Właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce ma trzy obowiązki. Auto musi posiadać tablice rejestracyjne, ważny przegląd techniczny i ważne badanie OC. Dziś skupimy się na tej ostatniej kwestii. Szczególnie że kary za brak polisy są w 2024 r., delikatnie mówiąc, znaczące.
Kierowca płaci karę za brak obowiązkowego OC dla samochodu osobowego już od pierwszego dnia przerwy między polisami. Ile będzie zatem wynosiła opłata karna? W sytuacji, w której:
Stawka w przypadku samochodów osobowych jest wysoka? No to wyobraźcie sobie, że ponad 14 dni bez OC w przypadku ciężarówki zakończy się karą wynoszącą 12 730 zł. To dopiero opłata karna! Nawet np. motocykle nie mogą liczyć na ulgę. Tu brak OC może oznaczać aż 1410 zł opłaty karnej.
W tym punkcie mamy dla kierowców aż cztery złe informacje. Powinni oni bowiem pamiętać o tym, że:
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytania. Bo dużo zależy od przypadku, który wystąpi w dane sytuacji. Możliwości są dwie.
Wnoszenie opłaty solidarne oznacza mniej więcej tyle, że środki zostaną ściągnięte z tej osoby, która okaże się bardziej wypłacalna. Z punktu widzenia przepisów nie będzie miało znaczenia to, czy więcej zapłaci jeden z właścicieli, czy np. kierujący prowadzący auto w danym czasie. Środki mają po prostu trafić do kasy UFG. To jedyny cel egzekucji.
Polisa OC odgrywa niezwykle ważną rolę. Chroni kierowcę i właściciela pojazdu przed odpowiedzialnością cywilną. W razie wypadku, kolizji lub innego zdarzenia, zabezpiecza zatem automatycznie roszczenia poszkodowanych. Pozwoli na naprawdę uszkodzonego pojazdu czy uzyskanie świadczeń pokrywających koszty leczenia.
Komentarze (0)
Jaka kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2024 roku? Stawka drastycznie wzrosła
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!