Jaka jest śmiertelność na drogach w Polsce? Statystyki odnotowujące śmiertelne wypadki zawsze są powodem do niepokoju. Co do zasady tego typu zdarzeń tragicznych w skutkach jest z roku na rok mniej. Dzieje się tak z kilku powodów: poprawia się stan naszych dróg, jeździmy lepszymi maszynami i wreszcie zachowujemy nieco ostrożniej na trasie. Dynamika pozytywnych zmian wydaje się jednak być z roku na rok coraz słabsza.
Ile było śmiertelnych wypadków na drogach w Polsce w 2022 r.? Odnotowano wówczas 21,3 tys. wypadków drogowych. W sumie rannych zostało w nich 24,7 tys. osób, nie przeżyło niestety 1,9 tys. osób. Chociaż ofiar było o 349 mniej niż w poprzednich 12 miesiącach, to i tak jest to bardzo duża liczba.
Gdzie są najbardziej wypadkowe drogi w Polsce? Jeśli chodzi o łączne statystyki wypadków i kolizji drogowych, to zdecydowanie przodują trzy województwa. Chodzi o:
Oczywiście taka statystyka bywa złudna: chodzi przecież o województwa z dużymi miastami, liczną populacją i - co za tym idzie - znaczną liczbą jeżdżących aut. Dlatego (nie)bezpieczeństwo na polskich drogach lepiej odda liczba wypadków i kolizji przeliczona na 1000 mieszkańców. Wówczas okazuje się, że wymieniane województwa nie zawsze są najbardziej niebezpieczne. Najgorzej sprawy stoją zaś w przypadku:
Jakie są najniebezpieczniejsze drogi w Polsce? Na drogach krajowych co roku można odnotować o wiele większą liczbę wypadków w porównaniu do autostrad. Oczywiście liczba kilometrów takich tras w naszym kraju jest o wiele większa, posiadają też inną specyfikę. W szczególności warto uważać np. na:
Niebezpieczne drogi w Polsce to również niektóre autostrady i drogi ekspresowe, chociaż tutaj zagrożenie wypadkiem lub kolizją bywa zwykle mniejsze. Najwięcej kłopotów kierowcom sprawia obwodnica Wrocławia, czyli autostrada A8 z 31 zdarzeniami przypadającymi na km trasy. Wysoko w niechlubnych notowaniach jest tutaj także autostrada A1 łącząca Łódź z Trójmiastem. Niewiele lepiej bywa na A2. Tutaj szczególnie złą sławą cieszy się odcinki w gminach Pruszków i Ożarów Mazowiecki.
Co z drogami ekspresowymi? W szczególności czujność warto zachować na śląskiej S86. Niedobre opinie ciągną się też za stołeczną S2 i trójmiejską S6.
Zobacz też: Prom - Świnoujście. Co ile kursuje? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć