W Austrii, podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej, obowiązują opłaty za korzystanie z dróg szybkiego ruchu. System winiet jest tu bardzo dobrze rozwinięty i każdy kierowca, który ma w planach podróżowanie przez to państwo, bez trudu zdoła nabyć odpowiedni dokument potwierdzający uiszczenie opłaty. Opłata za korzystanie z dróg dotyczy wszystkich odcinków oznaczonych literą A, dodatkowo są też płatne odcinki, gdzie należność uregulujemy na bramkach:
Zobacz też: Winiety w Czechach: opłaty i kary. Gdzie je kupić i na jakich drogach obowiązują?
W 2020 roku ceny winiet w Austrii wzrosły. Roczna winieta dla samochodu osobowego kosztuje obecnie 91,10 euro, dwumiesięczna 27,40 euro, zaś 10-dniowa kosztuje teraz 9,40 euro.
W Austrii winietę posiadać muszą także użytkownicy motocykli. Roczna winieta dla motoru kosztuje 36,20 euro, dwumiesięczna 13,70 euro, a dziesięciodniowa 5,40 euro.
Tradycyjne winiety papierowe można nabyć w wielu punktach handlowych. Gdzie najlepiej kupić winiety w Austrii? Przede wszystkim na stacjach benzynowych. Warto nabyć je natychmiast przy granicy, gdyż korzystanie z nich jest konieczne od pierwszego kilometra.
Jeszcze niedawno w Austrii winiety miały wyłącznie formę naklejki na szybę. Od 2018 roku wprowadzono jednak system elektroniczny. Bez względu na formę zakupu, cena winiety pozostaje taka sama.
Zakupu elektronicznej winiety można dokonać na oficjalnej stronie operatora austriackich autostrad. Płatności można uregulować za pomocą przelewu lub karty kredytowej.
Strona tłumaczona jest na język polski więc z zakupem nie powinno być kłopotów. Wchodząc na nią:
Winiety w Austrii są obowiązkowe, za ich brak grozi w przypadku kontroli policji lub ASFINAG mandat w wysokości od 120 euro. Niektóre odcinki dróg szybkiego ruchu posiadają także kontrolę wideo, dlatego nawet mimo braku zatrzymania przez patrol możemy otrzymać grzywnę.
Zobacz też: Eurowinieta: co to jest i jak z niej korzystać?
Na winiecie tradycyjnej powinna pojawić się data od kiedy obowiązuje. Większą część odrywamy i przyklejamy w lewym górnym rogu szyby samochodowej, a mniejszy fragment wozimy ze sobą na wypadek kontroli drogowej.