Autostrada A2 jeszcze droższa. Podwyżka ceny przejazdu na A2 - od 2 marca zapłacimy 66 zł

Z 60 do 66 złotych wzrośnie opłata za przejazd autostradą A2 na trasie od Nowego Tomyśla do Konina. Więcej za A2 zapłacimy już od 6 rano 2 marca 2020 r.

Nowe ceny za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Konin zaczną obowiązywać od 06:00 2 marca tego roku. Kierowcy od dłuższego czasu narzekają, że przejazd Autostradą Wielkopolską drenuje ich kieszenie, a teraz będą musieli zapłacić jeszcze więcej.

Cena za przejazd A2 z Konina do Nowego Tomyśla wzrasta z 60 do 66 złotych.

Przed podwyżką cena przejazdu za każdy z trzech odcinków wynosiła 20 złotych, teraz za każdy odcinek zapłacimy o 2 złote więcej. Mówimy tu o cenach dla pojazdów kategorii 1, a więc m.in. samochodów osobowych. Dla kierowców jeżdżących tą trasą to nie pierwsza podwyżka cen w ostatnim czasie. Opłaty za A2 podwyższono w styczniu ubiegłego roku, również po 2 złote za każdy odcinek dla aut osobowych.

Na oficjalny komunikat Autostrady Wielkopolskiej w sprawie podwyżek wciąż czekamy, ale możemy się spodziewać podobnych słów, co w poprzednich przypadkach:

Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu. Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60 proc. z budżetu państwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych

- mówiła Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej S.A., tłumacząc w konieczność wprowadzenia kolejnych podwyżek na A2.

Są i dobre informacje - na 16 km A2 kierowcy jadą trzema pasami

Mamy i dużo lepszą wiadomość dla kierowców, którzy jeżdżą A2 w okolicach Poznania. Od grudnia kierowcy na poznańskim, bezpłatnym 16-kilometrowym odcinku A2 mają do dyspozycji trzy pasy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.