Płukanie silnika nie jest sprawą oczywistą, dlatego może wywoływać kłótnie nie tylko między kierowcami, lecz także i mechanikami. Niektórzy sądzą, że działanie ma pozytywny wpływ na jego żywotność, jednak inni sądzą, że do tego wystarczy zwykła cykliczna wymiana oleju. Kiedy i czy w ogóle warto więc płukać silnik?
Płukanie silnika jest związane z oczyszczeniem jednostki z powstałych osadów przy pomocy dedykowanego mu środka. Niektórzy zalecają, by robić to tuż przed wymianą oleju w pojeździe. Dzięki temu mieszanka będzie świeża i będzie lepiej pracować. Wystarczy tylko około 300 ml produktu, by osiągnąć odpowiednie rezultaty.
Z czego składa się płukanka do silnika? To nic innego jak mieszanka nafty i środków uszlachetniających. Mają również pewne dodatki, które działają pozytywnie jako zabezpieczenie przed zatarciem części jednostki napędowej.
Płukanie silnika warto wykonać gdy zauważysz niepokojący kolor dymu wydobywający się z rury wydechowej bądź zauważasz spadek osiągów silnika. Może to być spowodowane właśnie zanieczyszczeniami z silnika, które warto usunąć. Niektórzy profilaktycznie robią to też wtedy, gdy spóźniają się z wymianą oleju o minimum rok. Działanie cieszy się popularnością wśród osób, które dbają o kondycję swoich samochodów i tych, którzy mają starsze samochody i silniki nie pierwszej jakości.
Warto zachować ostrożność i dokładnie przemyśleć płukanie silnika, jeśli masz nowy samochód - możliwe, że dedykowany mu olej już sam w sobie ma właściwości czyszczące. Poza tym płukanie obarczone jest ryzykiem zatkania kanałów olejowych. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.