Do czego służy guzik na pasach bezpieczeństwa? Mały szczegół ma ważną funkcję

Pasy bezpieczeństwa to oczywisty element, który towarzyszy nam w samochodzie. Wiele osób nie wie jednak do czego służy guzik który można na nich znaleźć. Ten mały element kryje ważną funkcję o której wielu kierowców nie wie.

Niepozorny guzik na pasach bezpieczeństwa w samochodzie zazwyczaj jest pomijany i nikt nie zwraca na niego szczególnej uwagi. Jak się jednak okazuje to nie dekoracja, a element, który w gruncie rzeczy pełni ważną funkcję. 

Zobacz wideo Polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpieczne

Guzik na pasach bezpieczeństwa ma ważną funkcję. Dzięki niemu podróż mija komfortowo

Zapięcie pasów zaraz po zajęciu miejsca w samochodzie to kilkusekundowy odruch, na który wiele osób nie zwraca już szczególnej uwagi. Warto jednak poświęcić chwilę na wyjaśnienie tajemniczego guzika, który znajdziemy na każdych pasach bezpieczeństwa. Co ciekawe nie pełni on funkcji dekoracyjnej, a ma sprawić, że podróż będzie znacznie bardziej komfortowa. 

Guzik na pasach bezpieczeństwa jest swego rodzaju ograniczeniem, na szczęście nie dla kierowcy czy pasażera, a jedynie dla jednego ważnego elementu. Ten banalnie prosty patent]

sprawia, że podczas zapięcia pasów nie musimy mozolnie i długo szukać klamry, która znajduje się na wysokości barku. 

Bez plastikowego guzika ograniczającego, po odpięciu i odłożeniu pasów klamra opadłaby na sam dół. Szukanie jej byłoby męczące i zabierałoby dużo czasu. Zatem ten niepozorny plastikowy jest znacznie ważniejszy, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. 

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie - ich brak może cię słono kosztować 

Zapinanie pasów to rzecz całkowicie oczywista, niestety nie dla wszystkich co często ma opłakane skutki. Policja regularnie przypomina o tym, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie, mają obowiązek zapinania pasów. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo podczas jazdy oraz zwiększenie szansy na przeżycie w chwili wypadku

Brak zapiętych pasów może nie tylko skończyć się tragedią, ale i mandatem. Za nieprzestrzeganie tej kluczowej na drodze zasady grozi kierowcom kara w wysokości nawet kilkuset złotych. Dodatkowo zostaną naliczone punkty karne. W 2024 roku, za brak zapiętych pasów zapłacimy: 

  • 100 zł i 5 punktów karnych za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy,
  • 100 zł i 5 punktów karnych za kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa,
  • 100 zł i 8 punktów karnych za kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa,
  • 300 zł i 10 punktów karnych za przewożenie w pojeździe dziecka poza fotelikiem bezpieczeństwa.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.