Czy światła pozycyjne to te same co postojowe? Kiedy się ich używa? Wielu kierowców ma z tym problem

Interesują Cię światła pozycyjne? Co trzeba wiedzieć o takim oświetleniu w samochodzie? Warto przypomnieć sobie o ich podstawowym znaczeniu zwłaszcza dlatego, że zwykle posługujemy się tu potocznymi określeniami.

Światła pozycyjne - do czego służą i czym są?

Czym są światła pozycyjne? Do czego służą? Przede wszystkim, jak wskazuje nazwa, światła te służą wskazywaniu innym uczestnikom ruchu drogowego pozycji, w której znajduje się auto. Dodatkowo pozwalają na poznanie jego gabarytów, co jest niebagatelną kwestią wtedy, gdy chodzi o jazdę przy słabych warunkach pogodowych.

Warto przy tym dodać, że sposób wykorzystania tych świateł jest regulowany przez prawo. Należy ich używać tam, gdzie widoczność pojazdu jest ograniczona. Dodatkowo korzysta się z nich wówczas, gdy światła mijania nie działają lub pojazd jest holowany w trudnych warunkach pogodowych.

Ile jest świateł pozycyjnych?

Ile jest świateł pozycyjnych? Gdzie się znajdują? Na komplet świateł pozycyjnych składa się oświetlenie przednie i tylne. Warto przy tym pamiętać:

  • z przodu auto musi mieć dwie lampy barwy białej;
  • z tyłu auto musi mieć dwie lampy barwy czerwonej. 

O jakich jeszcze parametrach trzeba wiedzieć? Prawo przewiduje także minimalną odległość, z której światła mijania muszą być widoczne. Chodzi o przynajmniej 300 m.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Światła pozycyjne a postojowe

Światła pozycyjne a światła postojowe? Czym różnią się od siebie te typy oświetlenia? Część kierowców stosuje oba określenia zamiennie, ale nie jest to właściwe podejście. Jaka jest różnica? Przede wszystkim światła pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem auta, zaś światła postojowe nie mają takiego statusu, w związku z tym można je postrzegać jako mniej istotne. 

Dodatkowo różnią się pomiędzy sobą zakresem stosowania. Otóż światła postojowe są stosowane podczas zatrzymania lub postoju pojazdu wtedy, gdy widoczność jest dobra. W sytuacji ograniczonej widoczności odpowiednim i nakazanym prawnie wyborem są jednak światła pozycyjne. 

Jednocześnie światła pozycyjne mogą być stosowane w zastępstwie postojowych wtedy, kiedy auto nie posiada tych ostatnich. Odwrotna relacja jednak nie istnieje: oświetlenie pozycyjne jest przecież obowiązkowe. Należy też pamiętać o tym, że przed wyruszeniem w drogę trzeba skontrolować stan świateł w samochodzie, w tym świateł pozycyjnych.

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? O tym też pamiętaj

Wiemy już, do czego służą światła pozycyjne w pojeździe, ale o czym jeszcze warto pamiętać w ich przypadku? Tego typu oświetlenie jest obowiązkowe nie tylko w przypadku samochodów, ale i niektórych przyczep. Ma się to do modeli, których szerokość przekracza 1,6 m. Dodatkowo światła pozycyjne boczne muszą być na wyposażeniu wtedy, gdy łączna długość pojazdu i przyczepy jest dłuższa niż 6 m.  

Zobacz też: Status prawa jazdy. Jak sprawdzić, czy mamy dokument do odbioru? Podpowiadamy

Więcej o: