Afera w Niderlandach. 25-metrowa ciężarówka rozpędziła się do 178 km/h [WIDEO]

Na holenderskim portalu DailyBuzz pojawił się film nakręcony smartfonem przez kierowcę ciężarówki. Widać na nim inny zestaw ciężarowy, który wyprzedza go ze znaczną przewagą prędkości, mimo że autor filmy rozpędził się do 125 km/h. O sensacyjnym nagraniu napisał dziennikarz portalu 40ton.net.

Więcej wiadomości o samochodach użytkowych znajdziesz na Gazeta.pl

Jak szybko jedzie Scania na filmie? Prędkość 8-osiowego zestawu o długości 25 m mogła przekraczać 140 km/h, ale to nie jest jej ostatnie słowo. W internecie pojawiły się wydruki z tachografu, które udokumentowały maksymalną osiągniętą prędkość 178 km/h! Podobno numer rejestracyjny pojazdu jest ten sam, co na filmie. Czy to najszybsza ciężarówka w Europie?

Okazuje się, że to nie jest przypadkowy ciągnik siodłowy. Nowa Scania R V8 zadebiutowała na rynku w 2020 roku i od razu zyskała "króla dróg". Dodatkowo egzemplarz widoczny na filmie zdobył w Niderlandach nagrodę za najpiękniejszą ciężarówkę 2022 roku. Jej właściciel też jest dobrze znany. To bohater mediów społecznościowych na co dzień zajmujący się przewozem kwiatów.

Scania R V8. Król dróg ma silniki o mocy do 770 KM

Podobno ciężarówka została kompleksowo zmodernizowana. Najwyraźniej zmiany objęły również jej napęd, bo seryjna Scania R nie ma szans osiągnąć tak wysokich prędkości, mimo że jest jednym z najmocniejszych ciągników siodłowych dostępnych w Europie. Źródłem napędu jest silnik V8 o poj. 16,4 l, który w najlepszej wersji rozwija moc 770 KM i osiąga maksymalny moment obrotowy 3700 Nm.

Nie trzeba dodawać, że jazda z tak wysoką prędkością ciężarowym zestawem jest w Niderlandach zabroniona. Maksymalna dozwolona prędkość dla ciężarówek o masie własnej powyżej 3,5 tony wynosi 80 km/h. Rozwijanie tak wysokich prędkości jest nie tylko nielegalne, ale i bardzo niebezpieczne. Wystarczy sobie wyobrazić drogę hamowania takiego zestawu z prędkości bliskiej 180 km/h.

Właściciel najpiękniejszej i prawdopodobnie najszybszej ciężarówki w kraju tulipanów nie wydaje się tym przejmować, tak samo jak autor filmu, który jest wręcz zachwycony jego osiągnięciem. Może dlatego, że kwiaty są w Niderlandach dobrem narodowym i, tak jak mleko w PRL, mają tam najszybszy transport?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.