Samochód bez prawa jazdy? Nie zawsze potrzebujemy kategorii B

Jaki samochód bez prawa jazdy można prowadzić bez łamania prawa? Kwestia ta obrosła wieloma nieporozumieniami - niektóre z nich są bardzo szkodliwe. Co przede wszystkim warto wiedzieć? Podpowiadamy.

Jaki samochód bez prawa jazdy? Podstawowe kwestie

Jaki samochód bez prawa jazdy można prowadzić zgodnie z prawem? Przede wszystkim warto wyjaśnić podstawowe nieporozumienie, ''samochód bez prawa jazdy'' jest błędnym sformułowaniem. Chodzi bowiem o pojazdy czterokołowe, spełniające określone parametry, które można prowadzić bez posiadania prawa jazdy B. Czy można robić to, posiadając wyłącznie dowód osobisty? Nie, potrzebne są prawa jazdy AM, A1, A2, A, B1 lub wyższe.

Samochód bez prawa jazdy w Polsce - najważniejsze regulacje

Nie masz prawa jazdy B lub B1? Możesz prowadzić niektóre modele tzw. czterokołowców lekkich, jednak pod warunkiem posiadania np. prawa jazdy AM, A1 lub A2. To jednak nie wszystko, bo trzeba znać kilka kwestii uwarunkowanych polskimi przepisami. Samochód bez prawa jazdy w Polsce:

  • to tzw. czterokołowiec lekki;
  • masa własna mikrosamochodu nie przekracza 350 kg;
  • moc silnika nie może być wyższa od 4kW / 5,44 KM;
  • auto może jechać z prędkością najwyżej 45 km/h. 

Ciekawostką jest fakt, że ubiegać się o taki patent mogą już osoby, które ukończyły 14 lat. W ich przypadku potrzebna jest jednak zgoda rodziców. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Mini car - samochód bez prawa jazdy. Główne marki 

Jaki może być mini car, czyli tzw. ''samochód bez prawa jazdy''? Znamy już podstawowe wymagania dotyczące takich aut. Okazuje się jednak, że po takie maszyny sięgamy coraz częściej. Firmy zajmujące się ich produkcją twierdzą, że miesięcznie jest rejestrowanych od 200 do 300 takich maszyn. Poza niższymi wymaganiami formalnymi ich zaletami są m.in. niskie spalanie i wygoda poruszania po zatłoczonym mieście. Do najbardziej rozpoznawalnych producentów takich samochodów należą np. Aixam, Ligier, Chatenet, Piaggio czy Microcar.

Samochód dwuosobowy bez prawa jazdy - ceny

O czym jeszcze warto pamiętać jeśli chodzi o samochód dwuosobowy bez prawa jazdy? Auta te, choć ekonomiczne i nie wymagają prawa  jazdy B, to jednak są dość kosztowne. Za nowe auto zapłacimy przynajmniej 40 - 50 tys. zł. Cenowo różnią się nie tylko poszczególne marki i modele, ale też standardy wyposażenia. Mniej zapłacimy za samochody używane: tutaj można znaleźć oferty nawet za 5-6 tys. zł, ale za samochód w dobrym stanie trzeba z reguły zapłacić kilkanaście tys. zł.

Samochód bez prawa jazdy? Smart nie zalicza się do tej kategorii

Popularny samochód bez prawa jazdy? Smart z pewnością nie będzie zaliczany jako auto, które wymaga kategorii AM. Waga takiego samochodu może być różna, ale z reguły jest to ok. 800 kg. Nie można go więc zaklasyfikować jako czterokołowca lekkiego.

Samochód elektryczny bez prawa jazdy

Samochód elektryczny bez prawa jazdy? Auta zasilane w ten sposób są coraz bardziej popularne. Wydaje się, że wraz z rozbudową koniecznej dla ich użytkowania infrastruktury, to one będą przyszłością motoryzacji. Coraz częściej pojawiają się więc także auta elektryczne z homologacją L6e, czyli będące czterokołowcami lekkimi.

Zobacz też: Mapa autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Możesz śledzić postępy budowy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.