Shooting brake czyli, najprościej rzecz ujmując, usportowione, znacznie ciekawiej narysowane kombi. Kombi, w którym walory praktyczne schodzą na drugi plan, a na pierwszy wybija się stylistyka. Samochody typu shooting brake garściami czerpią z coupe, a auta tego typu kojarzymy z producentami klasy premium. Stylowego shooting brake'a w segmencie kompaktowym stworzył tylko Mercedes, wypuszczając na drogi taką odmianę CLA.
I nagle Kia ogłasza, że nowy Ceed (klasyczny kompakt, konkurent Golfa czy Astry) będzie oferowany nie tylko w wersji hatchback i Wagon (zwykłe kombi), ale także właśnie shooting brake. Ta informacja odbiła się szerokim echem w całej branży - również nasi czytelnicy bardzo zainteresowali się tym modelem. Artykuły o Kii ProCeed klikały się rekordowo, a w komentarzach toczyliście zażartą dyskusję o sensie tego auta. I nic dziwnego. W końcu to pierwszy shooting brake w klasie kompakt marki popularnej. Nikt do tej pory nie odważył się na ten krok.
Kia ProCeed ma 4 605 mm długości, czyli jest dłuższa od kombi o 5 mm. Ma też dłuższy przedni zwis (855 mm), a pod względem wysokości kombi góruje nad shooting brake’iem o 43 mm. Wysokość ProCeeda wynosi 1 422 mm, prześwit jest mniejszy o 5 mm niż w kombi i liczy 135 mm. Skonstruowany na tej samej platformie K2, co inne modele rodziny Ceed, ProCeed ma identyczny rozstaw osi wynoszący 2 650 mm. Bagażnik pomieści 594 litry, w kombi to 625 l.
Pod maską te same silniki, co w Ceedzie - 1.0 T-GDI 120 KM, 1.4 T-GDI 140 KM, diesel 1.6 CRDi 136 KM i 204-konny silnik 1.6 T-GDI dla wersji GT.
Trochę szkoda miejsca na opis wrażeń z jazdy, silników, zużycia paliwa, systemów wsparcia i bezpieczeństwa czy wykonania wnętrza, bo pod tym względem ProCeed praktycznie nie różni się od Ceeda. To kawał porządnego kompaktu.
Wspomnieć trzeba za to o wrażeniu, jakie Kia ProCeed robi na żywo. A wygląda naprawdę zjawiskowo i znacznie lepiej niż na zdjęciach. Wszyscy podczas pierwszych jazd mieliśmy to samo spostrzeżenie - z tyłu i profilu ProCeed wygląda, jak mała Panamera.
Porównanie do Porsche trzeba uznać za pochwałę. W końcu to producent z zupełnie innej ligi.
Kia swoim shooting brake'iem chce się wpisać w lukę pomiędzy kompaktami marek popularnych, a znacznie droższymi propozycjami Mercedesa, BMW czy Volvo. Świadczy o tym nie tylko wyjątkowe nadwozie, ale także cena.
Kia ProCeed dostępna będzie tylko w topowej wersji wyposażenia GT-Line, a jej ceny startują od 94 990 zł za silnik 1.0 120 KM (który jest typowym wabikiem cenowym i będzie się cieszył znikomym zainteresowaniem, co przyznaje sama Kia) i 98 990 zł za 1.4 140 KM.
Koreańczycy twierdzą, że jest na rynku nisza na takie samochody. I podgryzają klasę premium dwoma kompaktami. Hyundai stworzył i30 Fastback, które możemy porównać z Mercedesem CLA, a Kia posyła do boju ProCeeda, odpowiednik CLA Shooting Brake.
Hyundai i Kia podpierają się liczbami i procentami. Klasyczny segment C traci kierowców nawet w swoim bastionie, Europie. W czasach crossoverów i SUV-ów zainteresowanie pięciodrzwiowymi hatchbackami i kombi spada. Jednak coraz więcej Europejczyków szuka czegoś innego w tym rozmiarze. Niekoniecznie SUV-a - wśród droższych kompaktów konsekwentnie wzrasta zainteresowanie sedanami, coupe i kabrioletami. Stąd pomysł na fastbacka i shooting brake'a marki popularnej.
Kia modelem Stinger udowodniła, że potrafi zrobić zaskakujący samochód i odnieść nim rynkowy sukces. ProCeed to kolejny odważny krok. Ze względu na wysoką cenę w Polsce będzie to pewnie ciekawostka, ale Koreańczycy zadbali, by miał wszystko, co potrzebne, żeby zaistnieć w świadomości Europejczyków. Nowa Kia Ceed to bardzo dobra baza do eksperymentów, a nadwozie shooting brake - coś zupełnie nowego. To zdecydowanie jedna z najciekawszych premier segmentu C ostatnich lat.
A co Wy myślicie o Kii ProCeed? Dajcie nam znać w komentarzach i sondażu poniżej.
Komentarze (59)
Opinie Moto.pl: Kia ProCeed - w tym szaleństwie jest metoda?