Technika Jazdy Samochodem
-
Lewy pedał na światłach? Mechanik będzie szczęśliwy, ale twój stan konta już nie
Ta kwestia od lat budzi wątpliwości wśród kierowców. Jak zatrzymać samochód podczas dojeżdżania do świateł? Niektóre nawyki i przyzwyczajenia mogą wpłynąć na bezpieczeństwo oraz stan techniczny pojazdu.
-
Trzy palce i "gadająca dłoń" to stary kod kierowców. Wiesz, co oznacza?
Komunikacja kierowców w czasach kiedy nie było jeszcze nawigacji i aplikacji ostrzegających przed wypadkiem, czy patrolem policji, opierała się na gestach. System, choć dość prosty działał bardzo dobrze przez wiele lat. Dziś o starym "kodzie"...
-
Z 2 na 4 lub z 4 na 6. Przeskakujesz tak między biegami? Pamiętaj o tej zasadzie, a unikniesz kłopotów
Czy można pomijać biegi? To powszechna praktyka wśród osób, które codziennie jeżdżą samochodami z manualną skrzynią biegów. Okazuje się, że w grę wchodzi odpowiednia technika i kilka innych czynników.
-
Jeden z najczęstszych błędów kierowców. Czym grozi forsowanie silnika "na zimnym"?
Podczas codziennego korzystania z samochodu niezwykle ważna jest technika jazdy. Dlaczego nie można gazować na zimnym silniku, zanim osiągnie on optymalną temperaturę pracy? Zarówno w przypadku benzynowych jak i diesla liczy się jedna kwestia.
-
Koła wyważone, a kierownica drży. Wulkanizator twierdzi, że jest dobrze. Gdzie tkwi problem?
Dlaczego trzęsie kierownicą podczas jazdy? To problem, który może spotkać każdego, szczególnie po wymianie opon. Wystarczy rozpędzenie się do większej prędkości i pojawiają się drgania kierownicy. Gdzie może leżeć problem?
-
Zanim ustawisz pozycję "P" w automacie, pamiętaj o tym. Inaczej narażasz się na uszkodzenia
Co oznacza "P" na automacie? Zanim ustawisz taką pozycję w automatycznej skrzyni biegów, pamiętaj o jednej czynności. Typowe błędy podczas jej użytkowania popełnianie często i konsekwentnie mogą doprowadzić do osłabienia elementów skrzyni.
-
Czy podczas wyprzedzania można przekroczyć dozwoloną prędkość ze względów bezpieczeństwa?
Czy w momencie wyprzedzania można przekroczyć prędkość? Wielu kierowcom wydaje się, że znają prawidłową odpowiedź i nie narażają się na mandat. Rzeczywistość może jednak zostać zweryfikowana i sprowadzić na ziemię nawet podczas pierwszej...
-
Jesteś na to zbyt leniwy? No to brawo. Szybko pożegnasz się ze sprawnym silnikiem
Czy przyspieszając samochodem, robisz to efektownie? Jeżeli nie, z czasem możesz się zdziwić. Jeden pozornie niewielki błąd sprawi, że szybko zniszczysz silnik. Na co należy uważać?
-
Jak jeździć z nowoczesnym tempomatem, by nie denerwować innych kierowców? Oto kilka trików
Lubisz na co dzień podróżować z nowoczesnym aktywnym adaptacyjnym tempomatem? Niestety nawet najnowocześniejsze układy mają kilka wad, przez które łatwo zdenerwować innych kierowców. Na szczęście potencjalne problemy można zminimalizować.
-
Trzymasz nogę na sprzęgle na czerwonym świetle? Zamiast policjanta, ukarze cię mechanik
Czy stojąc na światłach trzeba trzymać sprzęgło, czy może wrzucić jałowy bieg i je puścić? Od lat toczy się dyskusja między kierowcami. Okazuje się, że ten niepozorny ruch lewą stopą ma jedną, lecz bardzo poważną wadę.
