Od 4 lat przy drogach, a wciąż budzi zakłopotanie kierowców. Co to za znak w kształcie rombu?

Biały romb na niebieskim tle. Co to za znak? Choć wydaje się być niepozorny, budzi zdezorientowanie wśród kierowców. Nie wszyscy są świadomi, o czym informuje. Co oznacza nowy znak drogowy w kształcie rombu?

Znajomość znaków drogowych i odczytywanie ich znaczenia nie stanowi dla polskich kierowców większych trudności. Problemy i wątpliwości zaczynają się, gdy napotykamy coś nowego w przypadku podróży po zagranicznych krajach. Brak znajomości tamtejszych przepisów może skutkować mandatem.

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Biały romb na niebieskim tle. Co to za znak? Lepiej go nie ignorować

Znak ma postać panelu, który może być podświetlany lub nie, z białym rombem na niebieskim tle. Został wprowadzony dekretem z 24 sierpnia 2020 roku. Pojawił się po raz pierwszy w Europie, a dokładniej we Francji i oznacza pasy ruchu zarezerwowane dla taksówek, autobusów i innych środków transportu publicznego. 

Mogą z niego korzystać także pojazdy elektryczne oraz te, które przewożą co najmniej dwóch pasażerów. Elektryki muszą posiadać naklejkę Crit'Air. Początkowo umieszczono go w okolicach Lyonu, Rennes, Nantes i Paryża. W przyszłości może zostać zaadoptowany również w innych krajach europejskich.

Co oznacza znak rombu? Nieznajomość przepisów w jego pobliżu może okazać się kosztowna

Pas ruchu może być zlokalizowany po lewej lub prawej stronie drogi. Jego celem jest promowanie carpoolingu, czyli wspólnej jazdy, zamiast podróżowania w pojedynkę. Nieprzestrzeganie tego znaku wiąże się z otrzymaniem kary finansowej. Jeśli zostaniemy przyłapani przez policję lub zarejestrowani przez kamery (specjalne radary wspomagane przez sztuczną inteligencją, które monitorują liczbę pasażerów w pojeździe), grozi nam mandat w wysokości 135 euro, czyli około 600 zł.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: