Barack Obama w Warszawie

W piątek do Warszawy przyleci Barack Obama, a wraz z nim Cadillac One, czyli służbowa limuzyna głowy państwa. Przylatują też przywódcy państw Europy Środkowej. Jakich utrudnień można spodziewać się na ulicach stolicy?

Cadillac prezydenta Baracka Obamy to synteza limuzyny i SUV-a. Waży 8 ton, napędza go 6,5-litrowy turbodiesel o mocy 300 koni, a przyspieszenie do setki zajmuje mu 15 s. W kabinie, poza multimediami, kryje się ampułką z krwią na wypadek transfuzji. Jakie jeszcze tajemnice kryją auta opancerzone?

Gdzie nie wjedziesz...

Zakazy parkowania w okolicy hoteli Sheraton (ul. Prusa), hotelu Hyatt (ul. Belwederska) i hotelu Marriott (tu zapewne zatrzyma się prezydent USA) naprzeciwko Dworca Centralnego. W piątek przed południem straż miejska już zaczęła odholowywać samochody, m.in. spod hotelu Sheraton.

Zakazy parkowania będą obowiązywać niemal na całym Starym Mieście, wokół Pałacu Prezydenckiego (np. na Karowej), przy pomniku Bohaterów Getta na Muranowie (ul. Zamenhoffa, Anielewicza, Karmelicka, Lewartowskiego), w pobliżu pl. Piłsudskiego (m.in. Wierzbowa, Tokarzewskiego-Karaszewicza, Królewska), w sąsiedztwie Belwederu i kancelarii Premiera, przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego na Długiej. Niektóre zakazy obowiązują od czwartku, inne tylko w piątek i sobotę - trzeba bacznie obserwować znaki.

...i nie wejdziesz?

Strefa zero - to miejsca, gdzie nie będzie można poruszać się nawet pieszo, będą obowiązywać w piątek na pl. Zamkowym (od kolumny Zygmunta do Zamku Królewskiego) i na Krakowskim Przedmieściu od skweru Hoovera do ul. Ossolińskich. Do tych stref dostęp mają tylko mieszkańcy. Ograniczeń w ruchu pieszym można się spodziewać w miejscach pamięci - przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pomniku Bohaterów Getta, które chce na krótko odwiedzić Barack Obama; stały zakaz ruchu kołowego będzie obowiązywać od piątku do niedzieli na Krakowskim Przedmieściu - nie przejedzie tamtędy żaden samochód (poza służbami) ani autobus.

Kiedy zamkną ulice?

Największe problemy czekają kierowców z powodu przejazdów kolumny z amerykańskim prezydentem. BOR chce zamykać za każdym razem trasę aż na trzy godziny. A więc w piątek już od godz. 15 zamknięta będzie al. Żwirki i Wigury w kierunku centrum. Dwie godziny później wyłączona zostanie nitka w stronę lotniska. Zapewne między godz. 15 a 16 ruch ma być wstrzymany na Trasie Łazienkowskiej od pomnika Lotnika do pl. Na Rozdrożu. Z Trasy Łazienkowskiej kolumna prezydencka ma wjechać pod prąd po ślimaku w Al. Ujazdowskie, które zostaną zamknięte ok. godz. 16. Policja ma wstrzymywać ruch poprzeczny na wyłączonych ulicach dopiero na 15-20 minut przed przejazdem kolumny prezydenckiej. Wieczorem (od ok. godz. 19-20 do północy) nieprzejezdne będą zapewne Al. Jerozolimskie od mostu Poniatowskiego do Dworca Centralnego. W sobotę podobnie, tyle że w odwrotnej kolejności. Od rana zamknięte Al. Jerozolimskie, a od ok. godz. 13 do 16 (planowany odlot Obamy) droga z centrum na lotnisko.

W sobotę nie będzie można przejechać Miodową od pl. Krasińskich i całym Traktem Królewskim aż po skrzyżowanie Belwederskiej ze Spacerową.

Jak się poruszać po mieście?

ZTM uruchomi w piątek od godz. 12 specjalną linię Z75 na Okęcie (kursy co 10 minut), która ze stacji metra Wilanowska przez Puławską, Poleczki i Wirażową dowiezie pasażerów pod terminal z halą odlotów. Zarząd Transportu Miejskiego musi też w piątek przesunąć przystanek autobusowy sprzed hotelu Mariott. Kto może, niech jedzie metrem, rowerem albo po prostu porusza się po mieście pieszo.

msob, źródło: warszawa.gazeta.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Cadillac CTS-V na obcej ziemi - WIDEO

Kombi Cadillaca z sercem Corvette ZR1

Cadillac - ogłoszenia Autotrader.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.