-
Parkujesz pod Lidlem albo Biedronką? Uważaj na znaki. Gapa skończy z mandatem. Nawet 5000 zł
Stacje ładowania samochodów elektrycznych na parkingach pod sklepami i dyskontami pojawiają się coraz częściej. To jednak wiąże się ze zmianą przyzwyczajeń u wielu kierowców. Niezastosowanie się do oznaczeń i komunikatów może skutkować wysokimi karami. Mandat może bowiem sięgnąć nawet 3000 zł.
-
Jak podziękować kierowcy? Uważaj na jeden sposób. Może skończyć się mandatem i punktami karnymi
Jak "podziękować" kierowcy? Znajomość przepisów i ich przestrzeganie to podstawa, ale przed wyruszeniem w drogę warto zapoznać się też z niepisanymi zwyczajami. Savoir-vivre kierowców to cały zestaw zwyczajów, które mogą świadczyć o kulturze jazdy. Większość z nich jest dobrze znana, ale czy wszystkie są zgodne z prawem? Niekoniecznie.
-
Dlaczego podczas hamowania słychać dziwny dźwięk? Sprawdź, kiedy to znak, że trzeba wzywać mechanika
Sprawny i dobrze działający układ hamulcowy to jeden z filarów bezpieczeństwa. Jego elementy zużywają się, a kierowcy w trakcie hamowania mogą słyszeć dziwne dźwięki. Zastanawiasz się, dlaczego podczas hamowania słychać dziwny dźwięk, a hamulce huczą, piszczą albo szorują? Nie wszystkie odgłosy są powodem do niepokoju.
-
Koniec zwykłej benzyny. Na stacjach pojawi się "chrzczone" paliwo zimowe. Od kiedy?
Zima kierowcom najczęściej kojarzy się ze zmianą opon i zakupem odpowiedniego płynu do spryskiwaczy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zbliżająca się ta pora roku oznacza, że na stacjach pojawia się paliwo zimowe. Od kiedy można je tankować i czym się różni od klasycznego?
-
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa, a kto przy wjeździe na autostradę? Możesz się zdziwić
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa i kto przy wjeździe na autostradę z pasa rozbiegowego? Zdarza się, że niektórzy kierowcy zapominają o zasadach, przez co może pojawić zdziwienie albo poważne zagrożenie na drodze. Sprawdź, co mówią przepisy.
-
Jak usunąć check engine bez komputera? Nie potrzebujesz mechanika. Wystarczy 15 minut i prosty trik
Check engine zwykle kojarzy się z poważną awarią silnika, nic więc dziwnego, że jej zapalenie budzi blady strach u wielu kierowców. Zapalona kontrolka czasem oznacza, że system wykrył drobny lub chwilowy błąd, a nawet po jego naprawieniu nie gaśnie. Jak skasować kontrolkę check engine bez komputera?
-
Jak obliczyć spalanie samochodu? Złap za długopis i sprawdź, czy komputer nie oszukuje
Zużycie paliwa to czynnik istotny dla prawdopodobnie każdego kierowcy i to nie tylko tych, którzy zastanawiają się nad kupnem auta. Spalanie znacząco wypływa na koszty użytkowania pojazdu. Jak obliczyć zużycie paliwa?
-
Polacy coraz chętniej kupują "wraki z USA". Sprowadzili ich ponad 50 proc. więcej niż w 2023 roku
Coraz chętniej sprowadzamy samochody ze Stanów. Kusi przede wszystkim korzystna cena, ale wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z problemów związanych z kupnem takiego auta. Okazuje się, że zdecydowana większość ma "bogatą" historię wypadków i uszkodzeń.
-
Ile Polacy muszą pracować na nowy samochód? Na najtańszy model nawet 2,5 razy dłużej niż Niemcy
Jak wynika z danych GUS, przeciętne zarobki w Polsce rosną z każdym miesiącem. W teorii powinno się to przekładać na zdolności nabywcze. Czy rzeczywiście stać nas na więcej? Sprawdziliśmy, ile miesięcznych pensji trzeba przeznaczyć, by kupić nowy samochód prosto z salonu.
-
Kto ma największą kolekcję samochodów? 380 bentleyów i 600 rolls-royców to dopiero początek
Dla jednych dwa lub trzy auta w garażu to już luksus i ekstrawagancja. Niektórzy zadowalają się jednym, które traktują jak oczko w głowie. Inni mają ich kilkanaście, a nawet... kilka tysięcy. Kto ma największą kolekcję samochodów? Lepiej usiądź.
-
Oto "królowie fotoradarów". Jeden od stycznia błysnął już ponad 18 tys. razy, drugi zarobił 2 mln zł
W Polsce działa kilkaset fotoradarów, ale jeden z nich jest prawdziwym rekordzistą. Od początku tego roku "błysnął" już prawie 19 tysięcy razy. Mimo to nie on "zarobił" najwięcej. Który fotoradar robi najwięcej zdjęć i ile wynosi mandat?
-
Niemcy powiedzieli "dość". Co trzeci kierowca wraca do silnika spalinowego
Niemcy mają dość elektryków? Jak informuje portal welt.de, już co trzeci kierowca wraca do silników spalinowych. Coraz rzadziej kupowane są także nowe auta elektryczne. Długo kraj ten uważany był za lidera w kwestii porzucania tradycyjnych silników. Skąd zmiana?
-
Ile kosztuje malowanie samochodu, a ile lakierowanie rysy? Lepiej złap się czegoś
Kolizja na drodze albo parkingu, drobne przetarcie, zarysowanie, a może chęć odświeżenia wyglądu ulubionego samochodu? Powodów do wizyty u lakiernika jest wiele. Ile kosztuje malowanie samochodu, a ile rysy?
-
Kierowcy zapominają, a kary się sypią. Urzędnicy upomną się o zaległości nawet sprzed 5 lat
Auto bez radioodbiornika to wyjątkowa rzadkość. Wciąż jednak wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jak nie płacić abonamentu za radio w samochodzie? Odpowiedź może zaskoczyć, a sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać.
-
Jaka jest kara za brak odblasków? Lepiej "świecić przykładem", bo nie unikniesz mandatu
Jaka jest kara za brak odblasków? Obowiązek ten dotyczy każdego pieszego. Przede wszystkim chodzi o względy bezpieczeństwa, bo nawet najprostszy element odblaskowy może zwiększyć widoczność na odległość 150 metrów.
-
Pierwszy samochód produkowany seryjnie? Tylko 12 proc. czytelników wie. Sprawdź, czy znasz odpowiedź
Czy wiesz, jaki był pierwszy na świecie samochód produkowany seryjnie? Teoretycznie odpowiedź wydaje się oczywista, każdy bowiem kojarzy nazwiska inżynierów, dzięki którym dziś można swobodnie przemieszczać się swoim czterokołowcem. Okazuje się jednak, że większość czytelników Gazeta.pl tego nie wie.
-
Kierowcy nie wiedzą albo zapominają. Efekt? 1500 zł mandatu i 15 punktów karnych
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest surowo karane i niebezpieczne, ale nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego, jak łatwo można popełnić ten błąd. Wystarczy chwila nieuwagi, kilka pasów i wykroczenie gotowe. Co grozi za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych?
-
Tysiące kierowców może mieć problem. Ten dokument już niedługo straci ważność. Jak go przedłużyć?
Tylko do 30 września 2024 roku ważne są orzeczenia o niepełnosprawności i karty parkingowe wystawione na czas określony. Dotyczy to niemal 400 tys. Polaków. Czasu coraz mniej, ale ministerstwo przygotowało pewne ułatwienie. Jak uzyskać kartę parkingową osoby niepełnosprawnej?
-
Skuteczniejszy niż fotoradar, zbiera żniwa w całej Polsce. Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
Odcinkowy pomiar prędkości wciąż jest rozbudowywany. Co rusz pojawiają się nowe punkty na mapie, a kamery bacznie pilnują tych, którzy nie dostosowują się do obowiązujących limitów. W efekcie kary sypią się gęsto. Jak działa odcinkowy pomiar prędkości i jakie mandaty czekają na kierowców?
-
Kierowco, lepiej zdejmij nogę z gazu. Tam kamery pilnują prędkości i sypią się mandaty
Mapa odcinkowych pomiarów prędkości powiększa się o kolejne punkty, w których kierowcy muszą zdjąć nogę z gazu i pilnować, by nie przekroczyć obowiązującego limitu. Gdzie trzeba uważać na żółte kamery?