Audi wygrało rajd aut elektrycznych

W austriackim regionie Montafon odbyła się druga edycja rajdu samochodów elektrycznych Silvretta Electric Car Rally. Pierwsze na mecie pojawiło się Audi A1 e-tron

Audi Q5 Hybrid quattro od 53 700 euro

Rajd samochodów elektrycznych odbywa się ramach Silvretta Classic rozgrywanego już po raz czternasty. Od zeszłego roku towarzyszy mu rywalizacja współczesnych samochodów wyposażonych w napęd elektryczny. W zeszłym roku wygrało ją Audi R8 e-tron.

W ciągu trzech dni rajdu 32 samochody elektryczne musiały pokonać 307 km o łącznej różnicy poziomów wynoszącej ponad 11,5 km. Największe podjazdy miały 15% nachylenia. Najlepsze na tej trasie okazało się małe Audi A1 e-tron, zgarniając tegoroczne zwycięstwo.

Zwycięski A1 e-tron napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 45 kW (chwilowo nawet 75 kW). Współpracują z nim litowo-jonowe baterie o masie 150 kg, które zamontowano pod podłogą i częściowo w bagażniku o łącznej mocy 12 kWh. To zapewnia zasięg do 50 km.

Gdy kończy się prąd do pracy zabiera się mały silnik spalinowy zamontowany pod podłogą bagażnika, który jest w stanie dostarczyć prądu na kolejne 250 km. Co ciekawe, jest to konstrukcja Wankla o pojemności 254 cm3 o mocy 15 kW. Jego zalety to przede wszystkim kompaktowa, cicha i lekka budowa. Cały silnik waży zaledwie 70 kg i bez problemu mieści się w bagażniku małego A1.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

BMW 1 M Coupe kontra Audi RS3 w starciu na "ćwiartkę" | Wideo

Audi A1 e-tron w szczegółach

Audi A1 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.