Eksploatacja pojazdu
-
Co się dzieje na samochodowym rynku żarówek LED? Nastąpił przełom, który ucieszy kierowców
Branża oświetlenia motoryzacyjnego już niedługo może przeżyć wiele przełomowych momentów. Na rynku części zamiennych pojawił się retrofit LED, który legalnie może zostać zastosowany w miejscu żarówki halogenowej. Informacja ta szczególnie ucieszy...
-
Letnie, zimowe, a może całoroczne? Opony do kampera to trudniejszy wybór niż myślałem
Kampery rządzą się swoimi prawami, dlatego wybór odpowiednich opon do tego typu pojazdów wbrew pozorom nie jest prosty. Postawić na letnie, zimowe czy wielosezonowe, a może lepiej wybrać modne ostatnio wśród kamperowiczów "AT-eki"? Na rynku jest...
-
To tanie urządzenie pomoże zaoszczędzić dużo pieniędzy na mechanikach
Diagnozowanie niektórych usterek w nowszych samochodach wbrew pozorom nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Chodzi o niepokojące komunikaty wyświetlane przez komputery pokładowe aut. Ocenę błędów ułatwiają podręczne urządzenia skanujące wpinane do...
-
Jak umyć samochód, żeby wyglądał jak z salonu? Nie popełniaj tych błędów. Inaczej korozja murowana
Czym umyć samochód, żeby się błyszczał? Niektórzy dbają o czystość pojazdu bardziej niż o czystość mieszkania. Podpowiadamy, co robić, by otrzymać same najlepsze efekty.
-
3 sposoby i już wiesz, czy amortyzatory są do wymiany. Obejdzie się bez wizyty u diagnostyka
Jak mogę sprawdzić, czy moje amortyzatory są zużyte? Są 3 proste sposoby, do których wcale nie potrzebujesz diagnosty. Dzięki nim od razu rozpoznasz, że czas na wymianę.
-
Chcesz, żeby akumulator żył dłużej niż telewizyjna telenowela? Tych zasad się trzymaj
Ile lat wytrzymuje akumulator? Odpowiednia troska może zapewnić jego niezawodne działanie przez wiele lat. Kluczowe jest jednak prawidłowe użytkowanie. Zawsze miej więc w pamięci kilka prostych kroków.
-
Ile paliwa zostaje w wężu od dystrybutora, po zakończeniu tankowania i kto za nie płaci?
Ilość paliwa wskazana na wyświetlaczu dystrybutora na stacji odpowiada ilości paliwa, która realnie trafiła do baku w aucie? Okazuje się, że nie. Kierowca na każdym tankowaniu jest stratny. Choć też i nie do końca. Bo warto pamiętać o prostym...
-
Kierowcy panikują, gdy świeci się ta kontrolka. Najgorszy błąd? Wyłączenie silnika
To jedna z najbardziej enigmatycznych kontrolek w samochodach, gdyż nie występuje we wszystkich rodzajach samochodów. Gdy się zaświeci, z reguły zwiastuje kłopoty. Co zrobić, gdy zapali się kontrolka DPF? To najgorsze, co możesz zrobić.
-
Zimny poranek i auto nie odpala? Czy powerbank da radę? Już to wyjaśniamy
Co roku jest to samo. Wystarczy kilka stopni mrozu, by wielu kierowców zmagało się z rozruchem samochodu. Zazwyczaj to konsekwencja słabego akumulatora. Dobrym rozwiązaniem może być powerbank rozruchowy. Wbrew pozorom nie jest to idealne rozwiązanie.
-
Zapaliła się kontrolka rezerwy? Sprawdź, ile kilometrów jeszcze możesz przejechać
Jak długo można jechać na rezerwie? To pytanie, które nie raz zadali sobie kierowcy, po tym gdy w aucie zaświeciła się kontrolka. Warto zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje niesie za sobą taka jazda.
-
Doświadczeni kierowcy wiedzą, żeby zimą go nie używać. Inni, rano do pracy jadą taksówką
Hamulec postojowy zaciągany w pojazdach zimą potrafi zmotoryzowanym przysporzyć kłopotów. Jedni kierowcy nie używają go przy ujemnych temperaturach, inni korzystają przez cały rok. Problemy stwarzają głównie tradycyjne rozwiązania. Kiedy mechanicz...
-
Rzadsza wymiana, droższy zakup? Tak Unia chce zmniejszyć ślad węglowy. Mowa o wymianie opon
Unia Europejska zaproponowała kolejne rozwiązanie mające na celu zmniejszyć ślad węglowy. Tym razem pod lupę wzięto częstotliwość wymiany opon. Chodzi o to, aby robić to jak najrzadziej, a przy tym kupowanie używanych stało się normą.
-
Zimą lepiej wyłącz tę praktyczną funkcję w amochodzie. Naprawa będzie kosztowna!
Oto jedna z tych funkcji samochodu, dzięki której masz szansę uniknąć kosztownej szkody na parkingu czy miejscu postojowym. Niestety zimą może stać się przyczyną poważnych problemów, a potencjalna naprawa będzie droga. Tak unikniesz problemów, gdy...
-
"Taka praktyka jest bezzasadna", a zimą wielu kierowców ją stosuje. Dodatkowo grozi mandatem
Czy warto rozgrzewać silnik na postoju? To temat, który powraca co roku i zimą dzieli kierowców na zwolenników i przeciwników. Eksperci mają jasne zdanie w tej kwestii. Wiele osób może być zaskoczonych.
-
Nie tylko biała chmura. 5 oznak, że uszczelka pod głowicą jest przepalona
Po czym poznać, że uszczelka pod głowicą jest do wymiany? Wiele osób błędnie interpretuje niektóre objawy, które mogą świadczyć o mniej groźnych usterkach. Zamiast panikować, lepiej pamiętać, że jeden sygnał to jeszcze za mało.
-
Nie tylko zapalona kontrolka. Zapchany filtr DPF daje wyraźne sygnały
Po czym poznać, że DPF jest zatkany? O potencjalnych problemach zaalarmuje nie tylko kontrolka na desce rozdzielczej. Zwróć uwagę na obecność tych sygnałów. W przeciwnym wypadku czekają cię poważne i kosztowne usterki.
-
Co to jest "magiczne" oczko w akumulatorze? Jego kolor przekazuje ważną informację
Elektryczne serce samochodu oraz jego funkcjonowanie daje się we znaki szczególnie w sezonie zimowym. Co to jest "magiczne" oczko w akumulatorze? Ten mały szczegół może zawczasu zwiastować nadejście poważniejszych problemów.
-
Jak uniknąć parowania szyb od środka? Ten sposób wymaga działania od razu po włączeniu silnika
Kluczem do rozwiązania zagadki tego tekstu jest jeden przycisk umieszczony na konsoli centralnej. Kierowcy nie potrafią go używać, a w wielu autach jest permanentnie wciśnięty. To poważny błąd, który może powodować parowanie szyb od środka.
-
Niegdyś kierowcy nie ruszali do samochodu bez kartonu. Czy ten trik nadal ma sens?
Czy warto zasłaniać chłodnicę na zimę? Nagłe przymrozki zmuszają kierowców do szukania sposobów, które pozwolą silnikom aut szybciej osiągnąć optymalną temperaturę. Użycie kartonu było popularnym trikiem jeszcze kilka dekad temu. Czy ten sposób...
-
Masz stare wycieraczki lub opony do wyrzucenia? Polacy robią błąd, a pomyłka może słono kosztować
Co zrobić z odpadami samochodowymi? Wiele osób zastanawia się, jak wyrzucić je bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy pamiętać, że poszczególne części pochodzące z różnych podzespołów w aucie w żadnym wypadku nie są odpadem...