Wilgoć w aucie i zaparowane szyby to zmora wielu kierowców. Jak temu zaradzić? Ważny jest jeden element

Wilgoć w aucie może pojawić się z różnych przyczyn. Najczęściej towarzyszy jej parowanie szyb i specyficzny zapach w kabinie. Jeśli zauważymy takie objawy, należy jak najszybciej wyeliminować przyczynę ich pojawienia się. Sprawdzamy, skąd bierze się wilgoć w aucie i jak sobie z nią poradzić.

Sposoby na wilgoć w aucie: warto znaleźć przyczynę

Dlaczego warto znać sposoby na wilgoć w aucie? Choćby dlatego, że zbyt późne lub niewystarczające działania podjęte w celu jej zlikwidowania mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak na przykład uszkodzenie tapicerki w aucie czy korozja niektórych elementów samochodu. Przyczyną wilgoci w aucie mogą czasem być nieprawidłowości w konstrukcji samochodu. Taki słaby punkt, wynikający z błędnych wyliczeń konstruktorów, typowy jest zazwyczaj dla konkretnego modelu z danego rocznika i wykwalifikowany mechanik będzie potrafił problemowi zaradzić. Na szczęście zdarza się to stosunkowo rzadko. Znacznie częściej przyczyną pojawiania się wilgoci w aucie jest naturalne zużycie materiału: metalowe elementy ulegają korozji, natomiast gumowe uszczelki parcieją. Najczęstszą przyczyną problemów z wilgocią w samochodzie są jednak ludzkie zaniedbania, w szczególności brak drożności kanałów odpływowych czy zapchane kratki odpływowe w podszybiu.

Co na wilgoć w aucie?

Zastanawiając się nad tym, co na wilgoć w aucie, warto mieć świadomość, że najlepiej jest problemowi zapobiegać. Parujące szyby, panujący w kabinie zaduch czy charakterystyczny zapach stęchlizny są sygnałem, że problem już się pojawił i musimy znaleźć jego przyczynę, co nie zawsze jest łatwe. Dlatego zaleca się regularne sprawdzanie stanu uszczelek i odpowiednio częstą ich wymianę (również w bagażniku), systematyczne kontrolowanie drożności kanałów odpływowych, regularną wymianę filtra kabinowego oraz utrzymywanie auta (również jego wnętrza) w czystości. Nie należy także pozostawiać zbędnych rzeczy w aucie.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Wilgoć w aucie: parują szyby

Kiedy widzimy, że pojawiła się wilgoć w aucie? Parujące szyby są najbardziej widocznym symptomem. Gromadząca się w kabinie wilgoć uwidacznia się właśnie w postaci parujących szyb. Doraźne przecieranie szyb szmatką z mikrofibry nie pomoże nam w rozwiązaniu problemu. Aby uniknąć parowania szyb, zwłaszcza zimą, warto zastosować środek chemiczny nakładany bezpośrednio na powierzchnię szyb i lusterek, który zapobiega ich parowaniu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również specjalistyczne pianki do mycia szyb, które chronią powierzchnie szklane przed parowaniem i pojawianiem się uporczywych smug. Pamiętajmy jednak, że parujące szyby to najczęściej sygnał, który powinien nas skłonić do znalezienia przyczyny występowania problemu wilgoci w aucie.

Wilgoć w aucie zimą

Szczególnie uciążliwa może okazać się wilgoć w aucie zimą. Wsiadając do samochodu wnosimy do niego śnieg i błoto, a także sól, piasek i rozmaite związki chemiczne. Niestety, nie da się tego uniknąć. W efekcie pojawiają się trudne do usunięcia zacieki, nieprzyjemny zapach czy korozja metalowych elementów (np. prowadnic foteli), a w skrajnych przypadkach możemy nawet doprowadzić do awarii komputera samochodowego. Dlatego zimą należy szczególnie dbać o czystość samochodu, zwłaszcza jego wnętrza i bagażnika. Po zimie natomiast najlepiej skorzystać z usług pralni chemicznej, która nie tylko skutecznie wyczyści dywaniki, wykładzinę czy pokrowce na siedzenia, ale także odświeży fotele, podłogę i podsufitkę.

Co pochłania wilgoć w aucie? – zadbaj o filtr kabinowy

Zanim zaczniemy sprawdzać, co pochłania wilgoć w aucie, warto zadbać o filtr kabinowy, zwany również filtrem przeciwpyłkowym. Może on mieć ogromny wpływ na obecność wilgoci w kabinie samochodu. Zużyty filtr znacznie ogranicza bowiem przepływ powietrza, a nagromadzona w nim wilgoć przedostaje się bezpośrednio do wnętrza auta wraz ze wtłaczanym do niego powietrzem. Przy okazji warto pamiętać, by udrożnić kanały odpływowe, a także oczyścić kratki odpływowe w podszybiu – zalegające tam np. liście mogą być przyczyną wilgoci w aucie.

Co pochłania wilgoć w aucie? – skorzystaj z gotowych preparatów

Zastanawiając się, co pochłania wilgoć w aucie, można sięgnąć po gotowe pochłaniacze wilgoci do auta. Mogą one mieć na przykład postać tabletek, które chłonąc wilgoć stopniowo zamieniają się w ciecz. Popularnością cieszą się też silikonowe granulki w pojemnikach lub woreczkach – jednorazowe wystarczają na kilka tygodni, a te wielokrotnego użytku zmieniają kolor, gdy wchłoną maksymalną ilość wody (wówczas należy je dać na kilka minut do kuchenki mikrofalowej, by móc ich ponownie użyć).

Wilgoć w aucie: domowe sposoby

Co jeszcze można zastosować na wilgoć w aucie? Domowe sposoby są popularne wśród wielu użytkowników aut. W miejscach zbierania się wilgoci można na przykład rozłożyć gazety lub ręczniki papierowe, a gdy nasiąkną – usunąć je. Jeśli wilgoć jest duża, warto czynność powtórzyć. Niektórzy umieszczają też w miejscach o podwyższonej wilgotności materiałowy woreczek z ryżem, który ma właściwości higroskopijne. Najlepszym sposobem na usunięcie wilgoci z pojazdu będzie jednak kilkugodzinne wietrzenie auta w słoneczny dzień. Chcąc pozbyć się zapachu stęchlizny z samochodu, warto umieścić w nim mieloną kawę w płóciennym woreczku.

Żwirek silikonowy na wilgoć w aucie

Można też zastosować żwirek silikonowy na wilgoć w aucie, taki, jakiego używa się w kocich kuwetach. Ma on właściwości higroskopijne, doskonale wchłania wilgoć, a dodatkowo pochłania brzydkie zapachy. Wystarczy go rozsypać w wilgotnych miejscach, a gdy wchłonie wilgoć, pozostaje wciągnąć go za pomocą odkurzacza. Można też wsypać żwirek do materiałowych woreczków lub gazy z drobnymi oczkami. Tak przygotowane saszetki należy umieścić w miejscach narażonych na zawilgocenia, na przykład pod siedzeniami, i wymieniać co jakiś czas.

Zobacz też: Hamulec ręczny zimą - jedni boją się go zaciągać, inni korzystają przez cały rok. Kto ma rację?

Więcej o: