Ustawa Kamilka w OSK i WORD. Co zmieni się podczas kursu na prawo jazdy?

OSK i WORD-y czekają nowe wyzwania. Te są związane z tzw. ustawą Kamilka. Co jednak w praktyce oznacza "standard ochrony małoletnich"? I czy wpłynie na sposób przeprowadzania kursów na prawo jazdy, czy egzaminów?

W tym roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nowelizacja, która bywa nazywana lex Kamilek. Zapisy wprowadziły pewną nowość. Chodzi o dodatkowy standard ochrony małoletnich. Standard, który ma obowiązywać wszystkie placówki, w których osoby do 18. roku życia przebywają czy się uczą. Wszystkich, a więc prawdopodobnie także ośrodków szkolenia kierowców czy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Zobacz wideo 10 sekund do utraty prawa jazdy. Kierowcę czeka ponowny egzamin

Co oznacza lex Kamilek dla OSK i WORD-ów?

Zapisy ustawy Kamilka są bez wątpienia potrzebne – od razu utnę dyskusję na ten temat. Mogą bowiem zapobiegać tragediom. Takim tragediom, które m.in. stały się podstawą do ich wprowadzenia. Bezpośrednim impulsem był przypadek ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez ojczyma. Jego tragedia trwała miesiącami. Otoczenie, a w tym szkoła czy pomoc społeczna, udawało że problemu nie widzi...

Co jednak oznaczają z punktu widzenia właścicieli OSK i dyrektorów WORD? Jak ma wyglądać zapewnienie im ochrony? Sporo rekomendacji w ten sprawie ma ministerstwo sprawiedliwości. To radzi np., aby osoba zarządzająca daną jednostką:

  • dbała o właściwy standard ochrony podczas rekrutacji pracowników (chodzi np. o niezatrudnianie osób skazanych za przestępstwa w stosunku do nieletnich),
  • przeanalizowała kwestię relacji pracownik-dziecko,
  • przygotowała procedury interwencji na wypadek podejrzenia krzywdzenia przez członka personelu,
  • zadbała o ochronę wizerunku i danych osobowych dziecka,
  • przygotowała możliwość udzielenia pomocy dziecku w placówce, jak i we współpracy z podmiotami zewnętrznymi,
  • wyznaczyła osoby odpowiedzialne za poszczególne obszary pomocy nieletnim.
  • sporządziła jeden dokument, w którym spisze zasady ochrony dzieci w placówce.

Co ustawa Kamilka zmieni podczas kursu i egzaminu na prawo jazdy?

Z formalnego punktu widzenia nic. Takie same pozostaną wymogi, zakres zadań czy opłaty. Nie będzie ani trudniej, ani łatwiej zdać egzaminu czy ukończyć kursu. Chodzi jedynie o przygotowanie mechanizmów działania na wypadek konieczności udzielenia pomocy małoletniemu. Tak, aby OSK i WORD-y nie działały na oślep. Tak, aby rozdział obowiązków, a co za tym idzie także odpowiedzialności, był jasny od początku do końca. Tak, aby nikt nie odwracał wzroku od krzywdy nieletnich, a dorośli podejmowali konieczne działania.

Kiedy OSK i WORD mogą podlegać pod lex Kamilek?

Zapisy ustawy odnoszą się przede wszystkim do placówek, które pracują z nieletnimi. To oznacza, że zakres jej działania będzie dotyczył przede wszystkim kandydatów na kierowców, którzy mogą zdobyć uprawnienia do kierowania przed ukończeniem 18. roku życia. Lex Kamilek ma zatem swoje zastosowanie do kursów i egzaminów prowadzonych w ramach:

  • kategorii B (tu jedynie kurs, do egzaminu konieczne jest ukończenie 18. roku życia).
  • kategorii A2 (tu jedynie kurs, do egzaminu konieczne jest ukończenie 18. roku życia).
  • kategorii A1 (można się o nią starać od momentu ukończenia 16. roku życia).
  • kategorii B1 (można się o nią starać od momentu ukończenia 16. roku życia).
  • kategorii T (można się o nią starać od momentu ukończenia 16. roku życia).
  • kategorii AM (można się o nią starać od momentu ukończenia 14. roku życia).
Więcej o: