Winiety w Austrii: jakie są opłaty drogowe dla kierowców osobówek?

Winiety w Austrii to obowiązkowy element jeśli chcemy legalnie podróżować przez terytorium tego kraju. Sprawdź, gdzie można je kupić i ile wynoszą opłaty.

Opłaty drogowe w Austrii dla kierowców

W Austrii, podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej, obowiązują opłaty za korzystanie z dróg szybkiego ruchu. System winiet jest tu bardzo dobrze rozwinięty i każdy kierowca, który ma w planach podróżowanie przez to państwo, bez trudu zdoła nabyć odpowiedni dokument potwierdzający uiszczenie opłaty. Opłata za korzystanie z dróg dotyczy wszystkich odcinków oznaczonych literą A, dodatkowo są też płatne odcinki, gdzie należność uregulujemy na bramkach:

 • A9: Gleinalm Tunnel
 • A9: Bosruck Tunnel
 • A10: Katschberg tunnel 
 • Autostrada A11 
 • Autostrada A13 
 • Droga ekspresowa S16

Zobacz też: Winiety w Czechach: opłaty i kary. Gdzie je kupić i na jakich drogach obowiązują?

Koszt winiety w Austrii w 2020 roku

W 2020 roku ceny winiet w Austrii wzrosły. Roczna winieta dla samochodu osobowego kosztuje obecnie 91,10 euro, dwumiesięczna 27,40 euro, zaś 10-dniowa kosztuje teraz 9,40 euro.

W Austrii winietę posiadać muszą także użytkownicy motocykli. Roczna winieta dla motoru kosztuje 36,20 euro, dwumiesięczna 13,70 euro, a dziesięciodniowa 5,40 euro.

Winiety w Austrii: gdzie można je kupić?

Tradycyjne winiety papierowe można nabyć w wielu punktach handlowych. Gdzie najlepiej kupić winiety w Austrii? Przede wszystkim na stacjach benzynowych. Warto nabyć je natychmiast przy granicy, gdyż korzystanie z nich jest konieczne od pierwszego kilometra. 

Winieta austriacka online: jak ją nabyć?

Jeszcze niedawno w Austrii winiety miały wyłącznie formę naklejki na szybę. Od 2018 roku wprowadzono jednak system elektroniczny. Bez względu na formę zakupu, cena winiety pozostaje taka sama. 

Zakupu elektronicznej winiety można dokonać na oficjalnej stronie operatora austriackich autostrad. Płatności można uregulować za pomocą przelewu lub karty kredytowej. 

Strona tłumaczona jest na język polski więc z zakupem nie powinno być kłopotów. Wchodząc na nią:

 1. po pierwsze wybieramy typ pojazdu: samochód lub motocykl
 2. wybieramy jedną z czterech dostępnych opcji pozwalających na zakup winiety: 10-dniowej, 2-miesięcznej, rocznej lub zapłacenia za wybrany odcinek drogi 
 3. następnie określamy kto kupuje winietę: osoba prywatna czy przedsiębiorca (osoby prywatne mają 14 dni na odstąpienie od umowy, dlatego zakup winiety powinien mieć miejsce na 18 dni przed wyjazdem)
 4. w kolejnym kroku wybieramy markę pojazdu oraz kraj rejestracji
 5. po wybraniu Polski, grafika powinna zmienić się na polską tablicę rejestracyjną - w polach wpisujemy numer rejestracyjny naszego pojazdu
 6. następnie uzupełniamy datę, od której winieta ma obowiązywać (po umieszczeniu jej automatycznie wyświetli się data ważności winiety)
 7. w następnym kroku wybieramy metodę płatności i uzupełniamy nasz adres mailowy
 8. po dokonaniu płatności wyświetla się jeszcze potwierdzenie zamówienia, które trafi także na adres mailowy.

Kara za brak winiety w Austrii

Winiety w Austrii są obowiązkowe, za ich brak grozi w przypadku kontroli policji lub ASFINAG mandat w wysokości od 120 euro. Niektóre odcinki dróg szybkiego ruchu posiadają także kontrolę wideo, dlatego nawet mimo braku zatrzymania przez patrol możemy otrzymać grzywnę. 

Zobacz też: Eurowinieta: co to jest i jak z niej korzystać?

Winieta w Austrii: jakie dane należy wpisać?

Na winiecie tradycyjnej powinna pojawić się data od kiedy obowiązuje. Większą część odrywamy i przyklejamy w lewym górnym rogu szyby samochodowej, a mniejszy fragment wozimy ze sobą na wypadek kontroli drogowej.

Zobacz wideo Prezentacja samochodu
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.