Ford Falcon GT w wersji pościgowej

Służbę w australijskiej policji rozpoczął wyjątkowy radiowóz. To podkręcona wersja Forda Falcona GT. Oprócz potężnego silnika pod maską, auto wyposażone jest we wszystkie nowinki techniczne potrzebne do łapania krewkich kierowców. To doskonała wiadomość dla miejscowych "szybkich i wściekłych"

Najfajniejsze radiowozy na świecie

Dobrze przeczytaliście, doskonała. Bo choć policyjny Falcon może legalnie ścigać amatorów zbyt szybkiej jazdy, pełnić będzie głównie funkcję prewencyjną. Z jego pomocą, australijska policja chce zbliżyć się do miłośników mocnych, sportowych aut. Zamiast ścigać ich na drodze, Falcon ma pomóc w promowaniu bezpiecznej jazdy. Zwykły samochód policyjny raczej nie budziłby wielkiego zainteresowania "szybkich i wściekłych". Najmocniejszy radiowóz w Australii ma na to znacznie większe szanse.

Pomysł chyba chwycił, bo na imprezę z udziałem Falcona, którą zorganizowano na torze Sydney Dragway, przyjechało mnóstwo właścicieli i miłośników sportowych aut. Widzowie mogli podziwiać radiowóz w akcji, a po wszystkim porozmawiać z policjantami o technologicznej stronie projektu. Przy okazji mogli zapoznać się z systemami, w jakie auto jest wyposażone (nowoczesny rejestrator wideo, system odczytywania tablic rejestracyjnych, itp.). Policja ma nadzieję, iż dzięki tej wiedzy miłośnicy jazdy z gazem w podłodze zastanowią się dwa razy, zanim zechcą szaleć na publicznych drogach.

Pod maską seryjnego Falcona GT z dopiskiem RSPEC pracuje doładowany silnik V8 o pojemności 5 litrów, oddający do dyspozycji kierowcy 455 koni mechanicznych. Inżynierowie odpowiedzialni za budowę wyjątkowego radiowozu wykrzesali z silnika dodatkowy potencjał. Po modyfikacji map wtrysku oraz zamontowaniu mniej restrykcyjnego układu wydechowego, policyjny Ford dysponuje mocą 544 koni mechanicznych. Osiągi? Wiemy tylko, że do setki rozpędza się w około 5 sekund.

ZOBACZ TAKŻE:

Najmocniejsze auta w polskich salonach

Najlepiej sprzedającym się autem na świecie jest Ford. Albo...

Ford Fiesta ECOnetic: 3,3 l/100 km

Więcej o:
Copyright © Agora SA