Samochód z automatyczną skrzynią biegów nie wymaga od kierowcy ręcznej zmiany biegów. Przekładnie pomagają kierować siłą obrotową i prędkością pojazdu. Automatyczna skrzynia biegów wykorzystuje czujniki, które pozwalają jej zmieniać biegi we właściwym czasie, wykorzystując wewnętrzne ciśnienie oleju. Najczęstsze awarie wynikają ze zbyt częstego oraz nieumiejętnego zmieniania przełożeń.
Pozycja "P", czyli parking jest pozycją, która blokuje przekładnię. W tym trybie uruchamiamy i wyłączamy silnik w pojeździe. Używa się jej więc po całkowitym zatrzymaniu pojazdu po skończonej jeździe. Sprawdza się również podczas postoju samochodu bez możliwości stoczenia się. Nie używamy jej jednak w przypadku zatrzymania się np. na sygnalizacji świetlnej. Zanim ją włączymy, musimy mieć pewność, że pojazd znajduje się na pewnym podłożu, a hamulec musi być wciśnięty do końca.
W przypadku pozostawienia samochodu na wzniesieniu musimy pamiętać, aby wcześniej zaciągnąć hamulec postojowy. Jeśli o tym zapomnimy, element blokujący przekładnię może zostać uszkodzony lub przesunięcie pozycji P na R może być utrudnione i wymagać użycia większej siły. Warto pamiętać, że takie sytuacje choć rzadkie, zdarzają się w przypadku ekstremalnych sytuacji.
Dbanie o automatyczną skrzynię biegów samochodu jest kluczowe dla zapewnienia jej długowieczności i optymalnej wydajności. Część uszkodzeń wynika z nieodpowiedniego użytkowania i błędów kierowcy. Oto najczęstsze błędy, których należy unikać: