Wojsko wyprzedaje samochody. Do wzięcia "Gelenda", Volvo, Skoda i Tarpany

Wojsko najwyraźniej robi wiosenne porządki w garażach, bo do sprzedaży trafiło sporo ciekawych samochodów, w tym Tarpan karetka, polska terenówka Honker oraz prawdziwa legenda, czyli G-klasa w wydaniu wojskowym.

Pierwsze miesiące roku obfitują w ciekawe wyprzedaże wojskowe. Kupić można m.in. sprzęt ogrodniczy czy instrumenty muzyczne. Jak zwykle na licytacje trafiły też samochody. Najciekawsze oferty znalazły się tym razem w jednostkach w Gdyni i Krakowie. Oba przetargi już w maju.

Wojskowe motookazje z Krakowa

Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie zaprasza na przetarg, gdzie między innymi do nabycia będą różnorodne samochody z demobilu. Już 7 maja o godzinie 11:00 rusza licytacja, podczas której do kupienia będzie aż 110 przedmiotów, w tym nie tylko auta, ale także instrumenty muzyczne po wojskowej orkiestrze, sprzęt ogrodniczy czy wózki widłowe.

Wśród najciekawszych pozycji samochodowych znalazły się m.in. Honker 2000 z 2004 roku w cenie wywoławczej 10 tys. zł. Wystawiony do sprzedaży przez wojsko egzemplarz polskiej terenówki to rzadkość na polskich drogach, choć w ogłoszeniu wojsko ostrzega, że nowy nabywca będzie musiał stoczyć bitwę z licznymi ogniskami korozji. Patrząc na zdjęcie, widać, że w niektórych miejscach same zaprawki nie wystarczą.

Honker z wojskowego przetargu w KrakowieHonker z wojskowego przetargu w Krakowie AMW

Honker z wojskowego przetargu w KrakowieHonker z wojskowego przetargu w Krakowie AMW


Więcej, bo co najmniej ponad 14 tys. zł, trzeba będzie zapłacić za Skodę Octavię II 1.6 TDI w wersji kombi, która służyła w krakowskim oddziale Agencji Mienia Wojskowego i raczej nie uczestniczyła w ćwiczeniach na poligonach. Auto wygląda całkiem dobrze jak na pojazdy z demobilu.

Skoda Octavia II sprzedawana przez AMW w Krakowie. Cena: 14 000 złSkoda Octavia II sprzedawana przez AMW w Krakowie. Cena: 14 000 zł AMW

Skoda Octavia II sprzedawana przez AMW w Krakowie. Cena: 14 000 złSkoda Octavia II sprzedawana przez AMW w Krakowie. Cena: 14 000 zł AMW


Osoby zainteresowane Fiatem Ducato wyprodukowanym w 2011 roku muszą liczyć się z wydatkiem minimum 24 tys. zł (cena wywoławcza). To wersja osobowa, która w porównaniu do dostawczaków wystawionych przez oddział AMW w Gdyni wygląda wręcz wzorowo. 

Fiat Ducato z przetargu AMW: Cena wywoławcza: 24 000 złFiat Ducato z przetargu AMW: Cena wywoławcza: 24 000 zł AMW

Fiat Ducato z przetargu AMW: Cena wywoławcza: 24 000 złFiat Ducato z przetargu AMW: Cena wywoławcza: 24 000 zł AMW

Do nabycia są również przyczepy transportowe: D-46 oraz D-47 z hydraulicznym układem wywrotu skrzyni ładunkowej, wycenione odpowiednio na 6 tys. oraz 12 tys. zł. Aby uczestniczyć w przetargu, niezbędne jest wpłacenie wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej oraz złożenie pisemnej oferty do wtorku 7 maja o godzinie 10:00. Wszystkie szczegóły dotyczące przetargu dostępne są na stronie internetowej Agencji Mienia Wojskowego.

"Gelenda" i Tarpan karetka z Pomorza

Agencja Mienia Wojskowego z Gdyni ma jeszcze więcej ciekawych aut do sprzedaży, choć ich stan jest znacznie gorszy niż pojazdów sprzedawanych przez krakowski oddział. Tu miłośnicy motoryzacji będą mogli upolować w niskiej cenie busy, ciężarówki, terenówki oraz samochody osobowe. Licytowane będą również przyczepy z cysternami paliwowymi. W tym przypadku chcący przystąpić od licytacji muszą wpłacić 10 proc. wadium i złożyć pisemną ofertę w zamkniętej szczelnie kopercie do 9 maja do godziny 14 w siedzibie gdyńskiej AMW lub najpóźniej w dniu przetargu (10 maja) do godziny 11.

Wśród licytowanych aut w Gdyni zdecydowanie najciekawszą ofertą jest legendarna niemiecka terenówka, która do dziś służy w wielu armiach Europy, tj. Mercedes G-klasa (model 290 GD). Oferta jest tym bardziej ciekawa, że tych modeli wojsko dość rzadko się pozbywa, mimo wielu lat w służbie. Licytowany egzemplarz ma malowanie maskujące i jak widać po zdjęciach, wymaga poprawek lakierniczych. Auto jest z roku 1995 roku, a jego cena wywoławcza to 50 tys. zł. Okazja? Niestety, model ma "niekompletny silnik" i mocno zaniedbane wnętrze. Najwyraźniej ten egzemplarz służył już jako dawca części do innych Mercedesów w jednostce.

Wyprzedaż pojazdów wojskowych maj 2024Wyprzedaż pojazdów wojskowych maj 2024 AMW

Wyprzedaż pojazdów wojskowych maj 2024Wyprzedaż pojazdów wojskowych maj 2024 AMW

Wyprzedaż pojazdów wojskowych maj 2024Wyprzedaż pojazdów wojskowych maj 2024 AMW

Kolejnym rodzynkami, które mają trafią na licytację, są dwa 33-letni Tarpany, w tym jeden przerobiony na wóz sanitarny (cena wywoławcza 9 tys. zł). Trzeba przyznać, że to spora gratka dla kolekcjonerów polskiej motoryzacji i to w całkiem atrakcyjnej cenie.

Na przetarg trafiło też osiem Honkerów 2000 w cenach od 7,5 do 12 tys. złotych, dwa Lubliny II wycenione z kolei na 3 tys. zł, dwa Ople Vivaro za 3 i 5 tys. zł oraz osobowy Fiat Ducato z 2008 roku z ceną wywoławczą 8 tys. złotych. Niestety, w tym ostatni przypadku atrakcyjna cena wynika z faktu, że silnik i skrzynia auta zostały zdemontowane i rozkompletowane, a wnętrze jest w agonalnym stanie.

W przetargu pojawiły się też dwa samochody osobowe: Opel Astra II 1.6 z 2004 roku z ceną wywoławczą 1,8 tys. zł oraz Volvo S40 1.6 z 2000 roku wycenione na 3,2 tys. złotych. Niestety, obie "osobówki" wyglądają na mocno wyeksploatowane i zaniedbane.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.