Pleśń w samochodzie to zmora wielu kierowców. Jak się jej pozbyć? Oto sprawdzone sposoby

Pleśń w samochodzie pojawia się zwykle wówczas, gdy mamy problem z wilgocią w aucie. Sprawdzamy, jak postępować, by się jej pozbyć oraz zapobiec jej występowaniu.

Pleśń w aucie: problem estetyczny i zagrożenie dla zdrowia 

Pleśń w aucie niewątpliwie jest problemem estetycznym. Biały nalot, początkowo przypominający kurz, z pewnością nie wygląda dobrze i aż prosi się o usunięcie. Niestety, pleśń w samochodzie nie zawsze jest łatwa do wyeliminowania, a jej pojawienie się może nieść ze sobą inne poważne konsekwencje. Jedną z nich jest występowanie w kabinie nieprzyjemnego zapachu, przez który podróżowanie autem może stać się trudne do zniesienia. Przede wszystkim jednak pleśń stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Im więcej drobinek pleśni znajduje się we wdychanym przez nas powietrzu, tym bardziej narażeni jesteśmy na pojawienie się alergii lub poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego jeśli tylko zauważymy pleśń w samochodzie, powinniśmy podjąć zdecydowane kroki, by ją usunąć.

Grzyb w samochodzie: filtr kabinowy i układ wentylacji

Grzyb w samochodzie może pojawić się, gdy niewystarczająco dbamy o czystość klimatyzacji. Nie należy zapominać o regularnej wymianie filtra kabinowego. Gromadzą się w nim liście, pyłki roślin, resztki owadów i inne substancje organiczne, które rozkładając się stanowią idealne warunki do pojawienia się grzyba. Również układ wentylacji w aucie może być doskonałym miejscem do namnażania się grzybów. Warto więc czyścić go regularnie. Odgrzybianie i dezynfekowanie układu wentylacji najlepiej powierzyć specjalistom, którzy sprawią, że profesjonalne środki do dezynfekcji klimatyzacji dotrą do wszystkich jej zakamarków. Jednak warto też raz w miesiącu samodzielnie dezynfekować układ wentylacji w pojeździe, korzystając ze specjalnego sprayu do tego celu.

Zobacz wideo Elektryczne samochody? Derski: Jeszcze w latach 50. będziemy użytkować samochody spalinowe!

Grzyb w aucie: poszukaj przyczyn gromadzenia się wilgoci w samochodzie

Grzyb w aucie z reguły jest wyraźnym sygnałem problemu z wilgocią w samochodzie. Jej gromadzeniu można zapobiegać na różne sposoby: dokładnie susząc samochód po myciu wewnątrz (a szczególnie po praniu tapicerki), dbając o czystość, otrzepując buty z błota czy śniegu, stosując pochłaniacze wilgoci czy regularnie serwisując klimatyzację i wymieniając filtry kabinowe. Jeśli jednak w kabinie samochodu pojawił się grzyb, należy go nie tylko usunąć, ale także znaleźć i wyeliminować przyczynę występowania nadmiernej wilgoci w pojeździe. A mogą być nią chociażby uszkodzone uszczelki okien czy drzwi, bądź też pojawienie się korozji np. w dolnej części drzwi czy w podłodze samochodu. Wyeliminowanie przyczyny pojawienia się wilgoci w aucie pomoże zapobiec nawracaniu problemów z grzybem w samochodzie.

Pleśń na tapicerce w aucie: sygnał by osuszyć wnętrze auta

Dostrzegłszy pleśń na tapicerce w aucie, nie należy popadać w panikę, tylko podjąć zdecydowane kroki do pozbycia się jej. Przede wszystkim powinno się jak najszybciej i jak najdokładniej wysuszyć wnętrze auta. Podczas tego procesu warto opróżnić samochód, wyjmując z niego również gumowe wycieraczki czy dywaniki, a także zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pojeździe. Pomocne będzie również stosowanie wszelkiego rodzaju pochłaniaczy wilgoci.

Pleśń na pasach bezpieczeństwa

Pleśń na pasach bezpieczeństwa może pojawić się stosunkowo szybko, choć wydawałoby się, że skoro używamy ich regularnie, to nie powinny zapleśnieć. Niestety, pasy bezpieczeństwa łatwo się brudzą i gromadzą się na nich liczne zarazki. Bardzo łatwo rozwija się na nich również pleśń – wystarczy, że zwiniemy wilgotne pasy, a grzyb narośnie niepostrzeżenie. Dlatego też zarówno po użytkowaniu pasów, jak i po ich myciu, warto upewnić się, że są suche, zanim pozwolimy im się zwinąć.

Usuwanie pleśni z tapicerki samochodowej: zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Usuwanie pleśni z tapicerki samochodowej, jak i z innych miejsc w kabinie, na których grzyb się pojawił, należy przeprowadzać, dbając o swoje bezpieczeństwo. Gdy zaczniemy usuwać pleśń, wprawimy jej drobinki w ruch i narazimy się na ich wdychanie czy osiadanie ich na naszym ciele. Dlatego zanim przystąpimy do czyszczenia auta, zaopatrzmy się w odzież ochronną. Pomocne będą gumowe rękawice, maseczka ochronna i gogle zabezpieczające oczy, warto też założyć odzież roboczą – dobrym pomysłem może okazać się kombinezon malarski.

Jak usunąć pleśń z tapicerki w aucie?

Jak usunąć pleśń z tapicerki w aucie? Warto zacząć od dokładnego oczyszczenia wnętrza samochodu, najlepiej przy pomocy odkurzacza do sprzątania na mokro. Usuwanie pleśni z tapicerki przypomina nieco proces prania trudnych plam – używamy do niego miękkiej szczotki lub ostrej strony gąbki. Ognisko pleśni i jego okolicę pokrywamy środkiem czyszczącym i szorujemy tak długo, aż pleśń całkowicie zniknie. Wyczyszczone miejsce wycieramy mokrą szmatką w celu usunięcia preparatu czyszczącego, a następnie pozostawiamy je do wysuszenia.

Środek do usuwania pleśni w samochodzie

Jaki zastosować środek do usuwania pleśni w samochodzie? W supermarketach czy sklepach budowlanych dostępnych jest wiele preparatów odkażających przeznaczonych do usuwania pleśni. Należy jednak pamiętać, że najczęściej zawierają one chlor, a co za tym idzie, mogą odbarwić kolorową tapicerkę. Jeśli więc problem występuje w widocznym miejscu, warto sięgnąć po domowy sposób na usuwanie pleśni. Całkowicie bezpieczny i bardzo skuteczny może okazać się ocet winny wymieszany z wodą w stosunku 4:6. Bardziej agresywnym środkiem jest pasta wykonana z sody oczyszczonej i wody – w tym wypadku warto przed użyciem przetestować tę metodę na mniej widocznym fragmencie tapicerki.

Zobacz też: Hamulec ręczny zimą - jedni boją się go zaciągać, inni korzystają przez cały rok. Kto ma rację?

Więcej o: