Z jednej i drugiej strony pędzą na środkowy pas. Kto ma pierwszeństwo?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na drodze trzypasmowej? Jeden z lewej, drugi z prawej i o kolizję łatwo. Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy, a błędu nie będzie. A co z jazdą "na suwak"?

Gdy chcemy zmienić pas ruchu, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Czasem tylko krótka chwila nieuwagi wystarczy, by doprowadzić do kolizji. Może się zdarzyć, że kierowca z lewej i kierowca z prawej w tym samym momencie zamierzają wjechać na środkowy pas. Który ma pierwszeństwo? Sprawdź.

Zobacz wideo Jechał pod prąd, łamał przepis za przepisem. Został ukarany grzywną 550 zł i 11 punktami karnymi

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na drodze trzypasmowej? Wszystko regulują przepisy

W Polsce mamy coraz więcej dróg trzypasmowych, dlatego warto wiedzieć, jak się po nich poruszać. Według Kodeksu drogowego pas ruchu to "każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi". Oczywiście chęć zmiany pasa należy odpowiednio zasygnalizować kierunkowskazem. Co gdy auto i z lewej i z prawej zbliża się na środkowy? Pierwszeństwo wyznacza Art. 22, ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

Oznacza to, że obowiązuje reguła "prawej ręki". Kierowcy są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się z prawej strony.

droga trzypasmowa
droga trzypasmowa lilly3/iStock

Kto ma pierwszeństwo w jeździe na suwak? Na to też zwróć uwagę

Powyższy przepis nie obowiązuje w przypadku tzw. jazdy na suwak (gdy pas ruchu się kończy). Co mówią przepisy? Według Art. 22 ust. 4a Kodeksu drogowego:

(...) kierujący pojazdem, poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: