Eksploatacja pojazdu
-
Zimą lepiej wyłącz tę praktyczną funkcję w amochodzie. Naprawa będzie kosztowna!
Oto jedna z tych funkcji samochodu, dzięki której masz szansę uniknąć kosztownej szkody na parkingu czy miejscu postojowym. Niestety zimą może stać się przyczyną poważnych problemów, a potencjalna naprawa będzie droga. Tak unikniesz problemów, gdy...
-
"Taka praktyka jest bezzasadna", a zimą wielu kierowców ją stosuje. Dodatkowo grozi mandatem
Czy warto rozgrzewać silnik na postoju? To temat, który powraca co roku i zimą dzieli kierowców na zwolenników i przeciwników. Eksperci mają jasne zdanie w tej kwestii. Wiele osób może być zaskoczonych.
-
Nie tylko biała chmura. 5 oznak, że uszczelka pod głowicą jest przepalona
Po czym poznać, że uszczelka pod głowicą jest do wymiany? Wiele osób błędnie interpretuje niektóre objawy, które mogą świadczyć o mniej groźnych usterkach. Zamiast panikować, lepiej pamiętać, że jeden sygnał to jeszcze za mało.
-
Nie tylko zapalona kontrolka. Zapchany filtr DPF daje wyraźne sygnały
Po czym poznać, że DPF jest zatkany? O potencjalnych problemach zaalarmuje nie tylko kontrolka na desce rozdzielczej. Zwróć uwagę na obecność tych sygnałów. W przeciwnym wypadku czekają cię poważne i kosztowne usterki.
-
Co to jest "magiczne" oczko w akumulatorze? Jego kolor przekazuje ważną informację
Elektryczne serce samochodu oraz jego funkcjonowanie daje się we znaki szczególnie w sezonie zimowym. Co to jest "magiczne" oczko w akumulatorze? Ten mały szczegół może zawczasu zwiastować nadejście poważniejszych problemów.
-
Jak uniknąć parowania szyb od środka? Ten sposób wymaga działania od razu po włączeniu silnika
Kluczem do rozwiązania zagadki tego tekstu jest jeden przycisk umieszczony na konsoli centralnej. Kierowcy nie potrafią go używać, a w wielu autach jest permanentnie wciśnięty. To poważny błąd, który może powodować parowanie szyb od środka.
-
Niegdyś kierowcy nie ruszali do samochodu bez kartonu. Czy ten trik nadal ma sens?
Czy warto zasłaniać chłodnicę na zimę? Nagłe przymrozki zmuszają kierowców do szukania sposobów, które pozwolą silnikom aut szybciej osiągnąć optymalną temperaturę. Użycie kartonu było popularnym trikiem jeszcze kilka dekad temu. Czy ten sposób...
-
Masz stare wycieraczki lub opony do wyrzucenia? Polacy robią błąd, a pomyłka może słono kosztować
Co zrobić z odpadami samochodowymi? Wiele osób zastanawia się, jak wyrzucić je bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy pamiętać, że poszczególne części pochodzące z różnych podzespołów w aucie w żadnym wypadku nie są odpadem...
-
Koleżanka spytała, czy warto kupić opony całoroczne. Coraz częściej odpowiedź brzmi: tak
Kierowcy coraz częściej zadają sobie podobne pytanie. Czy opony całoroczne zwane też wielosezonowymi będą dobrym prezentem na gwiazdkę w Polsce? Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie byłaby zupełnie inna.
-
Czy elektryka trzeba rozgrzewać przed zimową jazdą? Odpowiedź może zaskoczyć
Niskie temperatury nie stanowią korzystnego środowiska dla samochodu elektrycznego. Co zatem może zrobić kierowca, aby ochronić baterię pojazdu i zapewnić sobie jak największy zasięg nawet w czasie mrozów? Podstawowy zabieg jest jeden. Warto o nim...
- Polska w ruinie? Co się stało ze starą trasą po otwarciu A2. Sprawdziłem
- Zmiana cen paliw od poniedziałku. Tyle zapłacimy od 20 stycznia
- Pracownicy fabryki DAF-a dorabiali na boku. Niestety kosztem firmy
- Koniec z bezkarnością poza miastem. Masowe zatrzymywanie praw jazdy?
- Zdjęcie z fotoradaru może być anulowane. Kiedy nie trzeba płacić?
