Jak szybko schłodzić samochód? Kilka skutecznych trików, które warto wypróbować

Jak szybko schłodzić samochód? Najwięcej problemów będą tu oczywiście mieli posiadacze aut bez klimatyzacji. Okazuje się jednak, że także w ich przypadku można sobie dość łatwo poradzić.

Jak szybko schłodzić auto? Podstawowe fakty

Jak szybko schłodzić auto w upalny dzień? Gorące miesiące, choć chętnie wybieramy się w ich czasie na dłuższe i krótsze wycieczki, niestety nie sprzyjają podróżowaniu w komfortowych warunkach. Oczywiście najgorzej mają wtedy posiadacze aut bez klimatyzacji, ale i przy sprawnie działającej regulacji temperatury możemy mieć problemy. Warto zacząć od tego, że przy 35 stopniach za oknem wnętrze zaparkowanej maszyny w zaledwie godzinę może nagrzać się do 47 stopni C. Wewnątrz niektóre elementy, choćby deska rozdzielcza, nagrzewają się nawet do temp. 60 stopni C. Niestety, ale samochód zaparkowany w cieniu również będzie poddany niekorzystnemu w tym przypadku wpływowi temperatury. Poszczególne elementy nagrzewają się mniej, ale i tak wewnątrz nie będzie zbyt komfortowo. 

Co zrobić, by schłodzić wnętrze auta? Zacznijmy od tego, że kluczowe jest zachowanie umiaru. Zbyt duże wahania temperatury nie są dobre dla zdrowia. Do objawów możliwego szoku termicznego należą choćby zawroty głowy, szybki oddech czy skurcze mięśni. Zaleca się więc, aby różnica temperatury pomiędzy wnętrzem i strefą zewnętrzną wynosiła 4 do 5 stopni C.

Jak schłodzić wnętrze samochodu? Kluczowe działania

Jak schłodzić wnętrze samochodu? Bardzo istotne będzie na wstępie pozbycie się gorącego powietrza z wnętrza. Jego wydmuchiwanie może być kluczowe i stać się faktem nawet bez udziału klimatyzacji. Poleca się zwłaszcza otwieranie okna pasażera i wykonywanie energicznych ruchów drzwiami, co pozwoli nieco wentylować wnętrze.

Efekt może nie być piorunujący, ale pozwoli na wyrównanie temperatur. Po ruszeniu można pozostawić nieco uchylone szyby na dystansie kilku kilometrów. Takie działanie i powstałe zawirowania powietrza będą wspierać pracę klimatyzacji w ochładzaniu samochodu. Oczywiście po krótkim czasie szyby trzeba zamknąć po to, żeby klimatyzacja mogła działać we właściwy sposób.

Warto też wypróbować następujące działania: 

  • skierowanie nawiewu na szyby i sufit, czyli tam, gdzie gromadzi się zimne powietrze;
  • włączenie obiegu zamkniętego, który jednak będzie przydatny dopiero wtedy, gdy temperatura wewnątrz będzie niższa od zewnętrznej.
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Jak schłodzić samochód bez klimatyzacji? Zapobieganie

Jak schłodzić samochód bez klimatyzacji lub używać jej w mniejszym zakresie? Jedną z polecanych  możliwości jest unikanie zbyt wysokiego nagrzewania się auta. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale dobrym wyjściem będzie przechowywanie go w garażu podziemnym. W przydomowych warunkach sprawdzi się również tradycyjna wiata garażowa o tyle, o ile będzie dobrze izolowana i dzięki temu nie dojdzie do silnego nagrzania wnętrza.

Jak ochłodzić powietrze w samochodzie bez klimatyzacji?

Jak ochłodzić powietrze w samochodzie bez klimatyzacji lub ze słabo działającym systemem? Przy wysokich temperaturach za oknem przydadzą się:

  • parkowanie w cieniu lub choćby tyłem do słońca - nagrzewanie przestrzeni bagażnika i dachu w mniejszym stopniu przyczyni się do zwiększenia temperatury wewnątrz;
  • stosowanie osłony z folią aluminiową na kokpit;
  • stosowanie osłon na szyby boczne;
  • przewietrzenie auta przed jazdą.

Oczywiście powyższe metody są często problematyczne i przynoszą połowiczne rezultaty. Dlatego najlepsze wyniki przyniesie zadbanie o to, by w aucie była sprawna i regularnie serwisowana klimatyzacja.

Zobacz też: Najwyższa droga w Szwajcarii - piękne widoki i okazja do pokonania kilkunastu tzw. agrafek, czyli zakrętów o 180 stopni

Więcej o: