Ile wynosi akcyza za samochód i co przede wszystkim warto o niej wiedzieć? Podatek akcyzowy dotyczy naszego przypadku wtedy, gdy sprowadzamy samochód z zagranicy. Najczęściej opłacane w ten sposób są podatki za auta używane sprowadzane z krajów takich, jak przede wszystkim Niemcy, Francja czy Belgia. Warto jednak pamiętać o tym, że także za nowe auto sprowadzone z innego kraju musimy zapłacić daninę.
Od czego uzależniona jest wysokość akcyzy? W tym przypadku liczą się dwie zmienne - chodzi o:
Jaką akcyzę zapłacimy w urzędzie skarbowym? Wiemy już, że istotna jest wartość auta, ale rolę odgrywa także pojemność silnika. Ostatnia kwestia bezpośrednio przekłada się na wybór stawki akcyzy. Możemy wyróżnić:
Co jeszcze warto wiedzieć? Obecnie stosuje się preferencyjne, bo wynoszące 50 proc. normalnej wartości, stawki akcyzy dla aut hybrydowych.
Jak powinna być opłacona akcyza za samochód? Online lub tradycyjnie - obecnie pozostawia się dość dużą swobodę w zakresie wyboru metody. W przypadku drogi elektronicznej należy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Jest to dość proste i wymaga wejścia na stronę po to, by wypełnić druk online. Należy jednak pamiętać o terminach i formalnościach:
Jak zapłacić akcyzę za samochód z Niemiec? To z tego kraju pochodzi największa liczba aut sprowadzanych do Polski - 547,3 tys. w 2021 roku. Również w tym przypadku należy złożyć deklarację w ciągu 14 dni i opłacić podatek akcyzowy w ciągu 30 dni. Robimy to we właściwym Urzędzie Skarbowym lub online.
Akcyza za samochód z USA również obliczana jest w taki sam sposób. Jej wysokość jest przy tym jednym z elementów, które należy uwzględnić, szacując opłacalność sprowadzenia auta z tego kraju. Oprócz akcyzy zapłacimy też m.in. za podatek VAT, prowizję czy koszty transportu.
Ile wyniesie nas akcyza za samochód? Kalkulator podatku akcyzowego to aplikacja, która może nam bardzo pomóc przy obliczeniach. Zwykle są one dość proste, ale warto pamiętać o detalach takich, jak np. niektóre zwolnienia.
Zobacz też: Mapa autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Możesz śledzić postępy budowy