- Kierownica drży podczas jazdy? Przyczyn wibracji może być wiele
- Zmiana cen paliw od 20 stycznia. Tyle zapłacimy za benzynę, ON i LPG. Prognoza Reflex
- Co to jest pasek antystatyczny? Kiedyś był w każdym pojeździe
- Czy w Polsce można jeździć radiowozem z USA? Amerykanie są w szoku
- Toyota ma 3 nowości. To nowe wersje hitu. Ponoć nie da się go poprawić
-
Zimą zamarzają od środka i przyprawiają o zawrót głowy. Tylko doświadczeni kierowcy znają ten trik
Dlaczego samochód zamarza w środku? Takie zjawisko może sprawiać wiele problemów. Wszystko przez coraz trudniejsze warunki atmosferyczne. Co zrobić, żeby szyby nie zamarzały i jak odparować szyby od środka? To prosta metoda, ale kierowcy wciąż o...
-
Kierowcy wciąż popełniają ten błąd z koncentratem i płynem chłodniczym. Później jest płacz i naprawy
Czy można dolać koncentrat do płynu chłodniczego? Niektórzy kierowcy zastanawiają się nad tym, gdy występują niższe temperatury, a jego ilość się zmienia. Może to spowodować przegrzewanie silnika. Na co uważać?
-
Jeździsz autem tylko w ten sposób? To zabójstwo dla silnika. Kierowcy masowo ignorują
Gdy pracujemy zdalnie albo mamy urlop, rzadko korzystamy z samochodu. Krótkie przejażdżki do sklepu czy na pocztę stają się normą. Nie służą one jednak silnikowi. Z biegiem czasu możesz odczuć przykre konsekwencje takiego działania.
-
Częstotliwość wymiany oleju silnikowego. Producenci jedno, a mechanicy? "Należy podchodzić ostrożnie"
Wielu kierowców bagatelizuje tę prostą czynność serwisową, narażając swój pojazd na poważne i kosztowne uszkodzenia. Po czym poznać, że trzeba wymienić olej silnikowy? Wyjaśniamy, co przyspiesza jego zużycie.
-
O tym pamiętaj przy systemie start-stop. Koniecznie może być ładowanie
Jaki akumulator jest najlepszy do auta z systemem start-stop? Obecnie niemal wszystkie nowoczesne pojazdy posiadają to ułatwienie. Jednak mimo jego wielu zalet zdarza się, że w trakcie częstego uruchamiania silnika i krótkich tras, bateria nie zdą...
-
Sprytni Holendrzy rozwiązali największy problem silników PureTech 1.2. Teraz się nie zepsują?
Silniki 1.2 PureTech są niezwykle popularne na rynku. Mają jednak pewien poważny problem. Ten dotyczy paska rozrządu. Na rozwiązanie wpadli Holendrzy. Postanowili zamienić pasek na... łańcuch. Będą sprzedawać zestaw typu "zrób to sam".
-
Nigdy nie tankuj pod korek. Do pełna oznacza coś innego. Inaczej możesz słono zapłacić
Dlaczego nie powinno się tankować pod korek, tylko do pełna? Choć wielu kierowcom zdaje się, że pomiędzy jednym a drugim nie ma różnicy, jest wręcz przeciwnie. Z jakiego powodu pierwszego lepiej zdecydowanie unikać?
-
Nie tylko gorące koła. Są też inne objawy przegrzanych klocków hamulcowych. Znasz wszystkie?
Jak rozpoznać objawy przegrzanych klocków hamulcowych? Niestety problem może spotkać nas prędzej czy później, dlatego warto od razu wiedzieć, jakie podjąć działania. Sprawdź też, czego lepiej nie robić, by nie zaszkodzić samochodowi.
-
Widzisz taki komunikat w elektryku? To już stan krytyczny, dzwoń po lawetę
Kiedy stan naładowania akumulatora trakcyjnego auta elektrycznego zaczyna być niepokojąco niski, system pojazdu wyświetla stosowny komunikat i zaleca uzupełnienie energii. W pierwszej kolejności kierowca dostaje ostrzeżenie w barwie żółtej, a po...
-
W samochodzie wciąż masz czas letni? Nie tylko ty masz problem z przestawieniem zegarka
Jak sama czy sam nie zrobisz to nie będzie jak trzeba? W wielu współczesnych samochodach zegarek powinien przestawić się automatycznie wraz ze zmianą czasu. Oto co należy sprawdzić, gdy automatyka szwankuje.