Zapach stęchlizny w aucie może wynikać z tego, że samochód został zalany, bądź też przeżył powódź. Dlatego kupując samochód z drugiej ręki, warto być wyczulonym na tego typu sygnały. Silny zapach stęchlizny w aucie może świadczyć o tym, że do wnętrza pojazdu dostała się w przeszłości woda – czy to w trakcie powodzi, czy to za sprawą uszkodzonego szyberdachu, czy też poprzez otwarte okno pozostawione w trakcie ulewy. W takich sytuacjach woda wnika nie tylko w tapicerkę oraz wykładzinę podłogową, ale również w gąbki wypełniające siedzenia samochodu. Nawet po osuszeniu zalanego auta usunięcie woni stęchlizny może być niezwykle trudne. Często jedynym rozwiązaniem może okazać się wymiana całej tapicerki i gąbek we wnętrzu pojazdu, a także tkanin w bagażniku.
Nieprzyjemny zapach w aucie bardzo często świadczy o problemie z wilgocią: do wnętrza auta dostaje się woda i należy znaleźć źródło nieszczelności. Mogą to być chociażby uszkodzenia uszczelek drzwi lub okien, albo ataki korozji (np. w podłodze lub dolnej części drzwi). Jeśli więc problemem są nieszczelne uszczelki, należy je natychmiast wymienić na nowe. Jeśli pojawią się nieszczelności w grodzi pomiędzy silnikiem a kabiną, również konieczna będzie ich wymiana. Niezależnie od przyczyny pojawienia się wilgoci w aucie należy ją bezwzględnie usunąć, a następnie wyprać tapicerkę i dokładnie wysuszyć. Pamiętajmy, że niewłaściwe pranie samochodowej tapicerki również może być przyczyną nieprzyjemnej woni w aucie. Jeśli do prania zużyto zbyt dużo wody lub zabieg ten przeprowadzono w warunkach, w których tapicerka nie miała szans wyschnąć, w kabinie może unosić się zapach stęchlizny.
Dziwny zapach w aucie może pojawić się także w bagażniku. Jeśli wyczuwamy tam woń stęchlizny, może oznaczać to, że woda dostaje się do wnętrza pojazdu przez uszkodzone uszczelnienie tylnej szyby, bądź też skorodowaną tylną klapę, choćby w okolicy mechanizmu wycieraczki. Występowanie wilgoci w bagażniku, o którym zaalarmuje nas nieprzyjemny zapach, mogą powodować też uszkodzenia spowodowane przez korozję takie, jak dziury w podłodze czy nieodpowiednio zabezpieczone miejsca napraw. Z całą pewnością konieczne jest znalezienie przyczyny pojawienia się dziwnego zapachu i jej usunięcie.
Za zapach wilgoci w samochodzie bardzo często odpowiada zanieczyszczona klimatyzacja bądź nawiewy w przypadku aut bez klimatyzacji. Gdy powietrze przepływające przez parownik ulega schłodzeniu, na ściankach parownika osadza się wilgoć, która powinna zostać odprowadzona na zewnątrz, co nie zawsze się udaje. W parowniku powstaje mikroklimat, sprzyjający rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Te są nie tylko przyczyną nieprzyjemnego zapachu, ale także mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nie trzeba więc chyba nikogo przekonywać, że dezynfekcja klimatyzacji (lub wentylacji) w samochodzie jest nieodzowna.
Ci, którzy zastanawiają się, jak usunąć zapach z samochodu, z pewnością wiedzą, że choinka zapachowa nie wystarczy – co najwyżej zamaskuje problem na chwilę. Po usunięciu przyczyny występowania niechcianego zapachu, warto zadbać o wnętrze pojazdu. Na początek należy bardzo dokładnie odkurzyć siedziska, oparcia, wszelkie zagłębienia i przeszycia materiału oraz dywaniki. Następnie trzeba umyć wszystkie twarde powierzchnie przy pomocy profesjonalnych preparatów do mycia wnętrza samochodu. Warto użyć dobrych środków, bez zbędnych zapachów i nabłyszczaczy. Wskazane jest też wypranie tapicerki z pomocą odkurzacza piorącego lub specjalnego środka tworzącego gęstą pianę. Należy pamiętać, że po tym zabiegu wnętrze pojazdu musi zostać bardzo dobrze wywietrzone i wysuszone. Jeśli wszystkie te czynności nie pomogą nam do końca pozbyć się niechcianego zapachu, warto wykorzystać tzw. neutralizator zapachów.
Aby nie zastanawiać się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z auta, warto zadbać o klimatyzację. Pamiętajmy o regularnej wymianie filtra kabinowego, w którym gromadzą się rozmaite substancje organiczne, rozkładające się i napełniające wnętrze samochodu niechcianą wonią. Koniecznie należy zdezynfekować i odgrzybić klimatyzację (lepiej powierzyć to specjalistom). Raz w miesiącu warto samodzielnie zdezynfekować układ wentylacji w aucie. W tym celu wystarczy kupić specjalny spray i pozostawić uruchomiony w zamkniętym pojeździe przy pracującym silniku, z uruchomioną klimatyzacją i ustawionym maksymalnym chłodzeniem w obiegu zamkniętym. Po kilkunastu minutach należy otworzyć auto, wyłączyć silnik i przewietrzyć wnętrze.
Jak pozbyć się przykrego zapachu w samochodzie, gdy wszystkie inne metody zawiodły? Pomocne może być ozonowanie. Sprawdza się ono nie tylko jako element odgrzybiania klimatyzacji, ale także jako skuteczny środek na usuwanie zapachów, z którymi nie możemy poradzić sobie w inny sposób. Ozonowanie odświeży więc nie tylko najdalsze zakamarki układu wentylacji, ale i głębsze warstwy tapicerki. Potem wystarczy już tylko zadbać, by nie pojawiły się czynniki, które doprowadzą do ponownego powstania niechcianego zapachu w aucie.
Zobacz też: Hamulec ręczny zimą - jedni boją się go zaciągać, inni korzystają przez cały rok. Kto ma rację?