Piesi mają pierwszeństwo nawet, jak nie przechodzą przez pasy. Przepisy mówią jasno

Kwestia dotycząca pierwszeństwa pieszych na przejściach wciąż budzi wiele emocji i niejasności. Co w przypadku, jeśli nie znajduje się na nieoznakowanym miejscu? Kiedy pieszy ma pierwszeństwo 2024? Kierowcy muszą o tym wiedzieć.

1 czerwca 2021 roku weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Mowa o ustawie Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie artykuł 13, który definiuje właściwe zachowanie zarówno pieszych jak i kierowców na drodze. Kwestia ta jest niezwykle istotna z uwagi na to, że w razie zderzenia pieszego z samochodem, narażony on jest na konsekwencje utraty zdrowia, a nawet życia.

Zobacz wideo Od 1 stycznia 2025 r. mogą podrożeć nie tylko nowe auta. Także używane! [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo na przejściu? W tej sytuacji również je zachowuje

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pieszy w niektórych przypadkach również zachowuje pierwszeństwo przed pojazdami. Dzieje się tak również w sytuacji, kiedy nie znajduje się na przejściu dla pieszych. Uzasadnienie znajdziemy w art. 13 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi jasno:

Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Tłumacząc, piesi mogą przechodzić przez jezdnię w miejscu niewyznaczonym. Warunkiem jest to, aby odległość do przejścia dla pieszych wynosiła więcej niż 100 m. Kolejnym wyjątkiem jest również dowolne skrzyżowanie, gdzie także przejść przez jezdnię.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych? O tym należy pamiętać

Pieszy nie ma bezwzględnego pierwszeństwa, nawet jeśli znajduje się na pasach. Mowa tutaj o przypadku, gdy w grę wchodzi sygnalizacja świetlna. Tyczy się to również przypadków przejścia sugerowanego (miejsce na jezdni, które nie jest formalnie oznaczone jako przejście dla pieszych) lub gdy przechodzi przez przejście dwuetapowe (na drodze dwujezdniowej ma pierwszeństwo wyłącznie na pasie ruchu, po którym zamierza przejść). Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: