Nareszcie. Jest lista stacji, na których kupimy bilet na autostradę. Trzeba będzie się naszukać

Zmiany na rządowych autostradach. Od 1 grudnia za przejazd będzie trzeba zapłacić poprzez aplikację na telefonie lub kupić bilet na stacji benzynowej. Której? Jak się teraz okazuje, wybór jest bardzo skromny.
Zobacz wideo Toyota Mirai w Polsce

W nocy z ostatniego dnia listopada na 1 grudnia z rządowych autostrad zniknęła możliwość opłaty za przejazd na bramkach wjazdowych. Konkretnie mowa o odcinkach między Koninem i Strykowem na A2 i między Wrocławiem i Sośnicą na A4. Rząd wprowadził zmiany i teraz za skorzystanie z jednego z tych odcinków trzeba zapłacić w aplikacji lub na stacji paliw.

Najwygodniejszą (przynajmniej w teorii) metodą jest korzystanie z aplikacji e-TOLL lub Autopay, gdzie opłata za przejazd pobierana jest automatycznie na podstawie lokalizacji telefonu. Można też kupić bilet na przejazd autostradą i zapłacić za niego w aplikacji (np. mPay lub Orlen Pay). Jeśli korzystanie ze smartfona w podróży nie jest wam na rękę, zostaje tylko jednak opcja - zakup papierowego biletu na stacji paliw.

Stacji sprzedających bilety na autostradę jest niewiele

Wiadomo jednak, że nie na każdej stacji benzynowej autostradowy bilet można kupić. Rząd bardzo długo zwlekał z podaniem lity, jednak nareszcie stało się. Opublikowana właśnie lista stacji paliw jest bardzo szczegółowa, jednak sieć punktów sprzedaży wyjątkowo skromna. 

Więcej o e-TOLL przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z rządową listą, bilet na przejazd autostradą zakupimy obecnie na 234 stacjach paliw w całej Polsce. Zważywszy na to, że część kierowców będzie wolała zakupić papierowy bilet przed wyjazdem w trasę, a inni po drodze, już na autostradzie (lub w jej okolicach), wybór punktów sprzedaży jest dość ograniczony.

Niestety kolejnym utrudnieniem jest fakt, że wszystkie spośród 234 stacji paliw to stacje koncernu Orlen. Kierowcy, którym ze stacjami rządowego giganta nie po drodze, będą musieli zainstalować jedną z aplikacji lub podjechać na jedną ze stacji Orlenu specjalnie w celu zakupu biletu.

Można narzekać na niewielką liczbę stacji obsługujących sprzedaż biletów szczególnie w okolicach autostrad A2 i A4. Brakuje też chociażby automatów do zakupu biletów, dlatego każdorazowo trzeba będzie stać w kolejkach do kasy. Nie będzie również możliwości zakupu biletów w automatach na przyautostradowych MOP-ach, choć takie plany początkowo się pojawiały.

Przynajmniej na razie. Bo być może liczba stacji paliw i innych punktów sprzedaży biletów zostanie w przyszłości rozszerzona. Pełną listę stacji sprzedających papierowy bilety na autostradę znajdziecie w TYM miejscu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.