Najnowszy Android Auto to wersja v13.4? Już nie. Pora na odmianę v13.5. Taka pojawiła się jako tzw. beta dla wszystkich uczestników programu testowania próbnych wersji oprogramowania. Kto nie znajdzie jej w sklepie Play może poszukać plików "apk" w wyspecjalizowanych serwisach internetowych.
Czego oczekiwać po najnowszej aktualizacji? Przede wszystkim poprawek wcześniej zgłaszanych problemów oraz kolejnych usprawnień. A tych jest sporo. Już w grudniu 2024 r. użytkownicy nowszych smartfonów narzekali m.in. na problemy z połączeniem poprzez Wi-Fi 5 GHz, zawieszanie aplikacji po uruchomieniu trybu bezprzewodowego, brak dźwięku czy kłopoty z grafiką na białym tle. Do ideału wciąż sporo brakuje.
W branżowych mediach poświęconych Android wspomina się o widocznych przygotowaniach Google do współpracy Android Auto z kolejnymi producentami samochodów (lub certyfikacją dla kolejnych modeli nowych aut). Lista kompatybilnych aut wydłuży się m.in. o produkty chińskich marek. To dość istotna zmiana, gdyż nie jest tajemnicą, że z usług Google bardzo trudno korzystać w samych Chinach. To stanowi spory problem nie tylko dla turystów ale przede wszystkim dla lokalnych koncernów motoryzacyjnych, którzy eksportują swoje pojazdy m.in. do Europy. Stąd wspomniano o certyfikacji dla takich marek jak Geely czy Leapmotor. Prócz nich uwzględniono także kolejne certyfikaty dla Fiata oraz wyczekiwany Lucid Motors.
Android Auto jest także przygotowywany do współpracy z różnymi pojazdami (nie tylko samochodami). W praktyce oznacza to m.in. ukłon w stronę kolejnych producentów motocykli. Niestety w tej kwestii postępy są dość skromne. Jak dotąd najlepiej układa się współpraca Google z Hondą, która już od kilku lat stosuje Android Auto w swoich jednośladach.
Niestety odmiana Android Auto v13.5 nie przynosi wyczekiwanej nowości jaką jest zapowiadana aktualizacja Car Media. Wiąże się z nią większa integracja ze sprzętem instalowanym w samochodzie. Docelowo poprzez Android Auto będzie można sterować systemem multimedialnym samochodu (a przede wszystkim wbudowanym odbiornikiem radiowym jak np. w Android Automotive). Dla kierowcy oznacza to m.in. funkcje znane od wielu lat z radioodbiorników RDS, w których można wyszukiwać stacje radiowe wedle rodzaju nadawanego programu czy gatunku muzyki.