Dofinansowanie do samochodu elektrycznego. Kto może je otrzymać i w jakiej wysokości?

Dofinansowanie do samochodu elektrycznego? Okazuje się, że dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może być sporą zachętą. Kto może z niego skorzystać?

Jakie dofinansowanie do samochodu elektrycznego? Coraz chętniej wybieramy ''elektryki''

Jakie dofinansowanie do samochodu elektrycznego? Kto może skorzystać z dopłat, które mają przyczynić się do zwiększenia liczny aut elektrycznych na naszych drogach? Przede wszystkim Polacy coraz chętniej jeżdżą takimi maszynami: 

Dofinansowania w ramach programu ''Mój elektryk'' obsługuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla osób fizycznych wystartował on w lipcu 2021 r., przedsiębiorcy musieli poczekać do listopada tego samego roku. Charakterystyczne dla programu jest to, że obejmuje dofinansowanie do samochodu elektrycznego nowego, ale też jego leasingu lub najmu długoterminowego. Na działanie to przeznaczono w sumie 500 milionów złotych - wnioski będzie można składać do 30 września 2025 lub wyczerpania tej kwoty.

Warto wiedzieć:

  • maksymalna cena samochodu, który jest objęty dofinansowaniem, to 225 tys. zł;
  • limit powyższy nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny;
  • maksymalne stawki dofinansowań to: 18 750 zł i 27 000 zł dla beneficjentów posiadających Kartę Dużej Rodziny;
  • w przypadku osób fizycznych kluczowe jest to, że mogą one otrzymać dopłatę do jednego samochodu kategorii M1, czyli osobowego z maksymalnie 8 miejscami.

Dofinansowanie do samochodu elektrycznego dostawczego - to także jest możliwe

Czy możliwe jest więc dofinansowanie do samochodu elektrycznego dostawczego? Tak, ale taką możliwość posiadają wyłącznie firmy. W tym przypadku dopłata do samochodów M1 pozostaje w tej samej wysokości maksymalnej, ale dla aut innych kategorii może być wyższa i wynieść nawet 70 tys. zł. Cena samochodu jest uzależniona od wysokości podatku VAT rozliczanego przez przedsiębiorcę - jest to maksymalnie od 225 tys. zł do 276,75 tys. zł.

Zobacz wideo Elektryczne samochody? Derski: Jeszcze w latach 50. będziemy użytkować samochody spalinowe!

Dofinansowanie do samochodu elektrycznego dla firm - jakie jeszcze kategorie pojazdów obejmuje

Jakie jeszcze kategorie pojazdów obejmuje dofinansowanie do samochodu elektrycznego dla firm? Chodzi o maszyny:

  • M2 - przeznaczone do przewozu więcej niż 8 osób, o masie całkowitej do 5 ton;
  • M3 - do przewozu osób, ale o masie całkowitej powyżej 5 ton;
  • N1 - przeznaczone do przewozu ładunków, masa całkowita do 3,5 ton;
  • L1e-L7e – pojazdy dwu-trój i czterokołowe.

Dofinansowanie do samochodu elektrycznego używanego i hybryd

Co z dofinansowaniem samochodu elektrycznego używanego? Czy z programu skorzystają osoby chcące nabyć hybrydę? W obu przypadkach odpowiedź brzmi: nie. W ramach dofinansowania przewidziano tylko dopłaty do nowych maszyn. Jednocześnie obowiązujące przepisy wykluczają dofinansowania aut hybrydowych - celem programu jest obniżenie zużycia paliw emisyjnych.

Zobacz też: Najwyższa droga w Austrii - miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Wizytuje ją średnio milion turystów rocznie [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.