Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe? Nie dla wszystkich. Wyjątków jest dużo

Kierowca i pasażerowie podróżujący samochodem zgodnie z polskim prawem muszą korzystania z pasów bezpieczeństwa. Jednak jest sporo wyjątków zwalniających z tego obowiązku.

Co pewien czas przewija się dyskusja o słuszności stosowania pasów bezpieczeństwa i karania kierowców za ich brak. Przeciwnicy zapinania pasów wznoszą na sztandary prawo do wolności decydowania o sobie. Prawda jest jednak taka, że przepisy jasno określają tę kwestię. Zgodnie z art. 39 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym pasy stosować musi nie tylko kierowca, ale także pasażerowie, bez względu, w którym rzędzie siedzą.

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są zobowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy

Dlaczego trzeba używać pasów?

Nie chodzi tu tylko o same konsekwencje prawne, ale także o skutki nawet niegroźnych kolizji. Systemy bezpieczeństwa współczesnych samochodów są tak zaprojektowane, że działają efektywnie tylko w przypadku, gdy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Chodzi tu m.in. o powszechnie stosowane poduszki powietrzne. W przypadku kolizji, osoby niekorzystające z pasów, uderzą w poduszkę powietrzną zbyt wcześnie. To oznacza, że airbagi, które mają minimalizować obrażenia podczas zderzenia, w sytuacji, kiedy pasażer lub kierowca nie mają zapiętych pasów, mogą spowodować dodatkowe uszkodzenia ciała, kalectwo, a nawet śmierć.

Kara za brak pasów bezpieczeństwa

Za niezapięte pasy bezpieczeństwa kierowcy grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 5 punktów karnych. Jeśli pasażerowie również nie mają zapiętych pasów, na każdego z nich nałożony zostanie mandat w wysokości 100 zł oraz 5 punktów karnych. Co więcej, za przewożenie co najmniej dwóch pasażerów bez zapiętych pasów, kierowca otrzyma 8 punktów karnych. Pasażerowie, chociaż dostaną mandat w wysokości 100 zł, nie dostaną punktów karnych.

Kto jest zwolniony z zapinania pasów bezpieczeństwa?

W ustawie zapisano także przypadki, w których zapinać pasów nie trzeba. Kto zatem nie ma obowiązku zapinania pasów? Wbrew pozorom takich wyjątków jest dość dużo, oto one:

 • osoby z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
 • kobiety w widocznej ciąży;
 • osoby chore lub niepełnosprawne przewożona na noszach, lub na wózku inwalidzkim;
 • dziecko poniżej 3. roku życia przewożone pojazdem kategorii M2 i M3 (pojazd przystosowany do przewozu ludzi i bagażu, mający więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy);
 • taksówkarze podczas przewożenia pasażera;
 • instruktorzy jazdy w czasie szkolenia lub egzaminator podczas egzaminowania;
 • policjanci, żołnierze, funkcjonariusze ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SC-S, SW w trakcie przewożenia osoby zatrzymanej;
 • funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa na służbie;
 • żołnierze Żandarmerii Wojskowej w czasie wykonywania czynności ochronnych;
 • zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej;
 • konwojenci podczas przewożenia przesyłek pieniężnych.
Zobacz wideo
Czy uważasz, że kary za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa są potrzebne?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.