Jak usunąć żywicę z szyb i karoserii? Jest na to prosty sposób

Samochód musi być sprawny. Powinien też wyglądać estetycznie. Choć czasami zwykłe mycie na myjni nie wystarczy. Stanie się tak w przypadku, w którym na lakierze pojawią się plamy z żywicy. Jak je usunąć?

Żywica to koszmar kierowców. A decyduje o tym fakt, że jest naprawdę twardym przeciwnikiem. Przywiera bardzo skutecznie do lakieru. A do tego z każdą godziną coraz mocniej twardnieje i może nawet powodować punktowe odbarwienia. Na tym jednak nie koniec. Bo często nie usunie jej klasyczne mycie.

Zobacz wideo Mimo kilku stłuczek uciekał przed policją, nim totalnie nie rozbił samochodu

Jak usunąć żywicę z szyb i karoserii?

Jak się pozbyć żywicy z szyb i karoserii? Po pierwsze jak najszybciej! Po drugie kierujący powinien wiedzieć o tym, że bez specjalistycznych środków chemicznych się nie obejdzie.

Środki do usuwania żywicy z lakieru przyjmują formę płynów, aerozoli lub spray`ów. Ich ceny startują już od 10 zł – a same produkty są dostępne przede wszystkim w sklepach motoryzacyjnych lub większych marketach na działach moto. Sposób użycia środków do usuwania żywicy z nadwozia samochodu jest prosty – nanosi się je punktowo, odczekuje chwilę oraz ściera plamę suchą i czystą szmatką. Kolejnym krokiem jest spłukanie obficie wodą lub umyć nadwozia szamponem. To zneutralizuje środek.

Domowe sposoby? W sieci można znaleźć porady dotyczące użycia oleju, oliwki dla dzieci, spirytusu lub zmywacza do paznokci. Warto jednak być uważnym podczas eksperymentowania. Szczególnie że środki dedykowane naprawdę nie są drogie i one z pewnością nie zaszkodzą lakierowi.

Żywica na lakierze to twardy przeciwnik

Podczas usuwania żywicy z szyb i karoserii warto pamiętać o jeszcze kilku radach. Mowa o tym, że:

  • Równie twardym przeciwnikiem co żywica, są punktowe zabrudzenia asfaltem. Te pojawiają się na nadwoziu w sytuacji, w której kierowca przejedzie autem po nawierzchni, która była dopiero co położona.
  • W przypadku żywicy na lakierze nie należy jednak eksperymentować z rozpuszczalnikiem czy innymi środkami silnie żrącymi. W przeciwnym razie można uszkodzić lakier. Powstaną na nim odbarwienia lub ten zacznie się po prostu łuszczyć.
  • W żadnym razie żywicy nie należy szorować z powierzchni. To doprowadzi do porysowania zarówno lakieru, jak i szyby. A żywica wcale nie musi poddać się po wykonaniu takiego zabiegu. To tworzy błędne koło.
  • Jeżeli kierowca nie ma wiedzy lub nie chce samodzielnie usuwać żywicy, powinien zlecić wykonanie takiej usługi pracownikom myjni czy studia detailingowego. Oni zrobią to w sposób specjalistyczny.

Jak usunąć klejące plamy z karoserii?

Nie każda klejąca plama to żywica. Czasami na karoserii zbiera się klejąca substancja przypominająca jedynie żywicę. Jako że przyczepia się do niej brud i piach, tworzy mało estetycznie wyglądające plamy. W przypadku soków z drzew (które pojawiają się jednak głównie wiosną lub latem) często wystarczy zwykłe mycie. Szampon je rozpuszcza, a woda spłukuje. Podczas mycia kierujący musi pamiętać tak naprawdę o jednej zasadzie. Klejących plam nie należy ścierać na siłę. To może doprowadzić do porysowania lakieru.

Więcej o: