Arek Kwiecień

 • Używany Nissan Qashqai I (2007-2013) - miejski globtroter w opinii użytkowników

  Używany Nissan Qashqai I (2007-2013) - miejski globtroter w opinii użytkowników

  Japoński crossover zaprojektowany we współpracy z francuskimi inżynierami, montowany w angielskiej fabryce w Sunderland. Międzynarodowa proweniencja Nissana Qashqai miała być jego atutem, ale okazała się piętnem - zwłaszcza egzemplarzy z pierwszych lat produkcji, które i tak sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Dopiero po pewnym czasie jakość modelu poprawiła się, wpływając korzystnie na jego reputację. Wynikiem tego jest duży wybór "Kaszkajów" na rynku wtórnym oraz jego niemalejąca popularność wśród kupujących. Przyjrzyjmy się, jakie są typowe usterki popularnego crossovera i co sądzą o nim jego użytkownicy.

 • Używane Audi A6 C7 (2011-2018) - wciąż się ceni. A co się w nim psuje?

  Używane Audi A6 C7 (2011-2018) - wciąż się ceni. A co się w nim psuje?

  Przedostatnia generacja Audi A6 C7 (od 2018 roku sprzedawany jest już model C8) to zarazem auto bardzo współczesne, nowocześnie wyposażone w zgodzie z najnowszymi trendami, korzystające z wielu technicznych nowinek, a jednocześnie. już nie takie młode, bo na rynku znajdziemy egzemplarze nawet 10- i 11-letnie. Sprzedający wciąż wysoko je cenią, a nabywcy muszą mieć świadomość, że utrzymanie takiego pojazdu może być bardzo kosztowne. Sprawdzamy opinie użytkowników i szukamy typowych usterek czwartej generacji Audi A6.

 • Używane Audi A6 C6 (2004-2011) - model premium w cenie kompaktu? Opinie użytkowników

  Używane Audi A6 C6 (2004-2011) - model premium w cenie kompaktu? Opinie użytkowników

  Trzecia generacja Audi A6 (C6, Typ 4F) ma już co najmniej 11 lat, a najstarsze egzemplarze właśnie osiągają swoją pełnoletność. Upływający czas paradoksalnie jest jednak sojusznikiem prestiżowego modelu Audi, który z roku na rok kosztuje coraz mniej, zachowując jednocześnie wiele walorów nowoczesnego, komfortowego, znakomicie wyposażonego auta o charakterze limuzyny. Omijając kilka kłopotliwych silników czy bezstopniową skrzynię biegów, mamy szansę (choć nie gwarancję, bo ta uzależniona jest też od dbałości wcześniejszego właściciela) na znalezienie samochodu, który z powodzeniem może wciąż konkurować z nowymi autami, a przy tym być od nich o wiele tańszy. Przyjrzyjmy się, co - w opinii użytkowników - może zepsuć się w Audi A6 (C6).

 • Używane Audi A6 C5 (1997-2005) - droga limuzyna za... nieduże pieniądze

  Używane Audi A6 C5 (1997-2005) - droga limuzyna za... nieduże pieniądze

  Duża, komfortowa limuzyna Audi mimo upływu lat stanowi kuszącą propozycję, tym bardziej że jej ceny z roku na rok spadają. Jednocześnie rośnie jednak ryzyko kosztownych napraw, co dotyczy zwłaszcza kilku nieudanych silników. Czy warto postawić na A6 drugiej generacji? Sprawdzamy, jakie są opinie jego użytkowników, i radzimy, gdzie szukać usterek.

 • Używany Volkswagen Golf VII (2012-2020) - pięknie się różni

  Używany Volkswagen Golf VII (2012-2020) - pięknie się różni

  "Ewolucja zamiast rewolucji" to częsty bon mot padający przy okazji premier kolejnych generacji Volkswagena Golfa. Trzeba przyznać, że trafiony, bo producent już do kilkudziesięciu lat pozostaje wierny kształtom swojego kompakta (znakiem szczególnym modelu jest charakterystyczny słupek C), a kolejne odsłony Golfa - w tym 7. generacja, która zadebiutowała w 2012 r. - czerpią zwykle to, co najlepsze i sprawdzone u jego poprzedników. Ponad 29 milionów sprzedanych egzemplarzy (mowa o okresie 1974-2012) dowodzą, że Volkswagen wie, co robi. Sprawdzamy, jakie opinie krążą o Golfie VII i które usterki w jego konstrukcji można uznać za typowe.

 • Używany Volkswagen Golf VI (2008-2013) - poprawkowy zaliczony. Opinie

  Używany Volkswagen Golf VI (2008-2013) - poprawkowy zaliczony. Opinie

  Volkswagen Golf VI zadebiutował zaledwie kilka lat po Golfie V, którego wyniki sprzedaży podobno nie satysfakcjonowały szefów koncernu. Wprowadzone zmiany (bo "szóstka" w dużym stopniu bazuje na swym poprzedniku) niektórzy nazwaliby liftingiem, ale premiera "nowej generacji" miała większy potencjał marketingowy i budziła większe zainteresowanie klientów. Czy "szóstka" rzeczywiście okazała się lepsza? Sprawdzamy, co się psuje w Volkswagenie Golfie VI i jakie obecnie krążą o nim opinie.

 • Używany Volkswagen Golf V (2003-2009) - czy zasługuje na 'piątkę'?

  Używany Volkswagen Golf V (2003-2009) - czy zasługuje na "piątkę"?

  Niektóre modele samochodów mają dla koncernów motoryzacyjnych szczególne znaczenie, stanowiąc ich wizytówkę. Takim autem dla Volkswagena jest Golf produkowany od 1974 roku, który w roku 2003 doczekał się swojej piątej generacji. Z poprzednią - poza zbliżonym wyglądem i niektórymi podzespołami - nie miała one jednak wiele wspólnego, bowiem "piątkę" zbudowano od zera, starając się iść z biegiem czasu. Kilkunastoletni dziś Golf jest ciekawą propozycją na rynku samochodów używanych, ale kryje w swojej konstrukcji kilka zasadzek, których warto się wystrzegać, by przez kolejnych jeszcze kilka lat cieszyć się udanym zakupem. Jakie są wady i zalety Golfa V, co się w nim psuje i jakiej wersji szukać? Poznajmy opinie użytkowników.

 • Używana Skoda Octavia III (2013-2020) - rodzinny kompakt z aspiracjami. Opinie.

  Używana Skoda Octavia III (2013-2020) - rodzinny kompakt z aspiracjami. Opinie.

  Skoda Octavia ma bliskie pokrewieństwo z Volkswagenem Golfem (m.in. ta sama płyta podłogowa MQB), dopracowane przez inżynierów VAG-a silniki benzynowe TSI i wysokoprężne TDI, budzące podziw walory transportowe auta (zwłaszcza duże bagażniki) oraz dobry stosunek ceny do jakości pozwalający z powodzeniem konkurować na rynku z rywalami "znamienitszych" marek. Bez wątpienia - to sprawdzony przez Skodę już w przypadku poprzednich generacji Octavii przepis na bestsellerowy model auta kompaktowego. Sprawdziliśmy, jaka są opinie użytkowników na temat używanej Škody Octavii III.

 • Używana Skoda Octavia II (2004-2013) - historia zatoczyła koło

  Używana Skoda Octavia II (2004-2013) - historia zatoczyła koło

  Skoda Octavia pierwszej generacji okazała się rynkowym przybojem czeskiej marki, dlatego w przypadku jej następczyni postanowiono skorzystać ze sprawdzonej recepty na sukces. Konstrukcję Octavii II ponownie oparto na uniwersalnej płycie podłogowej, z której korzystają również pozostałe kompakty VAG-a (Golf V, Leon, A3). Skoda jest jednak od nich większa i bardziej "rodzinna", ma ogromny bagażnik, z którym mogłaby aspirować klasę wyżej, a przy tym wszystkim jest od swych krewniaków wyraźnie...tańsza. Czy warto ją wciąż kupić? Poznajmy jej typowe usterki i zapoznajmy się z opiniami użytkowników.

 • Używana Skoda Octavia I (1996-2010) - królowa zza miedzy? Opinie

  Używana Skoda Octavia I (1996-2010) - królowa zza miedzy? Opinie

  Czesi sprzedając Volkswagenowi ponad 30 lat temu Skodę, ubili złoty interes. Nie dość, że ocalili od zapomnienia narodową markę, to jeszcze prężnie rozwinęli działalność, stając się graczem globalnym (oczywiście przy wsparciu możnego protektora). Jaskółką zapowiadającą ów sukces była Skoda Octavia - pierwszy czeski model zbudowany w całości pod okiem koncernu z Wolfsburga. Sprawdzamy, jakie są typowe usterki Octavii pierwszej generacji i czy w opinii użytkowników warto wciąż zainwestować w któryś z 1 442 126 wyprodukowanych egzemplarzy.

 • Używane BMW X5 E53 (1999-2006) - dobra lokata czy skarbonka bez dna?

  Używane BMW X5 E53 (1999-2006) - dobra lokata czy skarbonka bez dna?

  Produkowane w latach 1999-2006 BMW X5 E53 na pierwszy rzut może wydawać się łakomym kąskiem - ceny dużej, komfortowej "terenówki" z logo BMW, napędem na cztery koła i mocnymi silnikami: rzędowymi "szóstkami" i widlastymi "ósemkami" spadły już do poziomu kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na zakup, staniemy się właścicielami atrakcyjnego youngtimera czy przysłowiowej beczki z prochem? Sprawdźmy, jakie są opinie użytkowników o BMW X5 E53.

 • Używane Audi A3 8Y (2020-) - dobrze rokuje

  Używane Audi A3 8Y (2020-) - dobrze rokuje

  Czwarta generacja kompaktu klasy premium z Ingolstadt ma dopiero dwa lata, ale stoi przed szansą zostania jednym z bestsellerów rynku samochodów używanych. Dopracowana, bardzo zaawansowana konstrukcja będąca rozwinięciem wcześniejszego modelu, atrakcyjne wzornictwo i znakomite wykończenie gwarantują, że przez lata będzie budził duże zainteresowanie klientów. Jakie są opinie użytkowników i jakie są typowe usterki?

 • Używane Audi A3 (2012-2020) - w czym góruje nad Golfem?

  Używane Audi A3 (2012-2020) - w czym góruje nad Golfem?

  Audi A3 (8V) trzeciej generacji często porównane jest z VW Golfem VII, od którego różni się (tylko i aż) jednym słowem - "premium". Choć pod względem technicznym są nieomal bliźniakami (oba zbudowano na volkswagenowskiej płycie podłogowej MQB i korzystają z tych samych silników), Audi - głównie ze względu na lepsze wyposażenie - jest propozycją dla bardziej majętnych i wymagających klientów. Dziś - ze względu na swoją nowoczesność, ale i trwałość - jest jednym z najlepszych kompaktów dostępnych na rynku wtórnym. Jakie są opinie użytkowników i jakie są typowe usterki w tym modelu?

 • Używany Ford Focus IV (2018-) - zmiany, zmiany, ale czy na lepsze?

  Używany Ford Focus IV (2018-) - zmiany, zmiany, ale czy na lepsze?

  20 lat po premierze Focusa pierwszej generacji Ford zaprezentował czwarte wcielenie swojego bestsellera, który w okresie dwóch dekad wyprodukowany został w liczbie blisko 16 milionów egzemplarzy, doganiając tym wynikiem legendarny Model T. Porównanie to jest oczywiście nieco na wyrost, bo auta z 1998 i z 2018 r. to dwa zupełnie różne pojazdy (natomiast konstrukcja Modelu T generalnie się nie zmieniała), jednak miejsce Focusa w historii firmy powoli staje się równie znaczące co "Blaszanej Elżuni" z początku XX wieku. Jakie są opinie użytkowników o tym modelu i co się w nim psuje?

 • Używany Ford Focus III (2010-2018) - rynkowy bestseller

  Używany Ford Focus III (2010-2018) - rynkowy bestseller

  Przygotowując trzecią generacją Focusa, Ford wybrał utartą ścieżkę, nie dokonując nadmiernej rewolucji, za to starając się udoskonalić istniejące rozwiązania i uatrakcyjnić wygląd auta. Oczywiście czas, a konkretnie rosnące wymagania ekologiczne wymogły na nim zmiany, czego efektem jest odświeżona paleta nowoczesnych silników. Auto jak zawsze nie miało kłopotów z przyciągnięciem klientów. Jakie są opinie użytkowników o tym modelu i co się w nim psuje?

 • Używany Ford Focus II (2004-2011) - godny spadkobierca

  Używany Ford Focus II (2004-2011) - godny spadkobierca

  Druga generacja Forda Focusa miała trudniejsze zadanie od swej poprzedniczki. Nie była nowym modelem na rynku, który z racji "światowej premiery" budzi ekscytację, co procentuje częstokroć bardziej ulgowym traktowaniem. Była natomiast kontynuatorką udanego samochodu, mającego liczną rzeszę fanów, którzy zwykle okazują się surowymi recenzentami. Focus II uniósł ciężar sławy "jedynki", ale nigdy nie osiągnął jej wyników sprzedaży. Jakie są opinie użytkowników i co się w nim najczęściej psuje?

 • Używany Ford Focus I (1998-2004) - skazany na sukces

  Używany Ford Focus I (1998-2004) - skazany na sukces

  W połowie lat 90. dwudziestego wieku Ford znalazł się w impasie z powodu słabnącej sprzedaży Escorta 5. i 6. generacji, który z powodu mało porywającego wyglądu i przestarzałej konstrukcji, nie dotrzymywał tempa rynkowej konkurencji. Nowy samochód miał dać firmie zastrzyk nowej energii i dlatego - choć rozważano kontynuację linii Escorta - ostatecznie podjęto decyzję o zaprezentowaniu zupełnie nowego modelu. Premiera nowoczesnego Forda Focusa okazała się strzałem w dziesiątkę! Jakie są opinie użytkowników i co się w nim psuje?

 • Używane Porsche Boxster (1996-2004) - pogoda dla bogatych

  Używane Porsche Boxster (1996-2004) - pogoda dla bogatych

  "Nie stać cię na Porsche 911? Kup Boxstera!" - to często powielana opinia, która jest poniekąd prawdziwa, bo Boxster był (i jest) wyraźnie tańszy od swego sławnego krewniaka, ale w pewnym też stopniu (niesłusznie!) dyskredytująca udany sportowy model roadstera z Zuffenhausen. Dziś, mając blisko 20 lat, bywa dostępny w coraz bardziej atrakcyjnych cenach, za którymi kryją się jednak pułapki mogące w serwisie kosztować krocie. Jakie są opinie użytkowników i co się w nim psuje?

 • Używany Opel Corsa E (2014-2019) - dobra inwestycja

  Używany Opel Corsa E (2014-2019) - dobra inwestycja

  Piątą generację Opla Corsy (E) trudno nazwać rewolucją - to raczej ewolucja i to w dobrym w kierunku. Inżynierowie z Rüsselsheim nie tracili czasu (i pieniędzy) na projektowanie nowego auta od podstaw, w zamian starając się udoskonalić istniejący już model. Operacja (chirurgiczna, a także plastyczna) powiodła się, czego najważniejszym efektem jest poprawa niezawodności oraz odporności na rdzę pojazdu, w którym wciąż jednak wskazać można kilka słabych punktów. Jakie są opinie użytkowników i jakie są jego typowe usterki?

 • Używany Opel Corsa D (2006-2014) - różne oblicza miejskiego malucha

  Używany Opel Corsa D (2006-2014) - różne oblicza miejskiego malucha

  Opel Corsa to jeden z najpopularniejszych na rynku wtórnym "maluch", którego przeznaczeniem są lokalne dojazdy do pracy, szkoły czy po sprawunki. Najliczniej reprezentowana w ogłoszeniach jest jego czwarta generacja, która - w zależności od wersji silnikowej (od 60 do 210 KM) - prezentuje różne oblicza, stanowiąc przede wszystkim dobrą i niedrogą propozycję auta do jazdy na co dzień. Jakie są opinie użytkowników i co się w nim psuje?