Mistrzostwa Polski czas zacząć

Od Bałtyku po Karkonosze, w siedmiu rundach będą walczyć uczestnicy tegorocznej edycji Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Być może jeden z nich ponownie zyska rangę międzynarodową. - Staramy się, by najważniejszą imprezę serialu - Rajd Polski- włączyć do przyszłorocznego kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata - mówił prezes PZMot - Andrzej Witkowski. Start mistrzostw 18 lutego

- Sześć z siedmiu tegorocznych rund zostanie rozegranych w Polsce. Ostatni rajd sezonu odbędzie się w październiku w okolicach Koszyc na Słowacji - zapowiedział Andrzej Witkowski - szef Polskiego Związku Motorowego, który stara się, by przedostatni etap - Rajd Polski - znalazł się w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata.

- W roku 2009 pokazaliśmy, iż doskonale radzimy sobie z organizacją rajdów na najwyższym, światowym poziomie i do dzisiaj zbieramy słowa uznania za wzorowe jego przeprowadzenie - mówił prezes.

Rajd Polski jest najstarszą imprezą zaliczaną do cyklu RSMP. Pierwszy raz rozegrano go w 1921 roku. W tym roku, we wrześniu odbędzie się już po raz 68. Rajd dwa razy był rundą Rajdowych Mistrzostw Świata. W roku 1973 (klasyfikacja producentów) i 2009, kiedy to oglądała go rekordowa liczba, około 150 tysięcy kibiców. W 2008 roku rajd w klasyfikacji generalnej wygrali: Michał i Grzegorz Bębenkowie (Mitsubishi Lancer). Podczas rozgrywania rundy WRC rok później zwyciężyli w grupie N i zajęli znakomite, 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. Ten właśnie duet ma być twarzą sponsora całej imprezy - firmy Orlen. Bracia stworzą załogę Platinum Rally Team.

Relacje z odcinków specjalnych RSMP rajdowi fani będą mogi śledzić na antenie TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport. Podczas trwania każdego rajdu na antenie Jednynki, po głównym wydaniu Sport Wiadomości będą emitowane 2- minutowe Kroniki Platinum RSMP.

- Wiążemy duże nadzieje z sezonem 2011 choć wiemy, że zwycięstwo nie będzie łatwe. Naszym celem sportowym na ten rok jest zwycięstwo w grupie N i jak najwyższa pozycja w klasyfikacji generalnej - deklarował Michał Bębenek. - Wielokrotnie w poprzednich sezonach pokazywaliśmy, że możemy osiągać dobre wyniki. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze lepiej. W pierwszym rajdzie sezonu wystartujemy Mitsubishi Lancerem Evo IX w najnowszej specyfikacji. W pozostałych sześciu rundach pojedziemy Mitsubishi Lancerem Evo X.

Najwięcej, aż 11 tytułów rajdowego Mistrza Polski zdobył w swojej sportowej karierze Sobiesław Zasada. Drugim rekordzistą, z 7 tytułami jest Marian Bublewicz. Po cztery tytuły wywalczyli Andrzej Koper i Leszek Kuzaj. Trzykrotnymi Mistrzami Polski w klasyfikacji generalnej są: Krzysztof Hołowczyc, Bryan Bouffier i Janusz Kulig. Z kolei najwięcej zwycięstw w rajdach zaliczanych do RSMP ma na swoim koncie Marian Bublewicz (39). Na drugim miejscu plasuje się Sobiesław Zasada (33).

Kalendarz Platinum RSMP 2011:

1. Rajd Baltic Cup

Termin: 18-20. 02. 2011 r.

Baza rajdu: Gdańsk-Sopot

2. Rajd Świdnicki - Krauze

Termin: 8-10. 04. 2011 r.

Baza rajdu: Świdnica

3. Rajd Karkonoski

Termin: 10-12. 06. 2011 r.

Baza rajdu: Jelenia Góra

4. Rajd Rzeszowski - (także runda FIA CEZ Rally Trophy)

Termin: 6-7. 08. 2011 r.

Baza rajdu: Rzeszów

5. Rajd Dolnośląski

Termin: 2-4. 09. 2011 r.

Baza rajdu: Kłodzko

6. Rajd Polski (także runda Rajdowych Mistrzostw Europy)

Termin: 23-25. 09. 2011 r.

Baza rajdu: Mikołajki

7. Rajd Koszyce (także runda FIA CEZ Rally Trophy)

Termin: 14-16. 10. 2011 r.

Baza rajdu : Košice (Słowacja)

Golf GTI do lansu - ZOBACZ WIĘCEJ

Używany VW Passat B5

Volkswagen Passat - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.