Renault Megane

Renault Megane

Renault Megane - dla entuzjastów modeli segmentu C

Renault Megane to następca modelu 19. Ten samochód osobowy z segmentu C opuszcza fabryki od 1995 r.

Konkurencja w segmencie Renault Megane jest spora. Występują w nim takie modele jak Fiat Tipo, Ford Focus, Honda Civic, Hyundai i30, Kia Cee’d, Opel Astra, Peugeot 308, Toyota Auris czy Volkswagen Golf.

Renault Megane - premiera

Renault Megane pierwszej generacji pokazano światu po raz pierwszy w 1995 r. podczas targów we Frankfurcie. Teoretycznie Megane powstało od podstaw, ale jednak konstruktorzy pokusili się, żeby wziąć kilka części z Renault 19. Tym samym do Renault Megane trafiły silniki, skrzynie biegów i zawieszenie, które już wcześniej koncert wykorzystywał.

Renault Megane - wersje nadwoziowe

Na samym początku Renault Megane dostępne było w dwóch wersjach. Do sklepów trafił pięciodrzwiowy hatchback i dwudrzwiowe coupe. Rok później na targach w Genewie pogazano Renault Megane Scenic. Był to prekursor małych vanów w Europie. W 1996 r. do salonów trafiła też wersja sedan, czyli Renault Megane Classic. Później była jeszcze wersja cabrio.

Po face liftingu w 1999 roku do wersji nadwoziowych Renault Megane dołączyło rodzinne kombi. W międzyczasie w Scenic pozbyto się nazwy Megane tworząc osobny model

Renault Megane 2 generacji

Renault Megane drugiej generacji w ogóle nie był podobny do swojego poprzednika, gdyż wersja hatchback miała bardzo futurystyczny tył pojazdu.

Samochód pokazano w 2002 r. na targach w Genewie. Renault Megane drugiej generacji zdobyła nagrodę Europejskiego Samochodu Roku 2003. Warto dodać, że w tej generacji powstało Renault Megane Sport F1 Team R26. Samochód dysponował mocą 230 koni mechanicznych, a setkę uzyskiwał po 6,5 sekundy.

Zobacz inne modele Renault:

Renault Clio
Renault Captur
Renault Alpine a110
Renault ZOE
Renault Symbioz

Renault, samochody francuskie, samochody miejskie, samochody sportowe

renault megane