Nowe Megane R.S. Trophy-R z rekordem na Nurburgringu

Renault Megane R.S. Trophy-R zostało nowym rekordzistą hothatchy na niemieckim torze Nurburgring. Choć o najnowszym pocisku francuskiej marki nie wiadomo wszystkiego to już wiemy, że dotychczasowy lider, Honda Type R, musiał ustąpić.

Renault Megane R.S. Trophy-R osiągnęło na północnej pętli toru Nurburgring nowy najlepszy czas (07’40’’100) w kategorii samochodów seryjnych z przednim napędem. Dotychczasowym liderem była Honda Type R.

Lżejsze nadwozie

Megane R.S. Trophy-R jest napędzany 300-konnym silnikiem, tym samym, który znajdziemy w Megane R.S. Trophy. Przewagę w osiągach zawdzięcza zmniejszeniu masy o 130 kg, lepszej aerodynamice oraz bardziej radykalnym zmianom w układzie jezdnym. Auto zostało opracowane jako samochód wyścigowy. Specjalny, mały zespół przygotował projekt w bardzo krótkim czasie. Skoncentrował się na trzech założeniach: maksymalnym zmniejszeniu masy samochodu o 130 kg (w porównaniu do Megane R.S. Trophy bez opcji), dopracowaniu aerodynamiki i modyfikacjach układu jezdnego.

Zobacz wideo

Nowy rekord

5 kwietnia 2019 roku Renault Megane R.S. Trophy-R ustanowiło nowy rekord w kategorii samochodów seryjnych z przednim napędem. Na legendarnej pętli Nordschleife toru Nurburgring, który jest wyrocznią dla wyczynów sportowych i cieszy się światową renomą, samochód pokonał 20,832 km i 73 zakręty północnej pętli w 07’40’’100.

Przygoda z Zielonym Piekłem

Zmagania Megane R.S. na „Ringu” trwają od 10 lat. Zapoczątkował je pierwszy rekord z 2008 roku osiągnięty w kategorii seryjnych samochodów z napędem na przednią oś. Wówczas Megane R.S. R26.R pokonało okrążenie w 8’17’. Trzy lata później czas poprawił kierowca testowy Laurent Hurgon za kierownicą drugiej generacji Megane R.S. w wersji Trophy (8’07’’97). W 2014 roku Trophy-R modelu Megane III R.S. uzyskało po raz pierwszy rekordowy czas poniżej 8 minut (7’54’’36). Co ciekawe – najnowsze Megane  R.S. Trophy-R poprowadził ten sam kierowca.

Renault Megane R.S. Trophy-R trafi do sprzedaży pod koniec 2019 roku w limitowanej serii kilkuset egzemplarzy.

Renault Megane R.S. Trophy-R, rekord toru NurburgringRenault Megane R.S. Trophy-R, rekord toru Nurburgring Renault

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.