Płatne autostrady w Polsce. A1, A2, A4 - jak zapłacić i ile kosztują?

W okresie wakacyjnym wielu kierowców będzie jeździć autostradami, z którymi na co dzień nie mają do czynienia. Znaczna część jest w Polsce płatna, a sam sposób płatności może być skomplikowany. Wyjaśniamy, jak najlepiej zapłacić za autostradę oraz jaki jest koszt przejazdu.

Jeżeli wybierając się na wakacje, zamierzacie korzystać z płatnych odcinków autostrad w Polsce, to warto zapoznać się z kilkoma informacjami jeszcze przed wyruszeniem w drogę. System opłat nie jest jednolity, a metod jest wiele. Zobaczcie, w jaki sposób można zapłacić za przejazd na poszczególnych autostradach.

W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat płatnych odcinków autostrad. Dowiecie się z niego:

 • Które odcinki autostrad są płatne
 • Jakie są opłaty za autostradę w Polsce w 2022 roku
 • Jak zapłacić za przejazd płatną autostradą
 • Ile wynosi mandat za brak biletu na autostradzie
 • Które autostrady obsługuje e-Toll

Które odcinki autostrad są płatne?

Odcinki Koncesyjne:

 • A1 Gdańsk – Toruń (Rusocin – Nowa Wieś)
 • A2 Świecko – Konin
 • A4 Katowice – Kraków

Odcinki rządowe

 • A2 Konin – Stryków
 • A4 Wrocław – Gliwice (Bielany Wrocławskie – Sośnica)

Opłaty za autostrady w Polsce (2022)

Podane opłaty dotyczą samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

A1 Gdańsk – Toruń (Rusocin – Nowa Wieś)

 • długość: 152 km
 • koszt całkowity: 29,90 zł (Toruń – Grudziądz: 12,30 zł; Grudziądz – Gdańsk: 17,60 zł)
 • Dostępne metody płatności: na bramkach, aplikacje: AmberOne, Autopay, SkyCash, aplikacje bankowe i karty flotowe

A2 Świecko – Konin

 • Długość: 252 km
 • Koszt: 93 zł
 • Opłaty za poszczególne odcinki:
  - Świecko (granica z Niemcami) – Rzepin: bezpłatnie
  - Rzepin (Tarnawa) – Jordanowo (S3 Międzyrzecz/ Świebodzin): 10 zł
  - Jordanowo (S3 Międzyrzecz/Świebodzin) – Poznań Zachód (obwodnica S11): 33 zł
  - Poznań Zachód (obwodnica S11) – Poznań Wschód (S5): bezpłatnie
  - Poznań Wschód (S5) – Września: 25 zł
  - Września – Konin: 25 zł
 • Dostępne metody płatności: na bramkach 

A4 Katowice – Kraków

 • Długość: 61 km
 • Koszt: 24 zł
 • Dostępne metody płatności: manualnie na bramkach, urządzenie A4Go, aplikacje Autopay, mPay i SkyCash.

A2 Konin – Stryków

 • Długość: 99 km
 • Koszt: 9,90 zł
 • Dostępne metody płatności: aplikacje e-Toll, e-TOLL PL BILET, Autopay, mPay, Orlen Pay, Spark oraz e-bilet autostradowy i bilet papierowy na stacji paliw
Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Jak zapłacić za przejazd płatną autostradą?

W zależności od tego, którą autostradą chcemy jechać, metody płatności mogą być różne. Poniżej opisano metody, za pomocą których możemy dokonać opłat na poszczególnych odcinkach.

Aplikacja e-TOLL – jest to rządowa aplikacja pozwalająca na dokonanie opłaty za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad: A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice. Dostępna w sklepie Google Play dla urządzeń z Androidem oraz w App Store na iPhone’ach. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL, konieczne jest założenie konta klienta w serwisie https://mojekonto.etoll.gov.pl. Podczas przejazdu płatnym odcinkiem aplikacja musi być stale uruchomiona, gdyż przekazuje ona dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL. Wymagane jest dodanie karty płatniczej. Usługa BLIK nie jest dostępna w aplikacji.

Aplikacja Autopay – to aplikacja pozwalająca na opłacenie przejazdu zarówno odcinkami państwowymi jak i koncesyjnymi, z wyjątkiem odcinka A2 Świecko – Konin. Na tym odcinku możliwa jest tylko płatność na bramkach. Po wybraniu odcinka, którym będziecie podróżować, aplikacja automatycznie pobierze płatność tuż po zakończeniu przejazdu danym fragmentem autostrady. Możliwe jest dodanie karty płatniczej.

Aplikacja mPay – to aplikacja wykorzystująca videotolling, czyli rozwiązanie wykorzystujące kamery do odczytywania tablic rejestracyjnych pojazdów. Dzięki tej aplikacji zapłacicie za odcinki: A2 Konin – Stryków, A4 Wrocław – Gliwice oraz A4 Katowice – Kraków.

Pobór opłat na bramkach – z tej opcji można skorzystać na odcinkach: A1 Gdańsk – Toruń, A2 Świecko – Konin oraz A4 Katowice – Kraków. Opłaty na bramkach można dokonywać kartą płatniczą lub paliwową oraz gotówką.

Urządzenie A4Go – to urządzenie pokładowe pozwalające na zapłacenie za przejazd odcinkiem A4 Katowice – Kraków. Wykorzystuje technologie mikrofal do komunikowania się z anteną na bramkach autostrady. Płatność może odbywać się poprzez zakup impulsów oraz po dodaniu karty płatniczej.

E-bilet autostradowy – to rodzaj biletu, który można zakupić na stronie internetowej e-TOLL lub za pomocą aplikacji: e-TOLL PL BILET, Orlen Pay, Spark, mPay. Konieczne będzie podanie danych pojazdu oraz wybór odcinka autostrady, a także daty i godziny planowanej podróży.

Orlen Pay – to aplikacja pozwalająca zapłacić za paliwo na stacjach Orlen, ale umożliwia także zakup biletu na państwowe płatne odcinki autostrad – A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice.

E-bilet internetowy – można go zakupić poprzez stronę e-TOLL. Obejmuje państwowe odcinki autostrad A2 oraz A4. Aby dokonać jego zakupu, należy podać numer rejestracyjne, kraj rejestracji oraz kategorię pojazdu i datę wraz z godziną planowanej podróży. E-bilet zachowa ważność przez 48 godzin od wskazanej daty rozpoczęcia przejazdu.

Mandat za przejazd płatnym odcinkiem autostrady bez biletu

Podróżowanie płatnym odcinkiem autostrady bez ważnego biletu będzie wiązało się z mandatem w wysokości 500 zł. Mandat możemy dostać także, jeśli podczas korzystania z aplikacji nie będziemy mieli włączonej usługi lokalizacji bądź nasze urządzenie będzie rozładowane. Kwota może zostać pomniejszona o 100 zł, jeżeli płatności dokonamy w czasie krótszym niż 7 dni. Warto wspomnieć, że na odcinki autostrad A2 i A4 objętych systemem e-TOLL przeznaczono 102 radiowozy wyposażone w kamery, które mogą kontrolować kierowców podczas jazdy, bez potrzeby zatrzymywania ich.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.