Tabliczka t-9 występuje głównie przy górskich drogach, ale można ją spotkać również w innych zakątkach Polskich. Zawsze obowiązkowo i bez wyjątku towarzyszy jej znak A-22 lub A-23, oznaczające niebezpieczny zjazd lub stromy podjazd. Tabliczka t-9 to oznaczenie procentowe, jednak bez towarzyszących jej znaków niewiele by mówiła kierowcy.
Postawienie takiej tabliczki przy drodze jest dla kierowców niezwykle istotne, ponieważ informuje ich jaka droga znajduje się przed nimi oraz, że wymaga odpowiedniej techniki i umiejętności prowadzenia pojazdu. Jeśli znak poinformuje nas o stromym podjeździe, wówczas powinniśmy odpowiednio wcześniej zmienić bieg na niższy i delikatnie wcisnąć w pedał gazu - to ułatwi nam wjechanie na drogę pod górę. Jeśli czeka nas niebezpieczny zjazd znacznie lepszym rozwiązaniem jest hamowanie silnikiem zamiast hamulcami, gdyż zmniejsza to ryzyko poślizgu, a także odciąża układ hamulcowy.
Powyższe znaki pojawiają się przede wszystkim w górach, gdy nachylenie jezdni przekracza 8 proc. lub w innych częściach kraju, gdy zostanie przekroczony próg nachylenia 6 proc. Przepisy wymagają, by na tabliczkach zostały umieszczone informacje z dokładnością co do 1 proc.
Wielu kierowców zachodzi w głowę czy nachylenie 100 proc. oznacza pionową ścianę. Otóż spieszymy z wyjaśnieniami - nachylenie 100 proc. to droga pod kątem 45 stopni, bo tyle wychodzi, gdy na każdy metr poziomej drogi przypada metr różnicy wysokości. Jednym z większych polskich wyzwań jest Przełęcz Karkonoska, gdzie nachylenie wynosi 27 proc. Droga jest sporym wyzwaniem zarówno dla rowerzystów, jak i kierowców i wymaga szczególnych umiejętności dostosowanych do pory roku oraz warunków pogodowych.