Volvo S40/V40 (1995-2004) - opinie Moto.pl

W tym samochodzie nie ma niczego, co przypominałoby wcześniejsze modele Volvo. Inna jest również jakość. Niestety, trochę gorsza.

Sedan S40 i kombi V40 to owoc współpracy szwedzko-japońskiej produkowany w holenderskich zakładach Nedcar w Born razem z Mitsubishi Carisma. Oba auta wykorzystywały tę samą płytę podłogową i niektóre rozwiązania podzespołów mechanicznych.

O ile Carisma nie była szczególnie rewolucyjna dla japońskiego producenta, o tyle Volvo zdecydowanie odbiegało od tego, do czego przyzwyczaił nas szwedzki koncern. Stylizacja pozbawiona ostrych linii, wielowahaczowe zawieszenie tylne, silniki z czterema zaworami na cylinder, małe bagażniki (sedan 471/855 l, kombi 415/1420 l).

Od standardu Volvo, przynajmniej w pierwszym okresie produkcji, odbiegała również jakość wykonania S40/V40. Narzekania na precyzję montażu i jakość materiałów były dość powszechne. Słabe oceny zbierało zawieszenie - zbyt twarde i głośne. Cóż, najtańszy model w gamie rządził się widać swoimi prawami. Szersza dostępność aut marki uchodzącej za ekskluzywną została okupiona obniżeniem standardów produkcyjnych, co widać było również w wysokiej awaryjności modelu. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość producentowi, bo z każdym rokiem wprowadzano ulepszenia. Na przestrzeni lat samochód stawał się coraz lepszy.

Najbardziej godne polecenia są egzemplarze produkowane po 2000 r., najlepiej dopracowane i prezentujące najwyższą trwałość newralgicznych dla S40/V40 elementów. Są one również najlepiej wyposażone. Oprócz systemu ochrony przed uderzeniami bocznymi (SIPS) seryjnie montowano powietrzne kurtyny okienne.

Silnik

Silniki benzynowe są trwałe i nie sprawiają większych problemów. Kłopoty może sprawiać jedynie napinacz paska rozrządu (zaciera się i nie działa) albo układ regulacji wolnych obrotów (nierównomierna praca). Zawodzi osprzęt, głównie alternator i turbosprężarka w wersjach doładowanych. Bardziej awaryjne są turbodiesle. W starszych zawodzi układ wtryskowy i układ prowadzenia paska klinowego. W nowszych, z zasilaniem typu common rail, często pęka przewód łączący silnik z intercoolerem.

Instalacja elektryczna

Najczęściej zawodzą immobiliser i centralny zamek, ale trzeba też liczyć się z awariami kontrolek na desce rozdzielczej. Alternatory najczęściej ulegają awariom w egzemplarzach produkowanych do 1998 r.

Nadwozie

Zabezpieczenie antykorozyjne spisuje się nieźle, ale w najstarszych egzemplarzach występują już pierwsze ogniska rdzy. Głównie na tylnym pasie, przy tylnych lampach oraz na pokrywie silnika.

Zawieszenie

W polskich warunkach nader szybko zużywają się tuleje metalowo-gumowe przednich wahaczy, łączniki stabilizatora oraz elementy gumowe w punktach mocowania stabilizatora przedniej osi. Ciekawostkę stanowi to, że zmodernizowane w 1998 r. górne mocowania kolumn przedniego zawieszenia są mniej trwałe od stosowanych wcześniej. Wielowahaczowe zawieszenie tylne też nie należy do trwałych. Częstej ingerencji wymagają zarówno podłużne, jak i poprzeczne wahacze. Te drugie są szczególnie kosztowne. Podczas jazdy próbnej trzeba zwrócić baczną uwagę na stuki dochodzące od strony podwozia.

