Numer VIN - jak sprawdzić auto?

Dzisiaj zajmiemy się numerem VIN - co to za numer, do czego służy i jak go sprawdzić

Porsche On Track | Istanbul Park | Produkcja kierowców

Numer VIN - czym jest?

VIN , czyli Vehicle Identification Number , nazywany potocznie numerem nadwozia, to numer pojazdu umożliwiający jego identyfikację i służący określeniu konkretnego egzemplarza. Numer VIN jest nadawany przez producenta danego modelu i obecnie składa się z 17 cyfr i liczb. Nr VIN pojazdu można odnaleźć w dowodzie rejestracyjnym - pole oznaczone literą E oraz na tzw. tabliczce znamionowej montowanej w samochodzie. Tablica najczęściej znajduje się po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia lub też na progu przednich drzwi.

Historia pojazdu

Sprawdzenie auta po VIN pozwala uzyskać informacje na temat konkretnego pojazdu. Są to informacje podstawowe takie, jak jego marka i model, data produkcji, typ i kolor nadwozia, typ silnika czy rodzaj paliwa. Ilość informacji jest zależna od producenta i dość często rozkodowanie numeru VIN pozwala uzyskać także informacje na temat fabryki, w której pojazd został wyprodukowany, rynku, dla którego był dedykowany, a nawet koloru tapicerki i oryginalnego wyposażenia zamontowanego przez producenta.

Sprawdzenie VIN może pomóc także w podjęciu decyzji przed zakupem danego modelu. Historia pojazdu, którą kryje kod VIN powinna obejmować informacje na temat przeglądów autoryzowanych (od roku 2014 obejmuje również informację dotyczącą przebiegów auta), akcjach i naprawach serwisowych wykonywanych przez producenta, ewentualne informacje na temat kradzieży samochodu, jego szkodach komunikacyjnych czy nawet aukcjach internetowych, na których dany model mógł być sprzedawany.

Jak sprawdzić VIN?

Na terenie Unii Europejskiej, w zapisie numeru VIN stosowana jest norma jakościowa ISO-3779, co w praktyce oznacza, że numer identyfikacyjny będzie składał się z kilku określonych sekcji. Trzy pierwsze znaki, czyli tzw. sekcja WMI pozwala rozszyfrować kraj lub region, a także producenta pojazdu. VDS to sześcioznakowy opis modelu, czyli ogólna charakterystyka pojazdu, którą koduje producent. Ostatnie osiem symboli to sekcja VIS, czyli nr seryjny pojazdu, który obejmuje m.in. rok produkcji modelu lub fabrykę, w której został wyprodukowany.

Kombinacja znaków obejmuje zarówno litery, jak i cyfry z pominięciem liter I, O oraz Q. Na tablicy znamionowej trzy w/w sekcje mogą zostać rozdzielone znakami specjalnymi. W dokumentach numer VIN podawany jest jako nieprzerwany ciąg alfanumeryczny.

Sprawdź auto

Istnieje wiele serwisów internetowych, które umożliwiają sprawdzenie auta po numerze VIN. Część z nich oferuje tę usługę za darmo, ale bardziej szczegółowe raporty wymagają uiszczenia odpowiedniej opłaty. Podczas sprawdzania auta warto zdecydować się najpierw na darmowy serwis i po kliknięciu przycisku "sprawdź vin" zobaczyć czy historia wybranego modelu nie obejmuje ważnych dla kupującego informacji. Jeśli nie, warto skorzystać z jednego z płatnych raportów, których autorzy korzystają z własnych baz danych, a także danych policji, stacji kontroli pojazdów i ASO. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzenie numeru VIN nie daje 100% pewności. W historii auta mogły wystąpić zdarzenia, wypadki, bądź naprawy nigdzie nieksięgowane i rozkodowanie numeru VIN nie udzieli informacji na ten temat.

ZOBACZ TAKŻE:

UWAŻNY KIEROWCA, BEZPIECZNI ROWERZYŚCI

fot. Skodafot. Skoda fot. Skoda

Więcej o:
Copyright © Agora SA