Rowerzysta, który porusza się po chodniku rowerem to częsta sytuacja, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma żadnej ścieżki rowerowej. Często piesi denerwują się, ponieważ zajmują sporo miejsca, a czasem nawet i dzwonią dzwonkiem, by ustąpić miejsca. Nie brakuje również pełnych pretensji komentarzy z obu stron, gdy nie można się dogadać. A co mówią przepisy? Czy rowerzysta może jeździć rowerem po chodniku?
Przepisy dotyczące możliwości poruszania się rowerem po chodniku są regulowane w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, a dokładnie w artykułach 26 i 33. Z przepisów wynika, że są wyjątki i jest to dozwolone - na przykład w przypadku dzieci do lat 10, a także gdy spotkają naz złe warunki atmosferyczne i jazda jest znacznie utrudniona.
W przypadku gdy nie ma w pobliżu żadnej ścieżki rowerowej, a chodnik ma nie mniej niż 2 metry szerokości i prędkość na pobliskiej drodze nie jest większa niż 50 km/h, rowerzyści mogą jeździć po chodniku. Nie oznacza to jednak, że rowerzysta może robić wszystko, na co ma ochotę. Powinien ustępować pierwszeństwa i stosować się do pieszych tak, by nie utrudniać im poruszania się.
Oprócz powyższych przykładów jest jeszcze jeden przykład, gdy rowerzysta może poruszać się po chodniku. Mowa o opiekunach dzieci do lat 10, które same jadą rowerem. Należy też zwracać uwagę na znaki, ponieważ jeden z nich pozwala na taką jazdę. Chodzi o sytuację, gdy przed chodnikiem znajduje się znak oznaczający drogę dla pieszych i tabliczka, że nie dotyczy to rowerów. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.