich spalinowe odpowiedniki.
Istnieją korzyści jak i również wady związane z posiadaniem pojazdu elektrycznego. Niektóre z nich są dość znaczące. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie zmienne, decydując, czy pojazd całkowicie elektryczny jest odpowiedni.
Zalety:
Wady: