Co warto wiedzieć o torach wyścigowych w Polsce? Chociaż wielu kierowców lubi rozwijać wysokie prędkości, to ciężko o odpowiednie miejsce do tego. Nawet na autostradach ograniczenie prędkości daje się we znaki. Warto zaś przypomnieć, że udział w wyścigach na drodze publicznej może skończyć się wysoką karą - w najlepszym wypadku będzie to sankcja pieniężna. Tory wyścigowe są panaceum na takie problemy - konstruuje się je tak, by dawały radość kierowcom, sprawdzając przy tym ich umiejętności. Niektóre wyposażone są w przydatną infrastrukturę np. w postaci płyt poślizgowych, ale też lokali gastronomicznych, sal konferencyjnych, a nawet miejsc noclegowych. Gdzie szukać torów wyścigowych w naszym kraju? Oto kilka podpowiedzi.
Największy w Polsce tor wyścigowy Poznań to miejsce kultowe, posiadające europejskie i światowe homologacje. Tor Główny ma aż 4100 m długości. Jednocześnie kierowcy mogą tu skorzystać z toru kartingowego długiego na 1480 m. Położony na dawnym lotnisku tor wyścigowy, jest wyposażony w infrastrukturę gastronomiczną i noclegową.
Otwarty przed kilku laty Moto Park Kraków od początku był pomyślany jako miejsce szkoleniowo-eventowe. Nie dziwi więc, że stał się ważnym miejscem na motoryzacyjnej mapie Małopolski. Tor wyścigowy w Krakowie ma szerokość 12 m i długość 1500 m. Oprócz spróbowania swoich sił na torze możemy tutaj brać udział w szkoleniach i różnego rodzaju imprezach motoryzacyjnych.
Tor wyścigowy we Wrocławiu? Stolica Dolnego Śląska także może wiele zaoferować kierowcom. Tor Krzywa jest uważany za jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Nie tylko ma 1800 m, ale też składa z 12 zakrętów, które dają dużo frajdy osobom ścigającym się.
Tor wyścigowy Warszawa-Modlin jest nowoczesną przestrzenią zaprojektowaną ku uciesze kierowców kochających szybkie auta. Tor wyścigowo-szkoleniowy o długości 1200 m to nie wszystko - czekają tutaj sale konferencyjne, niektóre urządzone w pomieszczeniach z XIX w., kryta trybuna z telebimem czy specjalne miejsce do prezentacji samochodu.
Najważniejszy tor wyścigowy w Łodzi? Znajduje się nie w samym mieście, ale pod Strykowem. Jest to ośrodek doskonalenia jazdy - pierwszy w województwie. Oprócz nitki toru o długości 1000 m mamy tutaj dwie płyty poślizgowe z kawiarnią i pomieszczeniami konferencyjnymi.
Tor wyścigowy Kielce ulokowany jest ok. 11 km od miasta, na terenie dawnego lotniska. Organizuje się tu nie tylko wydarzenia motoryzacyjne, ale też kulturalne czy sportowe. Posiada przy tym historię liczącą sobie kilkadziesiąt lat. Obecnie do dyspozycji kierowców pozostaje tor o długości 1200 m.
Największy tor wyścigowy na Śląsku to Silesia Racing, który ma długość 3636 m. Jest więc drugim co do długości w naszym kraju. Obiekt ulokowany w Kamieniu Śląskim to także centrum konferencyjne, wiaty garażowe, wieża startowa czy tereny rekreacyjne.
Tor wyścigowy Gdańsk-Pszczółki został oddany do użytku w 2015 r. i jest uważany za najlepszy w województwie i północnej części Polski. Ma długość 1047 m. Mogą się tu ścigać wielbiciele aut i motocykli, dostępny jest też tor kartingowy.
Tor wyścigowy w Białymstoku to motoryzacyjne serce Podlasia. "Wschodzący Białystok" jest szeroki na 10 m i długi na 1050 m. Znajduje się pod miastem, może więc sprzyjać rekreacji i wypoczynkowi nie tylko podczas jazdy autem.
Tor wyścigowy w Toruniu jest miejscem, które może przyciągać dzięki torowi wyścigowemu o długości 1005 m. Posiada także sześć płyt poślizgowych i toru szutrowo-asfaltowego. Oprócz tego dostępne są place do nauki jazdy, tereny rekreacyjne, restauracja czy profesjonalne korty tenisowe.
Zobacz też: Jakie są najlepsze tory wyścigowe w Niemczech? Legendarne tory Formuły 1 i miejsca dla amatorów