Przeniesienie napędu

Słabym punktem są skrzynie biegów dostarczane przez firmę Renault (pierścień na dźwigni zmiany biegów do włączania przełożenia wstecznego). Często pojawiają się w nich wycieki oleju i nadmierne luzy w mechanizmie zewnętrznym. Zdarza się w nich "wypadanie" piątego biegu, co stanowi sygnał do natychmiastowej wizyty w warsztacie. Bagatelizowanie usterki prowadzi do poważnej awarii skrzyni przekładniowej. Podczas jazdy próbnej trzeba koniecznie sprawdzić działanie takiej przekładni. W wersjach z mocnymi silnikami (160-200 KM) krótką żywotność mają przeguby napędowe. Jeśli są zużyte, trzeszczą i stukają podczas przyspieszania w zakrętach.

Znaki identyfikacyjne

Tabliczkę znamionową i numer identyfikacyjny VIN umieszczono w komorze silnika, na przegrodzie czołowej

Awaryjność

Raport niezawodności TÜV 2007:

Raport niezawodności DEKRA 2007:

Producent sam usuwał zawczasu wychwycone w modelu wady. Dlatego serwisowe akcje nawrotowe dla S40/V40 nie były liczne. Pod koniec 1999 r. wezwano prawie 1200 użytkowników aut z roku modelowego 2000, by zapobiec awariom wadliwych tłoczków hamulcowych w zaciskach przednich tarcz. Latem 2001 r. w 12 000 egzemplarzy z roku modelowego 2001 trzeba było wyeliminować kłopoty z klimatyzacją, a wiosną 2002 r. poprawiano układ wspomagania hamulców w prawie 1700 egzemplarzach oraz pasek klinowy (napęd alternatora i pompy wspomagania układu kierowniczego) w ponad 2600 aut.

LPG (Jerzy Maliński, Koalicja na rzecz Autogazu)

Volvo S40/V40 toleruje jedynie wtrysk sekwencyjny autogazu. Przy prawidłowej regulacji zachowuje się poprawnie, przy regulacji nieprawidłowej układ sterowania silnika natychmiast pokazuje kierowcy sygnalizację "check engine". Nie zaleca się montowania instalacji do silników turbodoładowanych, na przykład w wersji T4. Nie znaczy to, że samochód nie będzie pracował na gazie. Będzie jednak wymagał bardzo precyzyjnie dobranych elementów instalacji oraz precyzyjnej kalibracji. Występuje tu czasem zjawisko zawieszania się wtryskiwaczy gazowych (są one stale otwarte za względu na znaczną ilość gazu, jaką muszą podać w bardzo krótkim czasie).

Ceny

Model S40/V40 można kupić bez trudu na polskim rynku wtórnym. Ofert sprzedaży jest sporo, dotyczą zarówno wersji sedan, jak i kombi. Największy wybór dają odmiany 1.8 16V i 2.0. Mało jest wersji z silnikiem 1.6 16V oraz starszej generacji turbodiesli. Nowoczesne, wysokoprężne silniki z zasilaniem typu common rail należą do rzadkości, podobnie jak bardzo mocne odmiany benzynowe 1.9 16V oraz 2.0 16V.

Ceny modelu sprawdzisz tutaj .

Internet

www.v40.pl

Bardzo ciekawa strona z aktualnościami, poradami, artykułami, ciekawostkami, linkami i obszernym, uporządkowanym forum.

www.volvoklub.pl

Strona Polskiego Klubu Volvo zawiera sprawy organizacyjne, informacje o zlotach, częściach zamiennych i serwisach oraz giełdę i linki do internetowych

stron polskich i zagranicznych.

www.klubvolvo.org.pl

Oprócz spraw klubowych znajdziemy tutaj listy dyskusyjne, informacje o częściach zamiennych i dobrych warsztatach, giełdę kup/sprzedaj, porady techniczne i eksploatacyjne, literaturę, a także opisy modeli współczesnych i historycznych.

www.klub-volvo.pl

Sprawy klubowe i informacje o zlotach uzupełniono galerią, opiniami użytkowników, opisami modeli, ogłoszeniami kupna/sprzedaży oraz linkami do ciekawych stron o Volvo.

Dariusz Dobosz

Więcej o:
Copyright © Agora SA