-
Kosztowny nawyk niszczy twoje auto. Powtarza go wielu kierowców, a mechanik tylko czeka
Mamy wiele nawyków i zwyczajów związanych z jazdą, nie zawsze jednak dobrych. Niektóre z nich przekładają się na trwałość m.in. sprzęgła. Specjalista od kontroli i badań technicznych wskazuje, co jest największym grzechem kierowców.
-
To sytuacja, w której kierowcy stają się bezradni. Teraz wyjątkowo łatwo na nią trafić
Kierowca jedzie autem i odkrywa, że ruchy kierownicą przestają się przekładać na zmianę kierunku jazdy. Co oznacza ten scenariusz i jak sobie poradzić w tej sytuacji? Odpowiedź na te pytania będzie szczególnie aktualna w kolejnych dniach.
-
Co się stanie, kiedy podczas burzy jesteś w samochodzie? Czy można jechać?
Silne upały oznaczają równie silne burze. I Polacy się o tym przekonują. Dlatego warto przypomnieć, co należy zrobić w sytuacji, w której intensywne zjawisko zastanie kierowcę w czasie jazdy autem. Kontynuować jazdę czy ją przerwać? I co z piorunami?
-
Podczas wyprzedzania używasz tak kierunkowskazów? Na ten błąd łapie się wielu kierowców
Kierunkowskazy pełnią niezwykle istotną funkcję informującą o wykonywanych manewrach. Niestety niektórzy kierowcy traktują je jak zło konieczne, a przez swoje niedbalstwo narażają innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo. W jaki sposób używać...
-
Skręcone koła na postoju to nie tylko metoda na złodzieja. W pewnych sytuacjach jest na wagę złota
Idąc ulicą można spotkać pojazdy ze skręconymi kołami na postoju. Temat ten wciąż budzi wśród kierowców dużo emocji. Część z nich jest przeciwna tej praktyce, pozostali robią tak z ważnego powodu. Czy można samochód zostawić na skręconych kołach?
-
Co robić, kiedy wjedziesz w kałużę? Jest tylko jedna bezpieczna metoda jej pokonania
Jest lato, ale samochód na drodze zachowuje się, jakby poruszał się po lodzie? To musi być zjawisko aquaplaningu. Jest ono niezwykle groźne. Dlatego warto kierowcom przypomnieć, na czym polega, co je prowokuje i jak kontrolować auto w poślizgu...
-
Siła spokoju. Ten kierowca z Chin ma luz naturalny, nawet jak ktoś go staranował
Zjawisko agresji drogowej jest popularne. Chociaż nie wszędzie. Kierowca z białego sedana widocznego na nagraniu ewidentnie jest emocjonalnym królem lodu. Zachował stoicki spokój pomimo faktu, że inny kierujący wjechał w bok jego auta.
-
Co się stanie, jeśli z dwójki od razu wrzucisz czwórkę? Tak działa skrzynia biegów
Skrzynia biegów i jej przełożenia są dogmatycznie traktowane przez kierowców. Powodem okazują się wysokie koszty naprawy. Tylko czy podczas pomijania biegów kierowca tak właściwie może się obawiać awarii przekładni?
-
Czy dojeżdżanie na luzie do świateł jest szkodliwe? Lepiej hamować silnikiem? Oto pytanie
Ile kierowców, tyle opinii. To prawda. Są jednak kwestie szczególnie polaryzujące. A podstawowa dotyczy tego czy bardziej oszczędne jest dojeżdżanie do świateł na luzie, czy hamowanie silnikiem. Który pogląd jest bardziej właściwy?
-
Co robić po wjechaniu na poduszkę wodną? To najgorsza pułapka na kierowców
Nad Polskę nadchodzi fala opadów deszczu. To z kolei sprawia, że na drogi powraca pojęcie poduszki wodnej. Co powinien zrobić kierowca po jej pojawieniu się? Ta wiedza może uchronić przed poważnym wypadkiem na drodze.