Warto wiedzieć, jaki mandat grozi za nieodśnieżony samochód kierowcom, którzy z lenistwa lub zbyt małej ilości czasu zdecydowali się na jazdę "na bałwana". Kierujący pojazdem może spodziewać się mandatu i punktów karnych, jeśli wyruszy w podróż samochodem z czapą śniegu na dachu i ledwo odśnieżonymi szybami. Podobna kara finansowa (i dodatkowe punkty karne) może spotkać tych kierowców, którzy zdecydują się na jazdę "na czołgistę", czyli z niewielką szparą wydrapaną w oblodzonej szybie. W 2021 roku kara za jazdę nieodśnieżonym samochodem wynosiła od 20 do 500 złotych. Obecnie mandat jest aż sześciokrotnie wyższy. Kierujący nieodśnieżonym pojazdem może spodziewać się mandatu w wysokości do 3000 zł oraz 12 punktów karnych. Również w przypadku jazdy autem, w którym szyby nie zostały dostatecznie oczyszczone ze szronu lub lodu, należy spodziewać się mandatu o podobnej wysokości i 12 punktów karnych. Warto więc pamiętać, by nie wyruszać w drogę, dopóki nie odśnieży się pojazdu. Do usunięcia śniegu i lodu z auta powinna nas motywować jednakże nie wysokość ewentualnego mandatu, ale świadomość, że śnieg zalegający na pojeździe podczas jazdy może stwarzać poważne zagrożenie w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku, gdy spadając z jadącego auta, ograniczy widoczność kierowcom jadącym za naszym pojazdem.
Wiemy już, jaki jest mandat za nieodśnieżony samochód. Warto jednak wiedzieć, że kierowca może zostać ukarany również wówczas, gdy nie odśnieży świateł i innych istotnych elementów pojazdu. Pamiętajmy, że jeśli auto stało na zewnątrz w czasie, gdy padał śnieg albo panował duży mróz, przed wyruszeniem w trasę konieczne jest całkowite odśnieżenie pojazdu i usunięcie lodu z szyb, w tym również oczyszczenie świateł i sygnalizatorów. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy nie tylko stworzyć zagrożenie w ruchu drogowym, ale także spodziewać się kary finansowej i dodatkowych punktów karnych na koncie. W przypadku nieodśnieżonych świateł kara może wynieść 300 złotych, dodatkowo "wzbogacimy się" również o 8 punktów karnych. Wysokość mandatu nie jest być może dotkliwa, ale punkty karne mogą okazać się problemem. Toteż warto poświęcić kilka chwil na odśnieżenie świateł, a także tablic rejestracyjnych.
Zastanawiając się, ile wynosi mandat za nieodśnieżony samochód, warto mieć na względzie, że kierowca może zostać ukarany nie tylko za śnieg zalegający na dachu bądź masce samochodu, czy też lód zdobiący szyby jego pojazdu. Z dodatkową opłatą możemy się liczyć, gdy problem dotyczy także tablic rejestracyjnych. Przepisy mówią bowiem o tym, że obowiązkiem kierowcy jest dbałość o to, by tablice rejestracyjne jego pojazdu były widoczne z daleka. Nie mogą one zatem być oblepione śniegiem czy błotem pośniegowym – w takiej sytuacji kierującemu grozi mandat w wysokości 500 złotych oraz dodatkowo 8 punktów karnych. Dlatego przed wyruszeniem w drogę warto dokładnie odśnieżyć samochód – w tym również reflektory i tablice rejestracyjne, a także zeskrobać lód z szyb. Należy jednak przy tym pamiętać, że przepisy zabraniają odśnieżania auta przy włączonym silniku (czas postoju na włączonym silniku nie może przekroczyć minuty). Pozostawienie włączonego pojazdu w terenie zabudowanym na dłużej niż minutę może uszczuplić nasz budżet o 100 złotych, a oddalenie się od uruchomionego pojazdu – o dodatkowe 50 złotych.
Jakie przepisy nakładają na kierowcę mandat za nieodśnieżony samochód? Art. 66 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym określa warunki techniczne pojazdów oraz ich wyposażenie. W ustępie 1 tegoż artykułu czytamy między innymi, że pojazd powinien być tak utrzymany, by korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu zarówno osób nim jadących, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto pojazd powinien być w takim stanie, aby zapewniał on dostateczne pole widzenia kierowcy. Zatem zarówno śnieg zalegający na dachu lub masce pojazdu czy zaszronione szyby są w sprzeczności z przepisami prawa o ruchu drogowym. Ponadto art. 60 ust. 1 zabrania m.in. zakrywania świateł i tablic rejestracyjnych, natomiast ust. 1a tegoż artykułu wskazuje, iż obowiązkiem kierującego pojazdem jest utrzymywanie tablic rejestracyjnych w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności.