Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego? Na pewno uzbroić się w cierpliwość

W świetle obowiązujących przepisów, kierowca prowadząc samochód musi mieć przy sobie m.in. dowód rejestracyjny pojazdu. Za jego brak grozi mandat. Co robić, gdy zgubimy ten ważny dokument?

Wystarczy zwykłe roztargnienie, by zgubić portfel, a wraz z nim dowód rejestracyjny pojazdu. Niestety, jazda samochodem bez ważnego dokumentu może skutkować przedłużoną kontrolą policji i dodatkowym wydatkiem.

Policjant może nałożyć mandat w wysokości 50 złotych.

Zgubiony dowód rejestracyjny, co robić?

Wszystkie sprawy związane z formalnościami samochodowymi załatwiamy w Wydziale Komunikacji przypisanym do właściwego ze względu na zameldowanie starostwa.

Po udaniu się do urzędu należy złożyć oświadczenie stwierdzające utracenie dokumentu. Konieczne w tym przypadku będzie podpisanie odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Zobacz także: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych samochodów już od listopada 2017 r.

Następnie należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Oprócz tego, do wniosku i oświadczenia trzeba dołączyć kartę pojazdu (jeśli została wydana), wyciąg z rejestru badań technicznych ze stacji kontroli pojazdów w celu określenia terminu następnego badania technicznego, tablice rejestracyjne i dokument tożsamości. Jeśli w stanie własnościowym występuje kilku właścicieli, należy wziąć ze sobą stosowne upoważnienia lub stawić się razem ze współwłaścicielami.

Zobacz także: Co zrobić w przypadku zgubienia karty pojazdu?

Czy można użytkować pojazd?

Po pozytywnej ocenie wniosku przez urzędnika, zacznie się biurokratyczna machina. Proces wydania nowego dowodu rejestracyjnego potrwa nie dłużej, niż 30 dni. Zapłacimy za to 54,50 zł. Jeśli w tym czasie zamierzamy użytkować pojazd, Wydział Komunikacji wyda pozwolenie czasowe, co kosztuje dodatkowe 73,50 zł. Jeżeli po czasie dowód się odnajdzie, jesteśmy zmuszeni oddać go do urzędu, w którym załatwialiśmy sprawę.

Zobacz także: Indywidualne tablice rejestracyjne. Koszty i zasady wyrabiania

Gdy wraz z dowodem rejestracyjnym zgubimy potwierdzenie opłacenia OC

Zdecydowana większość kierowców trzyma potwierdzenie zawarcia polisy OC w dowodzie rejestracyjnym. Warto wiedzieć, że jej nieobecność może okazać się bardzo kosztowna. Jeśli policjant dopatrzy się jej braku, a pojazd jest zarejestrowany poza granicami Unii Europejskiej, EFTA lub Konfederacji Szwajcarskiej, ma prawo zatrzymać i odholować auto. Kilkaset złotych kosztów związanych z lawetą i postojem na parkingu pokrywa właściciel.

Więcej o: