Czy światła mijania to dzienne? Kiedy na nich jeździmy? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Interesują Cię światła mijania i wszystko to, co powinno się o nich wiedzieć? Oświetlenie stanowi niezwykle istotny element wyposażenia auta. Bez niektórych świateł nie można ruszyć w drogę. Czy zaliczają się do nich światła mijania?

Światła mijania. Co to jest?

Czym są światła mijania i jakie jest ich znaczenie w samochodzie? Przede wszystkim trzeba podkreślić znaczenie oświetlenia w aucie: przed wyruszeniem w drogę zawsze powinno się skontrolować jego stan. Jest to tym bardziej ważne, że za niesprawne reflektory lub lampy niektórych typów możemy zapłacić srogi mandat. Czy światła mijania zaliczają się do tej grupy? Tak, należą one do grupy oświetlenia obowiązkowego i obok np. świateł dziennych, kierunkowskazów czy pozycyjnych muszą znaleźć się na wyposażeniu samochodu dopuszczonego do udziału w ruchu drogowym. O ich znaczeniu niech świadczy fakt, że problemy możemy mieć nawet wtedy, gdy takie oświetlenie będzie niewłaściwie ustawione.  

Same światła mijania są najczęściej wykorzystywanymi w samochodzie, inaczej nazywa się je ''światłami krótkimi''. Muszą oświetlać drogę przed pojazdem i są asymetryczne. Dzięki ostatniej kwestii mogą w mniejszym stopniu oświetlać kierowcę pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka. Bardzo istotne jest to, że od 2007 r. w Polsce bezwzględnie trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Należy to robić przez całą dobę, ale z uwzględnieniem ważnej kwestii: przy dobrej widoczności od zmierzchu do świtu można jeździć, zastępując światła mijania światłami dziennymi.

Światła mijania a dzienne

Światła mijania a dzienne? Zwłaszcza początkujący kierowcy miewają niekiedy problemy z ich rozróżnieniem. Dlatego warto przypomnieć o tym, że prawo pozwala na używanie świateł dziennych tylko od zmierzchu do świtu i pod warunkiem że widoczność jest dobra

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Światła mijania - symbol

Jaki jest symbol świateł mijania? Takie oświetlenie oznacza się specjalną kontrolką po to, by można było je łatwo rozpoznać z wnętrza pojazdu. Symbol ten przypomina lampę skierowaną w dół, gdzie ma ona zawsze kolor zielony. Taką samą barwę ma oznaczenie świateł pozycyjnych. 

Żarówka - światła mijania. Pamiętaj o sprawdzeniu wyposażenia

Co zrobić, gdy przepali nam się żarówka? Światła mijania, podobnie jak wszystkie inne, powinny być sprawdzane przed wyruszeniem w trasę. Za element grożący bezpieczeństwu drogowemu może też być uznane złe ustawienie świateł mijania lub wykorzystanie w nich żarówek pozbawionych homologacji. O czym pamiętać przy okazji koniecznej wymiany żarówki w światłach mijania? Przede wszystkim nie należy robić tego podczas deszczu, bo grozi to szybkim przepaleniem sprzętu. Jednocześnie trzeba stawiać na możliwie niezawodne żarówki z certyfikatami i pochodzące od uznanych producentów. 

Zobacz też: Ranking opon zimowych. Jak testuje się takie ogumienie?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.