Jak prawidłowo myć auto na myjni bezdotykowej? Na pewno nie tak. "Cztery błędy"

Czego nie robić na myjni bezdotykowej? Wielu kierowców nieświadomie popełnia sporo błędów, które niestety mogą skończyć się niechcianymi skutkami. Chodzi nie tylko o zacieki. O czym pamiętać podczas wizyty na myjni? Podpowiadamy.

Regularne mycie samochodu niesie za sobą wiele korzyści, o których często zapominamy. Pozwala pozbyć się zalegającego brudu i soli drogowej zimą i przywrócić połysk lakierowi. Możemy umyć samochód na posesji, jednak jest to pracochłonne i czasochłonne, ale pozwala zrobić to z wyjątkową dokładnością. Możemy też skorzystać z myjni: automatycznej lub bezdotykowej, gdzie sami możemy skierować strumień wody. Jednak i w tym przypadku nietrudno o błąd.

Zobacz wideo Volvo XC90 po faceliftingu - Szwedzi odkryli receptę na długowieczność [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Jak prawidłowo myć auto na myjni bezdotykowej? O tym nie można zapominać

Bezdotykowe myjnie samochodowe stały się ostatnio wyjątkowo popularne. Koncepcja mycia samochodu bez jakiegokolwiek kontaktu fizycznego z pojazdem podoba się wielu właścicielom. Zamiast robić to rękami, nakładasz wszystkie produkty za pomocą myjki ciśnieniowej i pozwalasz im chemicznie wyczyścić samochód. To całkowicie wyeliminuje wszelkie ryzyko zarysowań, ponieważ najbardziej agresywną siłą, jaką zastosujesz, będzie woda pod ciśnieniem. 

Podczas mycia samochodu bezdotykowego pamiętaj o szczelnym zamknięciu okien i drzwi, aby zapobiec przedostawaniu się wody do kabiny. Nie należy czyścić pojazdu w bezpośrednim świetle słonecznym lub gdy powierzchnia samochodu jest gorąca. Może to prowadzić do pozostawania zacieków, a nawet przebarwień lakieru.

Rzeszów. Myjnia samochodowa
Rzeszów. Myjnia samochodowa Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Czego nie robić na myjni samochodowej? Najczęstsze błędy podczas mycia pojazdu 

Istnieje jeszcze kilka aspektów podczas mycia samochodu na myjni bezdotykowej. Pamiętając o nich będziemy mieć pewność, że nasz pojazd będzie w idealnym stanie po jej opuszczeniu. Dodatkowo nie narazimy się na niepotrzebne straty wynikające z niewłaściwego użytkowania.

  • Często chemia na myjniach jest zbyt rozcieńczona lub niestabilna, dlatego ważne jest jej prawidłowe zastosowanie. Piana powinna być najpierw nakładana na najbardziej zabrudzone miejsca – progi, nadkola i koła. Następnie nakładaj ją na nadwozie od dołu do góry, używając długich, poziomych ruchów. Nakładanie piany od góry do dołu może spowodować szybkie spływanie i powstawanie zacieków.
  • Podczas spłukiwania piany nie kieruj lancy prostopadle do karoserii, bo może to powodować dodatkowe zabrudzenia. Najlepiej trzymać ją pod kątem 45 stopni i spłukiwać auto od góry do dołu. Zachowaj odległość około 0,5 metra od karoserii – to bezpieczna i skuteczna metoda dla lakieru.
  • Po zakończeniu mycia nie wyjeżdżaj od razu z myjni. Mokra karoseria szybko przyciąga kurz i pył, przez co auto po kilku kilometrach znów wygląda na brudne. Aby temu zapobiec, skorzystaj z programu "nabłyszczanie". Spłukuje on samochód zdemineralizowaną wodą i środkiem hydrofobowym, dzięki czemu woda szybko spływa z nadwozia.
Więcej o: