Sposób, w jaki alkohol wpływa na koncentrację i samopoczucie kierowcy, dobrze obrazują policyjne statystyki. Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez polską policję, w 2020 r. najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych z winy pijanych kierowców było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.
W ubiegłym roku kierowcy znajdujący się pod wpływem alkoholu spowodowali w sumie 1656 wypadków drogowych, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1847 osób.
"Ile mogę wypić, zanim wsiądę za kółko?" - zapewne zastanawia się nad tym wielu kierowców, którzy pomimo wypicia alkoholu, czują się dobrze i na siłach, by prowadzić samochód. Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, sięgają po dostępne w sieci kalkulatory promili.
To, jak szybko człowiek trzeźwieje zależy od bardzo wielu czynników. Od osobliwych cech organizmu, kondycji, a nawet od pogody. Dlatego nie da się stworzyć wiarygodnego narzędzia internetowego, które pokazywałoby faktyczny stan zawartości alkoholu we krwi.
Należy zaznaczyć, że kalkulatory trzeźwości są tylko podpowiedzią. Poniższe wskazania alkomatu online należy traktować orientacyjnie - ich wyniki nie stanowią podstawy do oceny trzeźwości jakiejkolwiek osoby.
Żeby algorytm wirtualnego alkomatu podał szacunkową zawartość alkoholu we krwi należy wypełnić poniższe pola. Wypełnij je dokładnie, płeć także ma znaczenie.
Pamiętajmy, żeby nigdy nie prowadzić samochodu po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.
Nasze pozostałe kalkulatory:
Kalkulator opłacalności montażu instalacji LPG