Piotr R. Frankowski

 • Alfa Romeo Giulia TI Super. Dwa wałki rozrządu i królowa Bona

  Alfa Romeo Giulia TI Super. Dwa wałki rozrządu i królowa Bona

  Dobrze pamiętam stare włoskie kryminały, w których świetnie ubranych złoczyńców ścigali funkcjonariusze formacji o nazwie Polizia tudzież Carabinieri, poruszający się z gracją w pudełkowatych Alfach Romeo o zaokrąglonych krawędziach karoserii.

 • Opel GT. "Tylko latanie jest piękniejsze"

  Opel GT. "Tylko latanie jest piękniejsze"

  Gdy pierwszy w historii samochód o nazwie Opel GT trafił w Niemczech do sprzedaży w 1968 roku, towarzyszył temu wydarzeniu slogan reklamowy następującej treści: "Nur Fliegen ist Schöner", czyli "tylko latanie jest piękniejsze".

 • Alfa Romeo Giulia TZ, czyli Tubolare Zagato

  Alfa Romeo Giulia TZ, czyli Tubolare Zagato

  Lubię porównywać sportowe auta z przełomu lat 50. i 60. zbudowane w Niemczech z tymi, które powstawały na Półwyspie Apenińskim. Gdy Niemcy upierali się przy hamulcach bębnowych i ramach podwozi solidnych niczym bunkier, Włosi tworzyli leciutkie, opływowe wozy zaopatrzone w hamulce tarczowe.

 • Alfa Romeo Giulietta SZ Zagato Coda Tronca. Waga piórkowa

  Alfa Romeo Giulietta SZ Zagato Coda Tronca. Waga piórkowa

  W złotym wieku motoryzacji istniał prosty przepis na sukces w sportach motorowych. Ręcznie wykonane opływowe aluminiowe ciało, charakterny silnik i podwozie, które starało się przyciskać wszystkie koła do asfaltu. Nigdy już nie będzie tak pięknie.

 • Historia Citroena zaczęła się w Polsce, cz. 2

  Historia Citroena zaczęła się w Polsce, cz. 2

  Historia marki Citroen po drugiej wojnie światowej obfituje w ryzykowne przedsięwzięcia, mniej lub bardziej sensowne innowacje, a także w samochody, które po latach są traktowane jako poszukiwane klasyki.

 • Historia Citroena zaczęła się w Polsce

  Historia Citroena zaczęła się w Polsce

  Trudno znaleźć w historii automobilizmu innego dużego producenta samochodów, który odważył się być tak innowacyjny jak Citroen. Niesamowita historia tej firmy zaczęła się w... Polsce.

 • BMW 328. Praszczur wszystkich zacnych BMW, cz. 2

  BMW 328. Praszczur wszystkich zacnych BMW, cz. 2

  Stary slogan koncernu BMW, "Freude am Fahren", czyli "radość z jazdy", tak naprawdę pasował już do samochodu, który firma produkowała wiele dekad przed jego powstaniem. Samochodem tym było BMW 328, prawdziwy praszczur klasycznych beemek z literką "M".

 • BMW 328. Praszczur wszystkich zacnych BMW

  BMW 328. Praszczur wszystkich zacnych BMW

  BMW nie zawsze była tym odnoszącym sukcesy handlowe gigantem. Parę razy nad marką wisiała groźba bankructwa, parę razy popełniła poważne błędy. Chciałbym przyjrzeć się bliżej samochodowi, który według mnie jest bezpośrednim przodkiem wszystkich udanych powojennych BMW.

 • Agromobil, Trekka i inne. Wszystko czego nie wiecie o terenowych Skodach
 • Historia wyścigu Berlin-Rzym, który się nie odbył, cz. 2

  Historia wyścigu Berlin-Rzym, który się nie odbył, cz. 2

  Adolf Hitler usiłował początkowo naśladować swego starszego kolegę-faszystę, Benito Mussoliniego. Ten inwestował publiczne pieniądze w zespół wyścigowy marki Alfa Romeo, zarządzany przez człowieka nazwiskiem Ferrari. Niemiecki przywódca wspierał naturalnie silne marki niemieckie, które mogły światu demonstrować swoją przewagę.

 • Historia wyścigu Berlin-Rzym, który się nie odbył, cz. 1
 • Historia rodu Zborowskich. Serial "The Crown" to przy niej igraszka, cz. 2
 • Historia rodu Zborowskich. Serial "The Crown" to przy niej igraszka, cz. 1
 • BMW 507. Bądź jak Elvis cz. 2. Tak jeździ legenda

  BMW 507. Bądź jak Elvis cz. 2. Tak jeździ legenda

  Na żywo BMW 507 rzeczywiście prezentuje się olśniewająco. W 1956 r. auto o takiej estetyce pewnie zatrzymywało ruch na ulicach, chyba że akurat obok przejeżdżał Mercedes Gullwing. Proporcje BMW są idealne, dopracowanie każdej powierzchni wzorowe, a najmniejszy detal ma ponadczasową elegancję.

 • BMW 507. Bądź jak Elvis cz. 1

  BMW 507. Bądź jak Elvis cz. 1

  Większość miłośników samochodów kojarzy ikoniczne BMW 507 z Elvisem Presleyem, który miał takie auto. Zresztą ostatnio zostało odrestaurowane do pierwotnego stanu. Model ten jest także kojarzony z jakimś mitycznym złotym wiekiem w historii marki z Monachium...

 • Peugeot 20Cup: zapalenie oskrzeli

  Peugeot 20Cup: zapalenie oskrzeli

  Trójkołowy prototyp Peugeot 20Cup, który zapowiadał wygląd przedniej części nadwozia seryjnego Peugeota 207, to bez wątpienia jeden z najdziwniejszych pojazdów, jakimi przyszło mi pojechać. W dodatku zostawił w moim życiu trwały ślad.

 • Peugeot 907: niespełniona miłość do Ferrari
 • BMW 3.0 CSL: prawdziwy Batmobil, cz. 2. Za karę trzeba kupować hamburgery
 • BMW 3.0 CSL: lżejszy i szybszy cz. 1

  BMW 3.0 CSL: lżejszy i szybszy cz. 1

  Zanim na torach wyścigowych pojawił się model BMW zwany powszechnie batmobilem, na rynek musiała najpierw trafić seryjna wersja, na bazie której możliwa była homologacja potężnej wyścigówki. Tym samochodem było legendarne BMW 3.0 CSL.

 • Mercedes-Benz 600 Pullman. Po prostu duży Mercedes, cz. 2